16. septembar 2023 18:02

Milorad Pupovac: Obeležavanje godišnjice zločina u Medačkom džepu bez predstavnika vlasti

Izvor: TANJUG

podeli vest

Milorad Pupovac: Obeležavanje godišnjice zločina u Medačkom džepu bez predstavnika vlasti

Foto: TANJUG/FOTO HINA/ SANDRO LENDLER

ZAGREB - Predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac izjavio je danas da je obeležavanje 30 godina od stradanja srpskih civila u Medačkom džepu izraz najdubljeg unutrašnjeg hrišćanskog moralnog osećaja.

Pupovac smatra da su na komemoraciji trebalo da budu, ne samo predstavnici žrtava, nego i vlasti i svi oni koji su znali za to mesto.

Zločini počinjeni u "Medačkom džepu" su bili okrutni i imali nameru etničkog čišćenja i predstavljaju "fašizam u njegovoj najgoroj fazi", izjavio je u Medaku, kod Gospića, predsednik Antifašističke lige Zoran Pusić.

Pusić je rekao da su ratne zločine počinili pripadnici hrvatske vojske, navodno u ime Hrvatske, te bi zbog toga danas na tom mestu trebalo da budu prisutni predstavnici i hrvatske vlade i vojske, prenela je Srna.

Specijalni izaslanik predsednika Srbije za pitanja nestalih Veran Matić rekao je da su članovi porodica stradalih podneli tužbe sa zahtevima za nadoknadu štete i da su one u nekim slučajevima, poput Boje Pjevača, odbačene, a da istraga zvanično još traje.

Matić je rekao da Ustavni sud i Evropski sud za ljudska prava nisu dali pozitivan odgovor.

"Većina žrtava ubijena je za vreme akcije od 9. do 11. septembra, a sela Počitelj, Čitluk i Divoselo potpuno su spaljena i opljačkana u povlačenju jedinica, 17. septembra 1993.", ističe SNV.

Prema podacima SNV-a, stradalo je najmanje 28 civila te više od 50 vojnika sa srpske strane, a neki vojnici ubijeni su nakon zarobljavanja. U pojedinim slučajevima dokazano je teško zlostavljanje, mučenje i iživljavanje.

Izrazio je potrebu da se negde uz crkvu postavi znak stradanja s imenima žrtava, koja bi trebalo da budu zapamćena.

"Ne treba se zlopamtiti. Ne treba produbljivati i proširivati mržnju jer je nje previše, jer je ta mržnja uzrokovala ovo stradanje", zaključio je Pupovac, prenosi Hina.

Hrvatska vojska je od iznenadnog napada na srpska podvelebitska sela Divoselo, Čitluk i Počitelj 9. septembra do povlačenja 17. septembra 1993. godine sistematski pljačkala, palila, rušila kuće, trovala bunare, ubijala i masakrirala zarobljene i ranjene ljude, pobila domaće životinje.

Prema podacima "Veritasa", ubijeno je 88 Srba, od kojih 46 vojnika, šest milicionera i 36 civila, među kojima 17 žena. Sva tri sela sravnjena su sa zemljom po sistemu "spržene zemlje".

Među civilima je 26 ljudi bilo starije od 60 godina, a iza hrvatske vojske nije preostalo živih srpskih ranjenika. Kao nestalo se vodi još 11 ljudi, od kojih su četiri žene.

Tragedija "Medačkog džepa" odvijala se pred očima Unprofora koji ovaj put nije bio samo pasivni posmatrač, već je uzeo i aktivno učešće u pokušaju da preuzme kontrolu nad ovim područjem i spreči ubijanje, što im je i uspelo nakon trodnevnih borbi sa hrvatskom vojskom i policijom, podseća Srna.

Za zločine u akciji "Medačkih džep" osuđen je hrvatski general Mirko Norac i to na šest godina zatvora.

Prvooptuženi Rahim Ademi je oslobođen svih optužbi. Hrvatsko pravosuđe optužilo je još trojicu pripadnika hrvatske vojske na tri i pet godina zatvora.