2. decembar 2024 12:33
Igor Jurić: Roditelji moraju da prate ponašanje dece i da ih ohrabre da govore o problemima
podeli vest
BEOGRAD - Roditelji bi trebalo da prate promene u ponašanju svoje dece i da ih ohrabre da govore o problemima, kako bi ih rešili, rekao je direktor Centra za nestalu i zlostavljanu decu, Igor Jurić govoreći o poslednjim slučajevima vršnjačkog nasilja.
Jurić je istakao da decu treba ohrabiti da govore o problemima, jer veliki broj dece, posebno ako su često kritikovani zbog svog ponašanja, ima poteškoće da se otvori. Dodao je da roditelji često decu kritikuju zbog provedenog vremena na internetu, umesto da se upuste u njihov svet i pomognu im, objašnjavajući da deca koja su pod stalnim kritikama često ne žele da prijave nasilje.
"Kao odrasli, moramo da primetimo promene u ponašanju svog deteta. Te promene su često skrivene, deca se povlače i ne žele da pokazuju šta rade. Ako su žrtve seksualnog zlostavljanja, povlače se u sebe, a česti su i slučajevi samopovređivanja. To su devijacije u ponašanju koje moramo da primetimo. Ako im ne priđemo, dete će ostati potpuno zatvoreno, što često može da dovede do tragičnih posledica", naveo je Jurić za televiziju K1.
Jurić je govoreći o nedavnom incidentu u Osnovnoj školi "Duško Radović" u Novom Sadu, gde je učenik petog razreda zapalio kosu učeniku prvog razreda u toaletu ocenio da je porast nasilja direktno povezan sa nebrigom o deci koja imaju problem u ponašanju, a koja često maltretiraju drugu decu. On je rekao da se mora promeniti pristup toj deci kao i da je ključ rešenja problema rad sa tom decom i njihovim roditeljima, a ne samo sankcionisanje.
Istakao je da internet "nije kriv za sve", ali da deca koja su zanemarena i nije im objašnjen fenomen interneta, često vrše nasilje na internetu, dok vršnjačko nasilje u realnom životu u 90 odsto slučajeva vrše deca koja su zanemarena ili su žrtve zlostavljanja u svojim porodicama.
"Umesto da se pitamo zašto deca provode toliko vremena na internetu, treba da se zapitamo da li im se dovoljno posvećujemo u stvarnom životu. Ako to uradimo, deca neće tražiti 'neiskorišćeno' vreme na internetu. Problem je u nama. Sve što smo plasirali u društvo poslednjih decenija, danas se vraća kroz povećano vršnjačko nasilje, a dok se ne promeni naš pristup, promene na bolje neće biti," ocenio je Jurić.
On smatra da postoji dosta problema u sistemu, navodeći da škole pribegavaju tome da problematično dete prebace u drugu školu, nedostatak stručnog kadra u centrima za socijalni rad, i da je društvo u celini zakazalo kada je u pitanju porodica.