7. novembar 2024 13:17
U Beogradu počinje da se radi skrining za rano otkrivanje raka pluća
podeli vest
BEOGRAD - Skrining za rano otkrivanje karcinoma pluća počinje danas, a radiće se u Klinici za pulmoligiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije(UKCS), svakim radnim danom posle 14 časova, rekao je danas ministar zdravlja Zlatibor Lončar.
On je na konferenciji povodom početka rada skrininga naveo da skrining obuhvata sve beogradske opštine, kao i da je namenjen za osobe starije od 50 godina i one koji imaju pušački staž duži od 30 godina.
"Svi naši sugrađani, stariji od 50 godina, koji imaju pušački staž duži od 30 godina, su ciljana populacija, odnosno ključne osobe za ovaj skrining. Njima će biti urađen CT pregled za skrining karcinoma pluća, koji se radi po niskodoznom protokolu", naveo je ministar.
Rekao je i da na svaka dva sata jedna osoba premine od raka pluća.
"Godišnje oboli više od 7.000, a nažalost premine više od 5.000 ljudi u Srbiji. Rano otkrivanje je preduslov, jer se u više od 70 odsto slučajeva taj malignitet otkrije u kasnom stadijumu. Suočavamo se sa teškim malignim oboljenjem, najčešćim kod osoba muškog pola, a na drugom mestu kod osoba ženskog pola. Jedan od najvažnijih preduslova uspešnog lečenja, je rano otkrivanje raka pluća, što na žalost kod nas nije slučaj, jer se kod više od 70 odsto pacijenata otkrije u poslednjem stadijumu, kada je, na žalost, kasno za izlečenje. Uskoro će čitava zemlja biti obuhvaćena skriningom, a danas počinje odmah da se radi u Klinici za pulmologiju UKCS", poručio je ministar.
Kako je istakao program za rano otkrivanje raka pluća počinje najpre u Beogradu, a uskoro će njime biti obuhvaćena i čitava zemlja.
Lončar je istakao i da su rezultati nacionalnih trajala sa velikim brojem ispitivanih pacijenata pokazali da je kod osoba koje su bile podvrgnute godišnjem skrining pregledu sa niskodoznom kompjuterizovanom tomografijm smanjena smrtnosti od karcinoma pluća do 20 odsto tokom perioda praćenja od 10 godina u poređenju sa osobama kod kojih je skrining rađen godišnjom radiografijom grudnog koša.
"Nemamo više vremena za čekanje, ne možemo dozvoliti da se ova strašna statistika nastavi. Apelujem ovim putem i na medije, potrebna nam je vaša pomoć, da odziv građana bude što veći. Svi zajedno možemo uraditi mnogo, možemo sačuvati živote. Ništa nam nije preče i važnije od toga", naglasio je Lončar.
Rukovodilac Klinike za pulmologiju UKCS Mihailo Stjepanović ponovio je da je karcinom pluća bolest koja je podmukla, jer kada se osete prvi simptomi, nažalost u više od 70 odsto pacijenata bude već u metastatskoj fazi bolesti.
"Simptomi su u početku često nespecifični, dugotrajni kašalj, malaksalost, gubitak apetita i telesne težine..dodatni problem predstavlja i pušenje, a većina tih bolesnika puši tako da svoje simptome pripisuju pušenju", rekao je Stjepanović.
Dodaje da se upravo u tom periodu izgubi "dragoceno vreme", kada bolest napreduje a terapijske mogućnosti se smanjuju.
"Upravo zato nam je neophodan skrining i nama pulmolozima je izuzetno bitno da ovaj program krene. Klinika za pulmologiju otvara svoja vrata zajedno sa Centrom za radiologiju, na čemu im mnogo hvala", naveo je on.
On je još jednom pozvao sve građane sa teritorije Beograda, a koji spadaju u rizičnu grupu da se jave na broj telefona i zakažu svoj termin.
"Svakog dana od osam do 20 časova mogu da zakažu svoj termin bez uputa i besplatno na broj telefona 066 267 268. Nadam se da ćemo imati veliki odziv i da ćemo smanjiti ovu sumornu statistiku i da ćemo se izboriti sa ovom opakom bolešću", zaključio je dr Stjepanović.
Za skrining nije potreban uput i besplatan je za sve pacijente i može da se zakaže putem broja telefona 066 267 268, u periodu od osam do 20 časova.