16. mart 2023 12:17

Organizacije novinara MFRR i SJN: Mora se prekinuti ciklus nekažnjivosti ubistava novinara u Srbiji

Izvor: TANJUG

podeli vest

Organizacije novinara MFRR i SJN: Mora se prekinuti ciklus nekažnjivosti ubistava novinara u Srbiji

Foto: Shutterstock.com/Nelson Antoine, ilustracija

BEOGRAD - Organizacije novinara Media Freedom Rapid Response-a (MFRR) i SafeJournalists mreža (SJN) saopštili su danas da će potvrđivanje ili odbacivanje presude četvorici službenika državne bezbednosti za izvršenje i planiranje ubistva srpskog urednika i izdavača Slavka Ćuruvije 1999. godine biti najvažnija za slobodu medija i novinarstvo u modernoj istoriji Srbije.

U saopštenju tih novinarskih organizacija ističe se da se mora prekinuti ciklus nekažnjivosti ubistava novinara u Srbiji i da mora biti obezbeđena pravda za Slavka Ćuruviju.

"Potvrđivanjem presude kojom su optuženi osuđeni na ukupno 100 godina zatvora konačno bi se okončala više od dve decenije duga borba za pravdu koju vode Ćuruvijina porodica i najbliži, kolege i organizacije civilnog društva. To bi predstavljalo izuzetan uspeh za one koji su se žrtvovali da bi obezbedili poštovanje Ćuruvijinog nasleđa, a oni koji su ga ubili na ulazu njegovog stana ne bi prošli nekažnjeno", navode te novinarske organizacije.

Kako ističu, s obzirom na to da u modernoj istoriji Srbije niko nikada nije osuđen za ubistvo novinara, to bi predstavljalo vitalnu pravosudnu prekretnicu.

Usred trenutne toksične klime po bezbednost novinara u Srbiji, navode, to bi takođe poslalo jasnu poruku da svako ko razmišlja da pokuša da napadne ili ućutka novinara neće izbeći odgovornost.

"U širem smislu, ova presuda – koja bi osvetlila zločine Miloševićevog režima – predstavlja bi pravovremeni lakmus test za vladavinu prava i demokratiju u Srbiji, kao i za odlučnost vlasti u pokušaju da razreše niz ubistava novinari krajem 1990-ih i početkom 2000-ih", navodi se u saopštenju MFRR i SJN.

Dodaju da ako ti visoki državni funkcioneri budu osuđeni, to će dati preko potrebnu nadu da se može, čak i decenijama nakon počinjenih zločina, postići pravda za druge novinare ubijene u raspadu Jugoslavije: Milana Pantića 2001. i Dadu Vujasinović, okolnosti čije smrti 1994. nikada nisu u potpunosti utvrđene.

Te organizacije novinara izrazile su solidarnost sa porodicom Slavka Ćuruvije, njegovom udovicom Brankom Prpom i svima onima koji su bili toliko temeljni u kampanji za pravdu, uključujući novinare i medijska udruženja, Komisiju za istraživaje ubistava novinara i Fondacije Slavka Ćuruvije.

Potpisnice tog saopštenja su European Centre for Preš and Media Freedom (ECPMF), European Federation of Journalists (EFJ), Free Preš Unlimited (FPU),

International Preš Institute (IPI) i OBC Transeuropa (OBCT).

Članice SafeJournalists mreže su: Udruženje novinara Kosova, Udruženje novinara Makedonije, Udruženje BH novinari, Hrvatsko novinarsko društvo

Nezavisno udruženje novinara Srbije, Sindikat medija Crne Gore, Sindikat novinara Hrvatske.