6. januar 2023 11:38
U ženskom zatvoru u Požarevcu trenutno borave jedna trudnica i jedna porodilja
podeli vest
BEOGRAD/POŽAREVAC - U Kazneno-popravnom zavodu za žene u Požarevcu, jedinom ženskom zatvoru u Srbiji, trenutno borave jedna trudnica i jedna porodilja, koje će prema zatvorskim propisima sa svojim mališanima moći da budu do njihove druge godine.
Zavod poseduje posebne prostorije opremljene za boravak trudnica i majki sa decom, koje su odvojene od ostalih osuđenih žena, preciziraju iz Uprave za izvršenje krivičnih sankcija za Tanjug.
Osuđenice se najčešće porađaju u Gradskoj bolnici u Požarevcu, a u izvodu iz matične knjige rođenih nema podataka da je dete rođeno za vreme izdržavanja kazne majke.
Izmenama zakona o izvršenju krivičnih sankcija 2014. godine, deca ostaju sa majkama u Zavodu do svoje navršene druge godine, dok je to ranije bilo do njihove prve godine.
Takođe, Zavod kupuje pelene, mleko, kašice, dubak i sve druge potrepštine.
Zavod majkama sa decom i trudnicama obezbeđuje posebnu hranu koja je prilagođena njihovim nutritivnim potrebama.
Trenutno u ovom zatvoru borave 232 osuđenice.
Sve osuđenice, uključujući i trudnice i porodilje, dobijaju neophodnu zdravstvenu negu, kako zavodskih lekara opšte prakse, tako i lekara specijalista - ginekologije, stomatologije, psihijatrije, hirurgije. Ginekolozi obavljaju ultrazvučnim aparatima preventivne preglede grlića materice, abdomena i dojke.
U skladu sa Pravilnikom o kućnom redu kazneno-popravnih zatvora i okružnih zatvora, osuđena lica posećuje i svešteno lice.
Naime, u Zavodu se organizuju različiti oblici aktivnosti: kulturne, radne, zabavne i sportsko-rekreativne, kao i dramska i likovna sekcija, a povremeno se organizuju šahovski i odbojkaški turniri.
Osuđenice od izbijanja pandemije korona virusa imaju mogusćnost da video pozivom putem aplikacije "Skajp" ostvaruju kontakt sa članovima svojih porodica u cilju dodatne psihosocijalne podrške, kako za njih tako i za njihove najbliže.
Prema stepenu obezbeđenja KPZ za žene pripada zavodima poluotvorenog tipa, sa zatvorenim, poluotvorenim i otvorenim odeljenjem, kao i prekršajnim i odeljenjem za maloletnice.
Osuđenicama su u svim zavodima dostupni informatori sa praktičnim informacijama o načinu ostvarivanja njihovih prava - na posetu, prijem paketa, telefoniranje, dopisivanje, zdravstvenu zaštitu i drugo.
Osuđenice u Kazneno-popravnom zavodu za žene u Požarevcu mogu tokom izdržavanja kazne da nauče da kroje, šiju, da završe svoje školovanje, kao i da prođu sertifikovanu obuku za frizera, manikira i pedikira.
U KP zavodu za žene u Požarevcu godinama unazad se organizuje sertifikovna obuka za krojenje i šivenje, što je iskorišćeno odmah po početku pandemije korona virusa.
Osuđenice su odmah počele da šiju zaštitne maske za sve druge osuđenike i zaposlene u sistemu izvršenja krivičnih sankcija.
U Upravi za Tanjug ističu da je više bivših osuđenica obavestilo upravu zavoda da su se zaposlile zahvaljujući upravo obuci za krojenje i šivenje.
Trenutno 13 osuđenica učestvuje u obuci za te zanate, a od početka godine 11 osuđenica je uspešno završilo obuku. Sve osuđenice koje su uspešno prošle obuku i stekle sertifikat su radno angažovane u krojačkoj radionici u zavodu.
Pre dve godine završena je sertifikovana obuka osuđenica za elektronsko opismenjavanje, odnosno obuka za rad na računarima, koja traje tri meseca a za koju se prijavilo 50 osuđenica.
U saradnji sa Osnovnom školom "Sveti Sava" u Požarevcu, sprovodi se i funkcionalno osnovno obrazovanje osuđenica, a trenutno je u toku 1. ciklus (od prvog do četvrtog razreda) koji pohađa osam osuđenica, 2. ciklus (od petog do osmog) pohađa šest osuđenica, a treći takođe šest osuđenica.
Tokom 2018. godine u okviru Tvining projekta sa EU "Unapređenje kapaciteta zatvorskog sistema u Srbiji" 50 osuđenica je završilo sertifikovanu obuku za frizera, manikira i pedikira.
Trenutno je radno angažovano oko 73 odsto osuđenica u poslovima u krojačkoj radionici i plasteniku u kome stiču znanje na poslovima proizvodnje povrća i cveća, ali i drugim poslovima.
Iz Uprave navode da među osuđenicama vlada velika zaiteresovanost da učestvuju u brojnim aktivnostima kao što su obuke za zanimanja, likovna sekcija, sportske aktivnosti, šah, aerobik, projekcije filmova, književne večeri, izložbe slika, predavanje o umenosti, istoriji i drugim temama. Stoga je veći broj osuđenica uključen u više aktivnosti.
Osuđenice su ove godine na Drugom Svetskom šahovskom onlajn takmičenju za lica lišena slobode, osvojile drugo mešto na svetu, a na festivalima koje organizuje Uprava su, takođe, imale puno uspeha.
Zavod je tokom 2020. godine organizovao sertifikovanu obuku za proizvodnju saksijskog cveća u plasteniku, što je jedna od obuka koja osuđenicama omogućava da imaju koristan "zanat u rukama".
U upravi ističu da se stečenim diplomama i sertifikatima ne navodi da su dobijeni tokom izdržavanja kazne, kako bi se sprečila eventualna stigmatizacija bivših osuđenica i kako bi im se olakšalo da što lakše nađu posao po izlasku na slobodu.
Proces resocijalizacije osuđenica ne može da se sprovede do kraja samo u ustanovi u kojoj izdržava kaznu već su, kako navode iz Uprave, veoma bitni podrška i pomoć koje su osuđenima na raspolaganju po izlasku na slobodu.
Čak i najbolji tretman u ustanovi ne može da ima trajan pozitivan uticaj na osuđeno lice ukoliko društvo nije spremno da ga prihvati i pomogne mu.
U saradnji sa nevladinom organizacijom "Institutom za performativne umetnosti i socijalni rad-CRI", 2018. godine organizovane su radionice kreativnog pisanja, te su osuđenice pisale o emotivnim odnosima i proživljenim iskustvima, što je postalo izvor inspiracije za nastanak pozorišne predstave "Njena priča" koju su izvele same osuđenice.
Zavod je 2019. godine dobio moderan paviljon za smeštaj 160 osuđenica, a uskoro počinje izgradnja novog paviljona za smeštaj 2.020 osuđenica koji će u potpunosti zadovoljiti sve neophodne stanadarde.