12. jun 2023 16:04

Izvršna direktorka CeMI: Iste su šanse za formiranje nove vlade i nove izbore

Izvor: TANJUG

podeli vest

Izvršna direktorka CeMI: Iste su šanse za formiranje nove vlade i nove izbore

Foto: Shutterstock.com/yusuf aktas, ilustracija

VAŠINGTON/PODGORICA - S obzirom na rezultate vanrednih parlamentarnih izbora u Crnoj Gori za očekivati je da će pregovori o formiranju buduće crnogorske vlade ići "veoma teško", ocenila je izvršna direktorka CeMI Ana Nenezić i dodala da su u ovom trenutku “šanse za nove izbore i formiranje vlade iste”.

“Ovi izbori su veoma skupi, potrošili smo četiri miliona evra da bi se oni održali, a isto toliko bi koštali i neki naredni. To treba imtati na umu. Ukoliko se ne postigne neka vrsta dogovora, pa makar i neke slabe manjinske vlade, čekaju nas izbori vrlo brzo, za nekoliko meseci”, kaže Nenezić za Glas Amerike.

Upitno je, napominje, šta bi se dogodilo u slučaju formiranja neke “slabije vlade”.

Ukoliko budemo imali neku slabiju vladu, sa podrškom 41 poslanika i to je veoma upitno, jer pitanje je šta se može uraditi sa tolikim procentom, ako nemate prohodnost u Skupštini i ukoliko nemate mogućnost da odblokirate pravosuđe.

"Zato je veoma važno pokušati naći formulu i obezbediti stabilnu političku većinu”, rekla je Nenezić, koja dodaje da sada sve zavisi od odgovornosti političkih subjekata i njihove spremnosti da postignu dogovor koji je u cilju javnog interesa.

Ona kaže da veliku odgovornost za oblikovanje buduće političke scene u Crnoj Gori, odnosno formiranje nove vlade, ima pokret Evropa sad koji je osvojio najveći procenat glasova, a time i mandata. Nenezić, međutim, naglašava da je “veliko pitanje šta će se ubuduće dešavati sa Evropom sad” s obzirom na to da su, kako kaže, tonovi između dva lidera tog pokreta bili prilično grubi i možda malo zategnuti i poslali su poruku da tu stvari ne funkcionišu.

"Videli smo da ideološki pravci i razvoj same partije dva lidera idu u dva različita pravca. Imamo predsednika Jakova Milatovića koji je juče izašao sa jednom analizom zastupajući Otvoreni Balkan, i gospodin Spajić koji smatra da to nije pravi put za Crnu Goru. Verujem da će tu negde biti ključ daljeg razrešenja političke situacije”, navela je Nenezić.

Komentarišući to što je lider poreta Evropa sad Milojko Spajić, odgovarajući na pitanje novinara nakon izbora, rekao da neće u kaoaliciju sa DPS-om i GP URA, Nenezić kaže da “sve izjave poitičara treba uzeti sa rezervom” i podseća na to da su slične poruke dolazile i od drugih političkih subjekata tokom kampanje.

Nenezić smatra da Pokret Evropa sad ima dva puta, “ili će sarađivati sa bivšim DF-om, ili tražiti podršku odnosno sarađivati sa DPS-om”. Ona smatra da je u tome, kako kaže, konstantan problem u Crnoj Gori.

“S obzirom na to da se ideološki ne poklapaju ni sa jednom ni sa drugom stranom, zagovaram tezu da moraju imati neki širi strateški cilj, ili pravac na bazi kojeg bi mogli da se okupe u odnosu na ostale političke subjekte koji su ušli u parlament” , kaže Nenezić i dodaje da Crna Gora mora iskoristiti to što su, kako kaže, “vrata EU za nju odškrinuta”.

Nenezić samtra da su “manjinske partije zapravo pobednici jučerašnjih parlamentarnih izbora”. One su, kako navodi, pokazale na koji način se može okupiti i homogenizovati biračko telo.

Razlog male izlaznosti na jučarnje izbore ona vidi u činjenici da je Crna Gora u protekla četiri meseca imala tri izborna ciklusa, kao i u razočaranost birača.

Govoreći o izbornom rezultatu bivšeg DF-a, Nenezić navodi da on jeste, kako kaže, korektna, ali navodi da nije sigurna koliko je taj politički subjekat poželjan partner i koliko su oni sebi otvorili prostor za koaliciju sa bilo kim.

“Deo DF-a, koji je ostao zajedno, se radikalizovao. Njihove ključne poruke su bile dijametralne u odnosu na poruke Andrije Mandića kao predsedničkog kandidata”, navela je Nenezić.

Veruje, dodaje, da bi situacija bila drugačija da se zadržala retorika Mandića koju je imao tokom kampanje za predsedničke izbore.

“Ovako, kada vam se kampanja formira oko toga da u Crnoj Gori ne sedi vaš predsednik, da ćete preispitati državno- pravni status Kosova, da treba pojačati odnose sa istočnim partnerima… Mislim da su to poruke sa kojima je vrlo teško komunicirati, ako imamo u vidu da je Crna Gora članica NATO-a, da joj je cilj pristupanje EU. Ne vidim na koji način možete usaglasiti ta dva pola”, navela je, između ostalog, Nenezić.