20. novembar 2024 13:28

Filmski festival "Merlinka" od 12. do 16. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci

Izvor: TANJUG

podeli vest

Filmski festival "Merlinka" od 12. do 16. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci

Foto: Tanjug video, arhiva

BEOGRAD - Međunarodni festival filma "Merlinka" održaće se od 12. do 16. decembra u Jugoslovenskoj kinoteci u Beogradu pod sloganom "Hrabrost na oči ulazi", saopštili su organizatori.

Festival otvara film "Marčelo moj" francuskog reditelja Kristofa Onorea koji je imao svetsku premijeru na festivalu u Kanu i bio nominovan za Zlatnu palmu.

Film donosi smeo i duhovit pogled na identitet, tugu i sećanje kroz jedinstvenu priču o glumici koja odlučuje da preuzme identitet svog oca, legende filma Marčela Mastrojanija.

Reditelj svoj film opisuje kao "najzabavniji i najkomercijalniji projekat do sada", spajajući autoironiju, porodične odnose i magiju kinematografije.

Uloge tumače Ketrin Denev i Kjara Mastrojani, koja kroz ovaj film pruža jedinstveno svedočenje o svojoj porodici i sopstvenom identitetu.

Na festivalu će biti prikazano 90 igranih, dokumentarnih i kratkih filmova na dve lokacije u Beogradu - Uzun Mirkova 1 i Kosovska 11 i u Kulturnom centru Novog Sada.

Među 90 filmova naći će se i višestruko nagrađivani brazilski film "Bejbi" Marsela Kaetana koji je premijerno prikazan na ovogodišnjoj Venecijanskoj Mostri, norveški filmovi "Seks" i "Ljubav" reditelja Daga Johana Haugeruda koji su svoje premijere imali na ovogodišnjem Berlinalu i Mostri.

Kao i špansko-bugarski film "Ljuben" Vencija Kostova koji dobitnik italijanskog Zlatnog globusa, film "Vatromet ljubavi" Đuzepea Fjolerija, holandski film "Zovi me Agnes" Daniela Donata, italijanski film "Nisam nebitna" Đeraldin Otije, američki višestruko nagrađivani film "Sportista" Bendžamina Hauvarda i mnogi drugi.

Ove godine "Merlinka" festival poseban fokus posvećuje kratkim filmovima iz Irana.

Ti filmovi pružaju jedinstven uvid u društvo, kulturu i borbu za slobodu izražavanja.

Festival slavi angažovanu kinematografiju kao sredstvo koje osnažuje pojedince i zajednice da se suoče s izazovima, bore protiv nepravde i opresije, i podignu glas za ljudska prava.

On nije samo prostor za prikazivanje filmova, već i platforma za društveni dijalog, razumevanje i inspiraciju koja se održava 16. put.

Filmovi kroz priče o ljubavi, identitetu, hrabrosti i otporu pružaju publici priliku da uđe u tuđe živote i iskustva, otkrivajući snagu ljudske empatije, bilo da se radi o mladiću koji traži svoje mesto na ulicama Sao Paula, ženama koje prkose rodnim normama, ili zabranjenim ljubavima koje prkose društvenim ograničenjima.

Svaka priča nosi univerzalnu poruku – borba za slobodu i ravnopravnost je univerzalna, navodi se u saopštenju.