Dragan Nikolić: Sve tri povređene osobe u Novom Sadu i dalje u kritičnom zdravstvenom stanju
3. novembar 17:20
15. oktobar 2024 14:43
podeli vest
BEOGRAD - Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je danas da od unapređenja položaja žena u ruralnim sredinama umnogome zavisi opstanak i razvoj naših sela i da je potrebno raditi na njihovom, pre svega, ekonomskom osnaživanju.
Kako je saopšteno iz kabineta poverenice, povodom Međunarodnog dana žena iz ruralnih sredina poverenica za zaštitu ravnopravnosti, Janković je podsetila da je položaj žena u mnogim oblastima nepovoljniji u odnosu na muškarce, a posebno je primetan disbalans kada se govori o položaju žena u urbanim i ruralnim sredinama.
"Često mogu biti izložene različitim oblicima diskriminacije, ali i u većem riziku od siromaštva, porodičnog i rodno zasnovanog nasilja. Ako se ne obezbedi adekvatna podrška ženama, ako ih ne osnažimo i ne podstaknemo na povezivanje, njihovi glasovi će ostati nečujni, potencijali neostvareni, a budućnost u tim područjima sve neizvesnija", konstatovala je Janković.
Ona je naglasila da žene na selu ne predstavljaju homogenu grupu, tako da ni njihove potrebe i problemi nisu isti, a da su izazovi sa kojima se suočavaju različiti, od ograničene dostupnosti javnih usluga, saobraćajne infrastrukture, nedostatka zdravstvenog ili penzionog osiguranja, preko neposedovanja imovine na svoje ime ili registrovanog poljoprivrednog gazdinstva, pa do neplaćenog rada u domaćinstvu po osnovu koga ne ostvaruju radna prava.
"Kada žene postanu socijalno i ekonomski osnažene, menja se i percepcija okoline prema njima. One postaju uzori drugim ženama i podsticaj za ostanak mladih na selu, što je presudno ne samo za poljoprivredu, već i za razvoj seoskog turizma i drugih grana", poručila je poverenica.
Dodala je da je zato važno raditi na programima i finansijskim podsticajima koji su kreirani kao odgovor na suštinske potrebe žena i kontinuirano ih podsticati da se povezuju, dele znanja i iskustva, kao i da budu informisane i imaju pristup resursima i programima podrške i da samo tako mogu prevazići uloge koje su im namenjene.
"Uz poboljšanje infrastrukture, bolji pristup socijalnim i zdravstvenim uslugama i resursima, važno je podizati svest žena o njihovim pravima i mehanizmima zaštite i menjati dominantnu praksu zasnovanu na patrijarhalnim kulturnim obrascima, poput običaja odricanja od nasledstva u korist muških članova porodice, što je tema publikacije „Pravo na nasledstvo - jednako za sve“", rekla je Janković.
3. novembar 17:20
3. novembar 15:54
3. novembar 15:11
3. novembar 15:01
3. novembar 09:24
3. novembar 09:00
2. novembar 22:10
2. novembar 19:47
2. novembar 19:09
3. novembar 15:51
3. novembar 12:16
3. novembar 11:50
3. novembar 17:20
3. novembar 12:05
3. novembar 11:25
3. novembar 08:20
3. novembar 07:40
3. novembar 15:30
3. novembar 13:37
3. novembar 11:10