12. decembar 2023 15:35
Vasilije Jeremić: Hirurgija u Srbiji se razvijala i modernizovala, učinjeno je mnogo u toj oblasti
podeli vest
BEOGRAD - U petak, 15. decembra, biće obeleženo 100 godina postojanja Katedre za hirurgiju Medicinskog fakulteta u Beogradu, a sagovornici Tanjuga su ocenili da se vremenom hirurgija u Srbiji razvijala i modernizovala, da je učinjeno mnogo i da su napredovale dijagnostičke procedure zahvaljujući kojima ima više saznanja o nekim bolestima i više obavljenih operacija.
Predsednik Hirurške sekcije Srpskog lekarskog društva Vasilije Jeremić rekao je da je ponosan na jubilej Katedre za hirurgiju, navodeći da je cilj da se mladim ljudima prenose znanja, kao i da odlaze u inostranstvo da bi se usavršavali, a da se zatim vrate u svoju domovinu i da prenose znanja mladim hirurzima.
"Profesor Vojislav Subotić, osnivač katedre hirurgije u Srbiji, nije imao prilike da uči u našoj zemlji u to doba, nego je tražio znanje po svetu, a onda kada je osvojio sva ta zvanja i znanja došao je u Srbiju da podigne nivo hirurgije u našoj zemlji i da osnuje Katedru za hirurgiju. To je moja poruka u ovom trenutku i nadam se da će i mladi hirurzi koji odlaze u inostranstvo, a dolaze posle nas nastaviti tu svetlu tradiciju naših učitelja i da će se vraćati bogatiji znanjem", rekao je Jeremić.
Naveo je da se Katedra za hirurgiju na početku razvijala sporije, ali da je zahvaljujući napretku tehnologije u sferi hirurgije učinjeno mnogo.
"Danas imamo mnogo veći broj operacija, veći broj saznanja o nekim bolestima, to je zahvaljujući tome što su dijagnostičke procedure napredovale. Sada mnogo brže i bolje detektujemo neke bolesti i pravovremenije se bavimo njima. To je donela modernizacija", rekao je on.
Direktor Prve hirurške klinike Kliničkog centra Srbije, profesor doktor Velimir Marković rekao je za Tanjug da je obeležavanje 100 godina postojanja Katedre za hirurgiju veliki praznik za hirurge, podsećajući da je njen osnivač bio Vojislav Subotić, koji je ujedno bio i prvi direktor Prve hirurške klinike.
"Možemo reći da je ovo kolevka hirurgije, odakle su potekli mnogi nastavnici, profesori, koji su postali ne samo poznata imena u našim okvirima već i u Evropi i svetu. Iz ove ustanove je izašlo sedam akademika srpske akademije nauka i jedan crnogorske akademije nauka, što je za jednu ovakvu kuću priznanje i dokaz stručnosti i kvaliteta", rekao je on.
Marković je objasnio da je Katedra za hirurgiju najpre funkcionisala u okviru Prve hirurške klinike i iskazao zadovoljstvo postignućima u oblasti abdominalne hirurgije.
"Ova kuća je puna tradicije, ona je 100 godina proslavila prošle godine.
Međutim ona je evoluirala i ispratila sve događaje značajne u abdominalnoj hirurgiji kako u Evropi, tako i u svetu. Napravili smo jedan izuzetan iskorak krajem prošlog veka i u poslednje dve decenije kada je reč o odnosu sa ljudima iz inostranstva, praćenju savremenih stavova o hirurgiju, načina rada", naveo je on.
Dodao je da se u Prvoj hirurškoj klinici radi rutinska hirurgija, ali da je posebno zadovoljan što je ta ustanova iznedrila kvalitetne mlade stručnjake.
"U poslednjih desetak godina bila je velika smena generacija. Na ponos ovim ljudima koji su otišli odavde je što su ostavili iza sebe možda i kvalitetnije od njih. To je i naš cilj", rekao je on.
Marković je istakao da ta ustanova sarađuje u tri oblasti sa svetskim stručnim ustanovama, dodajući da zaslužuje da ima, zbog kvaliteta, uslove koji su približni svetskom nivou.
"U hirurgiji broj operacija nije važan, već kvalitet, da pružite kvalitetnu hirurgiju. Sam broj ništa ne znači, jer jedna operacija koja traje 6,7,8 sati, jer je kompleksna, ne može da se poredi sa nekih 20 manjih intervencija, bitno je da je kvalitet na visokom nivou", rekao je on.
Galerija