4. decembar 2022 09:49

Dr Mitrović Jovanović: Uspešnost VTO sa doniranim materijalom ide i do 50%

Izvor: TANJUG

podeli vest

Dr Mitrović Jovanović: Uspešnost VTO sa doniranim materijalom ide i do 50%

Foto: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

BEOGRAD - Vantelesna oplodnja (VTO) doniranim reproduktivnim materijalom daleko je uspešnija nego kada radite VTO kod nekog ko ima loš hormonski status ili loše ćelije, a procenat uspešnosti sa doniranim materijalom može ići i do 50 posto, izjavila je danas prof. dr Ana Mitrović Jovanović.

Mitrović Jovanović, predsednica Republičke stručne komisije za biomedicinski potpomognutu oplodnju i načelnica dnevne bolnice u GAK "Narodni front", rekla je za RTS da kada imamo najidealniju ženu i najidealnijeg muškarca u reproduktivnom smislu, šansa da oni naprave trudnoću je ispod 20 procenata, a kada radimo oplođenje sa doniranom jajnom ćelijom, obično su to paketi od pet jajnih ćelija da bi se očekivalo da će od toga nastati jedan embrion.

"Mi ne očekujemo od tih doniranih jajnih ćelija da ćemo imati materijala za zamrzavanje. Ako bude materijala za zamrzavanje on će biti zamrznut i u naknadnoj proceduri vraćen. To jesu veliki izdaci, ali to su paketi koji se u ovom slučaju uvoze i na jedan paket očekuje se rođenje jednog deteta", objasnila je ginekolog.

Potvrdila je da će država finansirati taj kompletan postupak, koji košta oko 7.000 evra. Napomenula je da nije isto kada se radi oplođenje sa doniranim spermatozoidima, jer tada imate zdravu ženu koja u jednoj proceduri može da napravi 15 ćelija i kod takvih parova očekujemo da će biti mnogo više materijala za zamrzavanje.

Pacijentkinje imaju pravo da do navršenih 45 godina uđu u proceduru oplodnje doniranim materijalom.

"Ovoj metodi mogu da se podvrgnu samo one pacijentkinje kod koje su iscrpljene prethodne mogućnosti lečenja. Ako nemamo reproduktivni materijal, ako imamo više postupaka koji ne rezultuju rađanjem deteta. Nije neplodnost problem koji se vezuje samo za žene, već i za muškarce, ako nema kod muškarca reproduktivnog materijala. To su parovi koji se mogu uključite u ove metode lečenja", napomenula je Ana Mitrović Jovanović.

Dodala je da u poređenju sa situacijom od pre 20 godina sve više je postupaka vantelesne oplodnje i da je razlog tome što plaćamo danak zbog vode koju pijemo, hrane koju jedemo, vazduha koji dišemo i svim drugim uticajem zagađenja i sve više je žene u periodu kada nismo očekivali da će imati problem sa hormonima, one danas imaju.

"Imamo sve više preveremene iscrpljenosti jajnične funkcije ili prerane menopauze pre 40 godine", istakla je ona.

Kako navodi, vantelesna oplodnja doniranim materijalom daleko je uspešnija nego kada radite VTO kod nekog ko ima loš hormonski status ili loše ćelije, a procenat uspešnosti sa doniranim materijalom može ići i do 50 posto.

Prema njenim rečima, bolje je ograničiti broj procedura VTO i ne ići da nam je jedini kriterijum 45 godina, po meni je bolje zaustaviti broj VTO i sa 41 ako je iscrpljen reproduktivni materijal i predložiti joj donaciju, ako zaista vidimo da će izgubiti samo vreme, proći brojne procedure i plakanja za svaki neuspeli pokušaj.

Srbija i mimo postojanja Nacionalne banke reproduktivnih ćelija od 2018. još nema svoje donore, već sav materijal uvozimo.

Ana Mitrović Jovanović je objasnila da bi neko bio donorka jajnih ćelija mora da bude dovoljno motivisana i dovoljno mlada, žene koje u proseku imaju 41 ili 42 godine ne mogu biti donorke.

"Mi smo mala populacija i pitanje je kako motivisati mlađu populaciju da donira reproduktivni materijal jer uvek je pitanje da li će se sresti polubraća i polusestre. Tako da mislim da nije loše da se donirani materijal uveze", kaže doktorka. Govoreći o HPV vakcini, ona je preporučila da se primi pre 15 godine i da vakcinu treba da prime i dečaci i devojčice.