15. februar 2024 12:27

Katarina Golubović: Šansa za civilno društvo u Srbiji je da kroz mišljenja utiču na evropske politike

Izvor: TANJUG

podeli vest

Katarina Golubović: Šansa za civilno društvo u Srbiji je da kroz mišljenja utiču na evropske politike

Foto: Tanjug/video

BRISEL - Predsednica Komiteta pravnika za ljudska prava YUCOM Katarina Golubovuć izjavila je danas u Briselu da se pridruživanjem inicijativi Evropskog ekonomskog i socijalnog komiteta (EESC) omogućava predstavnicima civilnog društva u Srbiji da učestvuju u izradi mišljenja, koja utiču na evropske politike, a posredno i na život građana Srbije.

"Ono što ćemo imati prilike je da približimo interese građana Srbije svima koji učestvuju u kreiranju politika i na taj način i građanima da prenesemo jasnu poruku na koji način evropske politike utiču na njihove živote", rekla je novinarima u Briselu Golubović, koja je predstavljala YUCOM na pokretanju inicijative EESC za pridruživanje predstavnika civilnog društva iz zemalja kandidata za članstvo u EU.

 

Ona je naglasila da time građani Srbije dobijaju šansu da evropske politike ne doživljavaju kao strane politike, već kao zajedničke politike koje izražavaju zajedničke interese, kako država ćlanica EU tako i država koje pretenduju da budu u članstvu EU.

"Izuzetna je čast u odgovornost postati pridruženi član Evropskog ekonomskog i socijalnog saveta s obzirom na to da će predstavnici civilnog sektora u Srbiji imati šansu da učestvuju u izradi mišljenja koja dalje utiču na evropske politike, a posredno i na život građana Srbije", rekla je Golubović.

Evropski ekonomski i socijalni komitet (EESC) zvanično je danas pokrenuo svoju inicijativu za pridruživanje predstavnika civilnog društva iz zemalja kandidata za članstvo u EU u prisustvu predstavnika civilnog društva iz devet zemalja kandidata za članstvo u EU, uključujući iz Srbije.

Ukupno 131 organizacija iz devet zemalja, takozvan "član kandidat za proširenje" (EMC), među kojima je i 13 iz Srbije, izabran je u grupu stručnjaka civilnog društva, koji će učestvovati u radu EESC, čime je EESC postao prva institucija koja je otvorila svoja vrata zemljama kandidatima za članstvo u EU.

EMC predstavlja civilno društvo zemalja kandidata EU, među kojima su predstavnici poslodavaca, sindikata i civilnog društva.

EESC je primio 567 prijava, od kojih je 131 uključena u grupu "članova kandidata za proširenje", među kojima je 13 iz Srbije, 13 iz Albanije, devet iz BiH, 15 iz Gruzije, 16 iz Moldavije, 14 iz Crne Gore, 14 iz Severne Makedonije, 15 iz Turske i 22 iz Ukrajine.