5. novembar 2024 16:56

Obeležena 80. godišnjica smrti pesnika Mikloša Radnotija u Boru

Izvor: TANJUG

podeli vest

Obeležena 80. godišnjica smrti pesnika Mikloša Radnotija u Boru

Foto: TANJUG/SKUPŠTINA AP VOJVODINE/ ANDRAŠ OTOŠ

BOR  - Izvođenjem stihova Mikloša Radnotija, koji je bio zarobljen i osuđen na prislini rad u logoru Hajdenau za vreme Drugog svetskog rata, danas je u Boru kraj spomenika tom jednom od najvećih pesnika mađarske i evropske književnosti 20. veka, obeleženo 80 godina od kada je streljan 1944. godine tokom povlačenja nacista.

Predsednik Skupštine AP Vojvodine Balint Juhas danas u Boru položio je venac na spomenik posvećen ovom istaknutom pesniku.

Kako se navodi u saopštenju pokrajinske skupštine, u organizaciji Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine, kod spomenika Radnotiju održan je i prigodan umetnički program, a u znak sećanja na tragičnu smrt ovog pesnika i vremena u kojem je živeo, posađeno je drvo oraha u blizini nekadašnjeg radnog logora.

U saopštenju se navodi da je Mikloš Radnoti jedan od velikana mađarske lirike, a ubijen je na prinudnom maršu iz logora u Boru u kojem je bio zarobljen 1944. godine.

Tokom zarobljeništva Radnoti je napisao deset pesama koje su pronađene nakon njegove ekshumacije iz masovne grobnice u selu Abda na severozapadu Mađarske, koje su objavljene pod imenom "Borska beležnica" i postale su jedno od najpotresnijih svedočanstava zločina fašista tokom Drugog svetskog rata.

U ime mađarske nacionalne zajednice prisutnima su se obratili Balint Pastor i Arpad Fremond, koji su izrazili zahvalnost Gradu Boru koji decenijama neguju i čuvaju sećanje na Mikloša Radnotija.

Pastor je rekao da su danas srpsko-mađarski odnosi na istorijskom maksimumu i da je Radnoti jedan od prvih simbola razumevanja između dva naroda.

"Građani Bora ga decenijama spominju i zovu 'naš Mikloš'. To što je Radnotijevu 'Borsku belžnicu' preveo Danilo Kiš, a predgovor knjizi napisao Aleksandar Tišma, dovoljno govori o tome kakve velikane imaju Srbi i Mađari“, rekao je Pastor.

Predsednik Nacionalnog saveta mađarske nacionalne manjine Arpad Fremond podsetio je na tragičnu sudbinu velikog pesnika i na hiljade drugih logoraša koji su, nakon teškog rada i mučenja u logoru kraj Bora, pred kraj Drugog svetskog rata izgubili živote u prinudnom maršu ka Mađarskoj.

Gradonačelnik Bora Aleksandar Milekić kazao je da je za građane Bora Radnoti i njihov pesnik, da u ovom gradu živi 21 različita nacionalna zajednica i da su u njemu ljudi otvorenog srca koji su zajednički proživeli i pisali tešku zajedničku istoriju.

"Radnoti nam je u amanet ostavio 'Borsku beležnicu' da ga se sećamo, da ga čitamo i da dobro promišljamo o svakom njegovom stihu koji je napisao tokom svog teškog života u logoru", rekao je Milekić.