10. januar 2023 12:34

Međunarodni popis ptica vodenih staništa biće organizovan od 9. do 31. januara

Izvor: TANJUG

podeli vest

Međunarodni popis ptica vodenih staništa biće organizovan od 9. do 31. januara

Foto: TANJUG/FILIP JEREMIĆ

NOVI SAD - Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (DZPPS) od 9. do 31. januara organizuje Međunarodni popis ptica vodenih staništa, a za učešće u ovoj najmasovnijoj i najstarijoj aktivnosti praćenja brojnosti divljih ptica na svetu, započetoj još davne 1966. godine, mogu da se prijave svi zainteresovani građani.

Sa brodova, iz automobila ili pešaka brojaće se patke, guske, labudovi, gnjurci, ronci, čaplje, galebovi i druge ptice koje borave na vodama ili uz njih.

Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije pojedine lokalitete će obilaziti u saradnji sa upravljačima i čuvarima zaštićenih područja i drugim institucijama koje se bave vodama i zaštitom prirode.

Iz Društva za zaštitu i proučavanje ptica Srbije Marko Šćiban kazao je da će se, zahvaljujući razgranatoj mreži članova, volontera i saradnika, Društvo potruditi da obiđe što više vodenih staništa širom zemlje i da zabeleži stanje u kojima se nalaze, kao i brojnost ptica na njima.

"Posebnu pažnju ćemo posvetiti obilasku zaštićenih područja, ribnjaka, akumulacija, kao i tokova svih većih reka u Srbiji kako bismo održali kontinuitet i mogli da upoređujemo podatke", rekao je on.

Pozvao je sve zainteresovane građane, ali i potpune početnike da se proključe ovoj akciji, kako bi doprineli unapređenju znanja o zimskom rasprostranjenju i brojnosti ptica u Srbiji.

Šćiban je naglasio da je Društvo da bi olakšalo pripreme za terenski rad priredilo video uputstva, kao i dva elektronska priručnika na srpskom jeziku.

"Dovoljno je da nam se javite kako bismo vas usmerili ka vašem lokalnom koordinatoru popisa i poslali priručnike. Vrlo je važno da svi volonteri prilikom rada na terenu budu obazrivi i da paze na svoje zdravlje i bezbednost", napominje Marko Šćiban.

Saznanja do kojih se dolazi kroz ovo istraživanje koriste se za preduzimanje konkretnih koraka u zaštiti populacija divljih ptica, lovnih vrsta na međunarodnom nivou i uopšte značaja vodenih staništa za očuvanje biološke raznolikosti.

Podaci koje ornitolozi u Srbiji prikupe na kraju se objedinjuju i šalju u svetsku bazu podataka koju vodi organizacija Wetlands International.

Terenski obilasci za brojanje ptica i ovog puta biće iskorišćeni za prikupljanje podataka u okviru Panonskog popisa ptica grabljivica od 13. do 16. januara, a tokom celog perioda dokumentovaće se i institucijama prijavljivati različiti oblici uništavanja prirode i ugrožavanja ptica.

Svi ljubitelji ptica i prirode mogu da se za ovaj popis prijave putem mejla: iwc@pticesrbije.rs, saopštili su iz DZPPS-a.