3. maj 2023 12:48

Obeležena 31 godina od zločina u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Obeležena 31 godina od zločina u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu

Foto: Shutterstock.com/Anna Luopa, ilustracija

ISTOČNO SARAJEVO - U Istočnom Sarajevu i Sarajevu danas je obeležena 31 godina od zločina paravojnih muslimanskih formacija i radikalnih islamista nad pripadnicima ЈNA u Sarajevu.

Nakon parastosa u crkvi Svetog velikomučenika Georgija u Miljevićima u Istočnom Sarajevu učesnici obeležavanja godišnjice od zločina nad pripadnicima ЈNA krenuli su autobusima za Dobrovoljačku ulicu, gde su mirno prošetali i položili cveće na mestu događaja.

Predsednik Narodne Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da u BiH neće biti razumevanja dok se ne počnu uvažavati sve žrtve i da predstavnici Srpske neće odustati od borbe za jednakost srpskih žrtava.

"Sve dok svi u Sarajevu ne shvate da je poštovanje žrtava dvosmerna ulica, a ne jednosmerna i da, ukoliko tražiš da se tvoje žrtve poštuju, moraš da poštuješ i tuđe", rekao je Stevandić u Istočnom Sarajevu.

Željko Pantelić, bivši poručnik ЈNA koji je bio u koloni napadnutoj 3. maja 1992. godine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, razočaran je jer 31 godinu od zločina koji su počinile muslimanske paravojne formacije nema pravde ni satisfakcije.

Bogdana Tomović, čiji je devetnaestogodišnji sin Zdravko kao vojnik ЈNA stradao u napadnutoj koloni, kao i Gordana Gvozdenović, sestra poručnika ЈNA Obrada Gvozdenovića, ubijenog 2. maja.

"Došla sam na ovaj dan da obeležim moju tugu, moju nevolju. Čekam pravdu, jedina mi je želja kao majci da pravda izađe na videlo", rekla je Tomovićeva i dodala da je njoj pre 31 godinu na današnji dan u Dobrovoljačkoj ulici ubijeno sve u životu.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić istakao je da Srpska i njene institucije instistiraju na tome da se kazne počinioci i naredbodavci zločina nad pripadnicima ЈNA u maju 1992. godine u Sarajevu.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savetu ministara Staša Košarac istakao je da je politički ambijent u BiH nerazuman jer gotovo 30 godina nakon rata ne postoji univerzalan pristup ratnom zločinu i dešavanjima od 1992. do 1995. godine.

Košarac smatra da će istorija pisati o stanju u BiH, s obzirom na činjenicu da nijedan bošnjački političar nije rekao da je počinjen ratni zločin nad Srbima u BiH, prenela je RTRS.

Početkom maja 1992. godine, zločin nad nedužnim vojnicima, oficirima i građanskim licima na službi u ЈNA, tokom dogovorenog mirnog povlačenja iz Sarajeva, počinili su pripadnici takozvane Armije BiH, Teritorijalne odbrane RBiH i paravojnih muslimanskih formacija kojima su komandovali predratni kriminalci.

Dana 2. maja 1992. godine oko 11.30 časova, oko 200 pripadnika jedinica teritorijalne odbrane tzv. RBiH i "Zelenih beretki", među kojima su bili Sakib Puška, Јusuf Јuka Prazina, Emin Švrakić i drugi, kao i jedinica kojima je komandovao sarajevski kriminalac Ismet Bajramović Ćelo, držali su u blokadi, a potom izvršili i napad na Dom ЈNA u Sarajevu, otvarajući vatru iz cjelokupnog raspoloživog naoružanja.

Napadom na kolonu ЈNA u Dobrovoljačkoj, koja se mirno povlačila iz Sarajeva prema sporazumu i uz garanciju mirovnih snaga UN na čelu sa generalom Luisom Mekenzijem, rukovodili su tadašnji član Predsedništva BiH Ejup Ganić i rukovodstvo tadašnje Republike BiH.

Za samo nekoliko dana mučki su ubijena 42 pripadnika ЈNA, 71 je ranjen, dok ih je 207 zarobljeno. Prvi napad je izvršen 2. maja na Dom ЈNA, a sve kasarne ЈNA u ovom gradu bile su blokirane i pod opsadom muslimanskih paravojnih snaga, koje su im isključili struju, vodu i telefone.