Učesnici skupa koji je organizovala opozicija pokušavaju silom da uđu u Skupštinu NS
3. decembar 13:01
20. decembar 2023 14:24
podeli vest
BEOGRAD - Izložba "Prava žena u kulturnom nasleđu Srbije", koja predstavlja odabrane članake sa istoimenog portala, otvorena je danas u Univerzitetskoj biblioteci ''Svetozar Marković'', u prisustvu ambasadora Velike Britanije Edvarda Fergusona i poverenice za zaštitu ravnopravnosti Brankice Janković.
Istakavši da je kultura jedno od najvažnijih polja gde se može postići ravnopravnost žena, Janković je pred brojnim zvanicam i posetiocima istakla da izložba pokazuje "devojčicama i devojkama da njihov pol ne može i ne sme određivati opseg njihovih dostignuća, već mogu da sanjaju mnogo više".
Janković je rekla Tanjugu da je na izložbi izabrani deo od oko 200 digitalno predstavljenih radova koji su govorili o ženskom stvaralaštvu od 1867. do 1973. godine.
Na adresi pravazena.unilib.rs mogu se naći članci iz istorijskih novina Srbije, koji su preuzeti iz najveće pretražive digitalane biblioteke regiona pretraživa.srb koja sadrži više od 1.2 miliona pretraživih stranica kulturnog nasleđa Srbije i zemalja regiona.
Janković je dodala da su u prošlosti žene i njihovo stvaralaštvo bili marginalizovani, a izložba je prilika da se vidi čitavo bogatstvo tema koje su prožimale srpsko društvo i odnosile su se na prava žena u brojnim oblastima, poput vojske i kulture.
Janković je istakla da i danas postavljamo pitanje zbog ćega nismo postiglli punu rodnu ravnopravnost, iako postoji vidan napredak.
Ambasador Velike Britanije Edvard Ferguson je istakao da je oduševljen i počastvovan što učestvuje u otvaranju izložbe kao ponosni feminista i otac dve ćerke, koji želi da one imaju iste mogućnosti, i da želi da do toga stignemo što pre, iako na tom pitanju ima još dosta da se radi i u njegovoj zemlji.
Ferguson je podsetio na ličnosti poput Elsi Ingles (1864-1917), koja je došla u Srbiju i osnovala 14 bolnica i spasla živote nebrojenih vojnika, i Floru Sends (Sandes 1876-1956) koja je zahvaljujući Srpskoj vojsci postala jedina Britanka vojnik u Prvom svetskom ratu, i uz nekoliko odlikovanja, dogurala je do čina kapetana.
"Potcenjivali su ih muškarci, i obe su morale doći u Srbiju da dobiju priliku da zasijaju. Pokazale su da ako im se ukaže i mala prilika mogu zasijati", ocenio je Ferguson.
Na otvaranju su simbolično gajdama, kao instrumentom koji povezuje dve zemlje, izvedene himne Srbije i Velike Britanije, a upravnik Univerzitetske bibliotele Aleksandar Jerkov je pozdavljajući prisutne istakao da se predstavlja jedan deo istorije borbe za ženska prava
Predstavnik biblioteke Adam Sofronijević je istakao da je cilj izložbe pokazati da borba za ženska prava nije prolazna moda, želja finansijera ili hir, kao i da više od 150 godina u Srbiji postoje glasovi žene koje se bore za prava i ravnopravnost.
"Nadam se da smo pokazali izložbom da biti Srbin jeste boriti se za prava žena, da seugledamo na slavne pretke", naveo je Sofronijević.
Kao deo izložbe u digitalnoj izložbenoj vitrini izložena je knjiga iz fonda Univerzitetske biblioteke prvo izdanje prevoda na srpski jezik knjige Džona Stjuarta Mila ''Potčinjenost ženskinja'' koja je objavljena u Beogradu u Državnoj štampariji 1871. godine, samo dve godine nakon njenog objavljivanja u Britaniji.
Izložbu je realizovala Univerzitetska biblioteka ''Svetozar Marković'' u saradnji sa Kancelarijom Poverenika za zaštitu ravnopravnosti i Ambasadom Ujedinjenog Kraljevstva.
3. decembar 13:01
3. decembar 12:46
3. decembar 12:17
3. decembar 08:27
2. decembar 21:41
2. decembar 16:05
2. decembar 14:41
2. decembar 14:41
3. decembar 11:29
3. decembar 11:12
3. decembar 09:36
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08