1. decembar 2023 13:39

Potpisan ugovor o saradnji italijanskog i srpskog instituta za fiziku

Izvor: TANJUG

podeli vest

Potpisan ugovor o saradnji italijanskog i srpskog instituta za fiziku

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - Ugovor o saradnji između Italijanskog instituta za nuklearnu fiziku (INFN) sa Institutom za fiziku u Beogradu i Fizičkim fakultetom, potpisan je danas u zgradi Rektorata Univerziteta u Beogradu.

Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić rekao je da će ovaj Ugovor, pored saradnje srpskih i italijanskih fizičara, omogućiti i učešće srpskih naučnika na međunarodnom projektu "Ajnštajnov teleskop".

"'Ajnštajnov teleskop' je naučni i tehnološki projekat koji treba da osposobi naučnike da dotaknu neka fundamentalna pitanja u praktičnoj fizici, astrofizici i kosmologiji", objasnio je Đokić.

Đokić je naveo je da će Ugovor o saradnji omogućiti i drugim članovima Univerziteta u Beogradu da se priključe radu na "Ajnštanovom teleskopu".

On je dodao da Ugovor predstavlja nastavak prethodnih sporazuma potpisanih nekoliko godina unazad između Univerziteta u Beogradu i Italijanskog instituta za nuklearnu fiziku.

Ambasador Italije u Srbiji Luka Gori je ocenio da je saradnja Srbije i Italije u oblasti visokog obrazovanja solidna i dugotrajana.

"Podsetiću na brojne sporazume o saradnji između Italije i Srbije koji su potpisani u 2023. godini na državnom nivou, kao i između univerziteta i istraživačkih organizacija", naveo je Gori.

On je dodao da će potpisani Ugovor o saradnji obezbediti srpskim fizičarima mogućnost da učestvuju u projektu Ajštanovog teleskoga, koji je prema njegovim rečima, jedna od najambicioznijih istraživačkih inicijativa u narednoj deceniji.

"Cilj Ajnštajnovog teleskopa je da napravi inrastrukturu velikih razmera za proučavanje svemira i detekciju gravitacionih talasa. Italija je lider projekta Ajštanovog teleskopa i zemlja koja je kandidat da ugosti istraživačku infrastrukturu u Sardiniji", ukazao je Gori.

Gori je istakao da će Ugovor o saradnji između italijanskog i srpskog instituta za fiziku biti prilika da se dalje razvije saradnja naučnih zajednica dve zemlje.