2. decembar 2024 19:13

Ministarstvo za ljudska prava: Srbija posvećena pružanju podrške osobama sa invaliditetom

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ministarstvo za ljudska prava: Srbija posvećena pružanju podrške osobama sa invaliditetom

Foto: Shutterstock.com/Virrage Images, ilustracija

BEOGRAD - Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog istaklo je, povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom koji se obeležava 3. decembra, da je Srbija posvećena zaštiti i pružanju podrške osobama sa invaliditetom, kako kroz postojeći normativni okvir, tako i na planu pune implementacije prava pripadnika ove osetljive društvene grupe.

Kako je navedeno u saopštenju Ministarstva, 27. novembra organizovan je društveni dijalog pod nazivom „Modeli podrške deci i mladima sa intelektualnim teškoćama“, na kojem je u prisustvu predstavnika relevantnih ministarstava, međunarodnih organizacija i udruženja građana ova tema sagledana sa različitih aspekata, predstavljeno istraživanje o ovoj društvenoj grupi i postignuta saglasnost o postupanju u cilju unapređenja njenog položaja.

Do kraja meseca Ministarstvo planira da organizuje još jedan društveni dijalog o pravima osoba sa invaliditetom, ovoga puta na temu pristupačnosti.

Međunarodni dan osoba sa invaliditetom ustanovljen je rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija 1992. godine, kojoj je 3. decembar proglašen danom posvećenim podizanju svesti o pravima i dostojanstvu osoba sa invaliditetom, kao i promociji njihovog punog učešća u društvu i razvoju.

Tema ovogodišnjeg Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom je „Osnaživanje liderstva osoba sa invaliditetom za inkluzivnu i održivu budućnost“ i ova tema, kako je navedeno, prepoznaje ključnu ulogu koju osobe sa invaliditetom imaju u stvaranju inkluzivnijeg i održivijeg sveta za sve i takođe naglašava važnost njihovog učešća u procesima donošenja odluka koji utiču na njihove živote.

Prema poslednjim procenama Svetske zdravstvene organizacije (SZO), u svetu živi čak 1,3 milijarde osoba koje imaju neku vrstu invaliditeta, što čini 16 odsto ukupne svetske populacije.

U Srbiji, prema poslednjem popisu stanovništva iz 2022. godine, žive 356.404 osobe sa invaliditetom, što čini 5,46 odsto ukupnog stanovništva.

Od tog broja 148.104 su muškarci, a 208.300 je žena.

Među njima je najviše onih koji imaju problem sa hodom i penjanjem stepenicama (213.885), sa vidom (116.047), sluhom (90.525), samostalnošću pri odevanju/ishrani i održavanju higijene (84.385); probleme pri pamćenju i koncentraciji (62.824) i komunikaciji (45.477).

U gradskim naseljima osoba sa invaliditetom je ukupno 196.664, a prema godinama starosti najviše je onih sa 65 i više godina (246.901), dok dece sa invaliditetom, starosti ispod 15 godina, ima 5.426.

Prava osoba sa invaliditetom garantovana su nizom međunarodnih dokumenata, a jedan od najvažnijih je Konvencija Ujedinjenih nacija o pravima osoba sa invaliditetom iz 2006. godine.

Republika Srbija je, od ratifikacije i primene odredbi ove Konvencije 2009. godine, unapredila postojeći strateški i pravni okvir, te nastoji da u svim društvenim segmentima unapredi suštinsku percepciju o osobama sa invaliditetom i u značajnijoj meri uspostavi inkluzivne prakse koje, uz poštovanje svih različitosti, omogućavaju osobama sa invaliditetom njihov ravnopravan i uključiv tretman u zajednici.

Srbija je 2006. usvojila Zakon o zabrani diskriminacije osoba sa invaliditetom, koji ovoj osetljivoj društvenoj grupi pruža pristup zapošljavanju, obrazovanju i drugim pravima.

Ukazuje se da, i pored svega navedenog, na planu zaštite osoba sa invaliditetom ostaju brojni izazovi, koji se, pored ostalog, odnose na podršku nakon napuštanja obrazovnog sistema, na dodatno razvijanje postojećih mehanizama stanovanja uz podršku, usluge ličnog pratioca i personalnog asistenta i drugo.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog nastaviće posvećeno da radi, u okviru svojih nadležnosti, na podizanju svesti i važnosti zaštite ove ranjive društvene grupe, gradeći društvo solidarnosti i empatije u kojem svi, kojima je to potrebno, imaju pravo na zaštitu, podršku i šansu i u kojem niko ne sme da bude isključen, diskriminisan ili izostavljen, navedeno je u saopštenju.