6. mart 2023 14:33
Dejan Ristić: Bilo je retkih svetlih primera u odnosima Srba i Albanaca kroz istoriju
podeli vest
BEOGRAD - Direktor Muzeja žrtava genocida Dejan Ristić rekao je danas da je bilo retkih svetlih primera u odnosima Srba i Albanaca kroz istoriju, koje treba isticati.
"Na primer Sveta Matija Angelina, Albanka udata za Despota Stefana, sina Despota Đurđa Brankovića ili Jelisaveta Načić, veliki arhitekta, udata za Luku Lukaja, Albanca. Bilo je tih momenata u našoj zajedničkoj prošlosti, kada smo pokušavali da uspostavimo niti koje bi direktno povezale dva naroda bez upliva treće strane. Ostaje nam da u budućnosti bolje upoznamo jedni druge i da sagledamo zbog čega je dolazilo do tolikih neprijateljstava, zbog čega je došlo do kulminacije kosovsko metohijske krize, i da probamo da nađemo trajno rešenje dugoročno održivo" rekao je Ristić za Tanjug.
Ristić smatra da je obaveza Muzeja žrtava genocida da podseća građane na ono što se desilo u Drugom svetskom ratu na teritoriji čitave Jugoslavije, i dodaje da se otvaranje izložbe "Prećutani zločin" se preklopilo sa sa još jednom od kulminacija kosovsko-metohijske krize, koja, kako kaže, može da doprinese boljem razumevanju srpsko-albanskih odnosa u jednom dužem vremenskom periodu.
Navodi da je izložba otvorena u Kruševcu jer je Narodni muzej u Kruševcu teritorijalno najbliži KiM, koji se nalazi u okviru Lazarevog grada odakle je, kako je objasnio, 1389. godine vojska krenula put Kosova.Spajanjem te dve simbolike, kako kaže, bi se pokazalo da se domovina brani znanjem, poznavanjem prošlosti i prepoznavanjem znakova sopstvenog vremena.
"Ona svedoči o kontinuitetu zločina koji su albanski kvislinzi vršili nad Srbima i Jevrejima na KiM u Drugom svetskom ratu, i zabeleženo je više od 30 različitih tipova zločina počev od ubistava, različitih oblika fizičkog maltretiranja, oduzimanja imovine, oštećivanja imovine. Jedan dijapazom zločina i nepočinstava koji svedoči o tome da je odnos prema Srbima i Jevrejima na KiM albanskih kvislinga bio takav da su oni bili nepoželjni. Nad Jevrejima je izvršen i holokaust na teritoriji KiM, kao i na teritoriji najvećeg dela tada ratom zahvaćene Evrope, a kada govorimo o brojevima, prema našim podacima, najmanje 10 hiljada Srba je smrtno stradalo na KiM, a oko 100 hiljada Srba je trajno proterano", rekao je Ristić.