18. decembar 2024 13:21

Igor Jurić: Pomoći roditeljima da se izbore sa problemima digitalnog okruženja kod dece

Izvor: TANJUG

podeli vest

Igor Jurić: Pomoći roditeljima da se izbore sa problemima digitalnog okruženja kod dece

Foto: TANJUG/NENAD MIHAJLOVIĆ

NOVI SAD - Centar za nestalu i zlostavljanu decu prezentovao je novo istraživanje "DeShame II“ o korišćenju interneta i izloženosti štetnim ponašanjima i kontaktima iz ugla roditelja u Novom Sadu, a predsednik tog centra Igor Jurić ukazao je da više od 16 odsto roditelja ne razgovara sa decom o digitalnom okruženju, i da je to anomalija na kojoj treba raditi.

"Svake godine želimo da imamo dva do tri velika istraživanja. Ono što smo radili sa srednjoškolcima, prebacili smo na roditelje. Videli smo veliki broj anomalija u tome kako roditelji pristupaju digitalnom životu“, rekao je Jurić.

U istraživanju je učestvovalo 1.254 roditelja, a konačni cilj je podsticanje prijavljivanja seksualnog uznemiravanja i zlostavljanja na internetu među decom i mladima. Istraživanje je pokazalo i da roditelji mlađi od 40 godina češće razgovaraju sa svojom decom o digitalnoj bezbednosti.

Jurić je dodao i da Centar nastavlja rad, te da će na osnovu istraživanja, fokus na radionicama prebaciti i na roditelje, a da na svemu tome radi veliki i stručan tim ljudi.

Prema rečima doktorke Jovane Škorić, DeShame II je nastavak istraživanja DeShame I, koje je prošle godine odrađeno sa srednjoškolcima.

"U međuvremenu smo shvatili da veliki problem jesu roditelji odnosno koliko roditelji znaju o digitalnom okruženju i o rizicima. Kroz ovo istraživanje smo ispitivali njih, o odnosima sa decom i o njihovim odnosima, ali i implikacijama tih odnosa na digitalnu bezbednost dece“, rekla je Škorić.

Rezultati istraživanja su, kako navodi, prilično zabrinjavajući jer veliki broj roditelja (16,2%) ne razgovara sa decom o digitalnom okruženju generalno dok tek 14,9 odsto roditelja razgovara o seksualnom ponašanju sa svojom decom.

"Rezultati su pokazali da se odnosi roditelja pogoršavaju kroz upotrebu digitalnih tehnologija. Prisutna je velika zanemarenost u partnerskom odnosu“, kazala je Škorić za Tanjug.

Profesor doktor Aleksandar Jugović rekao je da je istraživanje jako vredno jer otvara pre svega pitanje načina kako roditelji kontrolišu upotrebu digitalnih tehnologija, ali i kako se suočavaju sa bezbednosnim izazovima.

"Meni je jako interesantno što su otvorena i pitanja tabua u roditeljskim relacijama sa decom, kao što je na primer pitanje seksualnog identiteta. Najupečatljivije je svakako da značajan broj partnera ignoriše onog drugog uz korišćenje digitalnih tehnologija“, izjavio je Jugović.

Profesor Jugović objasnio je i da je „fabing“ novi model ponašanja u društvu koji je indikator ranijih partnerskih problema, na primer gubitka bliskosti i seksualiteta, te da se u preventivnom smislu otvara pitanje upravljanja digitalnog sveta kod roditelja jer deca se ugledaju na njih.

Cilj istraživanja je i rad na novim preventivim merama i intervencijama, pre svega edukacija roditelja, zajednice, nastavnika i učenika, ali i materijali koji će im pomoći da upoznaju decu sa rizicima u digitalnom okruženju.