25. septembar 2024 18:12

Milo Rau: "Antigona u Amazonu" je savremena reinterpretacija Sofokleove priče

Izvor: TANJUG

podeli vest

Milo Rau: "Antigona u Amazonu" je savremena reinterpretacija Sofokleove priče

Foto: TANJUG/RADE PRELIĆ

BEOGRAD – Švajcarski pozorišni reditelj i umetnički direktor belgijskog pozorišta NT Gent Milo Rau rekao je danas Tanjugu da je odlučio da režira komad "Antigona u Amazonu" jer na najbolji način reflektuje borbu protiv ideja koje nameće moderno društvo.

Rau je istakao da je ideja za režiranje Sofokleovog komada nastala dok je boravio na turneji u Brazilu.

"Moji koproducenti su mi predložili da uradim neki komad koji prikazuje društvene pokrete i tok reformacije zemlje u Brazilu. Odlučili smo da uradimo Antigonu jer reflektuje borbu društva tradicije sa idejama koje je nametnulo moderno društvo", objasnio je Rau.

Prema njegovim rečima, pozorišna vrsta umetnosti je veoma cenjena u Brazilu i Amazonu gde se ljudi suočavaju sa velikim agrobiznisom koji narušava potrebe ljudi.

"Pre godinu ipo dana imali smo turneju po različitim kontinentima i srećan sam što sam u Srbiji zato što i u Srbiji vladaju podeljena mišljenja o tradiciji i interesantno je bilo spojiti se sa svim tim borbama”, dodao je Rau.

"On je naglasio da je predstava čiji je on reditelj savremena reinterpretacija Sofokleove priče sa današnjim vremenom i da ona pomaže u razumevanju konflikata koji se dešavaju u Brazilu.

"I to ne samo u Brazilu, već i u celom svetu. Prikazuje šta znači uništiti planetu i prirodu i ne razmišljati o našem odnosu prema njoj. Ova priča možda pokazuje šta se desilo sa nama i šta će se desiti ako nastavimo tako da tretiramo prirodu. Kako ćemo onda tretirati jedni druge?", objasnio je Rau i dodao da je napisavši "Antigonu" Sofokle prikazao duboke kontradikcije civilizacije.

Rau se, nakon predstava "Saosećanje. Istorija mitraljeza" i "Orest u Mosulu", sa "Antigonom u Amazonu" treći put predstavlja na Bitefu, a istakao je da je radostan što je ponovo u prestonici Srbije gde će otvoriti 58. Bitef.

"Na otvaranju ću kroz kraći uvodni govor pokušati da reflektujem značenje ovogodišnjeg slogana “Lepota (ne)će spasiti svet” I pokušati da objasnim šta bi zapravo taj slogan mogao da znači. Mislim da ovogodišnja tema pokazuje kako pozorište i umetnost pokušavaju da promene svet", smatra Rau.

Rau je rekao da je uloga pozorišta i umetnosti u budućnosti u svetu sve manja zbog politike društva koje sve manje sredstava ulaže u kulturu.

"Institucije se smanjuju, smanjuje se novac koji se ulaže u kulturu i često je zastupljeno pitanje "Kome ovo treba", "Zašto je važno imati mesto lepote", i "Zašto je lepota potrebna čovečanstvu". Mislim da nam je umetnost potrebna i da zato treba da je odbranimo", kaže Rau.

Pored toga, naveo je da se slična situacija desila i u Evropi i u svetu.

"Kao da se desio, da tako kažem, kraj čovečanstava i čovečanstvo koje više ne ceni i ne želi lepotu. Kao da ne želi da ulaže novac u nešto što ne vraća prihod istog momenta. Zato sad plaćamo cenu, ja mislim da treba podržavati institucije koje podržavaju kulturu, ali I festival kao što je Bitef, podržavati mala mesta, mala pozorišta", zaključio je Rau.

Pozorišna predstava „Antigona u Amazonu“ biće prikazana 2. i 3 oktobra na Velikoj sceni "Mira Trailović" u Ateljeu 212 u okviru Bitef festivala.