24. decembar 2024 12:55
Mihajlo Rabrenović: Pravo na protest ne može da bude jače od prava na studiranje
podeli vest
BEOGRAD - Ekonomista, prof.dr Mihajlo Rabrenović ocenio je danas povodom blokada fakulteta, da država treba da razgraniči autonomiju univerziteta od zaštite javnog interesa u visokom obrazovanju, zato što, kako je rekao, pravo na protest ne može da bude jače od prava na studiranje.
On je za Tanjug rekao da velika većina privatnih fakulteta nije u blokadi zato što onaj ko plaća školarinu gleda da nastavu i ispite daje u roku, a sa druge strane uprave privatnih fakulteta ne dobijaju novac iz budžeta.
Rabrenović je rekao da studenti koji nisu za blokade i koji žele da polažu ispite moraju da se bore za svoja prava zato što je mala, ali glasna grupa njima uzurpirala pravo da slušaju predavanja, vežbe. Naglasio je i da niko nema pravo da ugrožava pravo na slobodu kretanja i pravo na obrazovanje.
Rabrenović je istakao da iako je pravo na protest nešto gde se može legitimno izraziti stav, smatra da blokade ugrožavaju tuđa prava.
"U vremenu kada se polako osvešćujemo gde smo se našli kao društvo, na granici da neki žele da izazovu haos, ja očekujem i nadam se da oni studenti koji žele da nastave svoje studije podignu svoj glas, da odu kod svojih kolega studenata koji su u blokadi i kažu 'budite vi u protestu, idite u političke stranke, nemojte da zloupotrebljavate fakultetske ustanove za dnevnu politiku'", poručio je profesor.
Rabrenović je rekao da očekuje da će se proces nastave vrlo brzo nastaviti na fakultetima, posebno na master i doktorskom nivou putem zoom-a, a da će se propuštena predavanja, kolokvijumi i ispiti vremenom nadoknaditi.
Iako smatra da studentski zahtevi koji su izneti donekle imaju svoje opravdanje, Rabrenović je rekao da se on lično ne slaže sa zahtevom objavljivanja dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu i da je trebalo da se insistira na drugim zahtevima.
Kada je reč o zahtevu za povećanje budžeta za fakultete za 20 odsto, Rabrenović je napomenuo da ima fakulteta koji su prebogati zato što imaju veliki broj samofinansirajućih studenata.
"To će skupo plaćati poreski obveznici, svi mi koji nismo bili na ovom skupu u nedelju. Šta je sa pravima ostalih pet, šest miliona ljudi. Za mene su to stvari koje su neprihvatljive u demokratskom društvu", rekao je on.