28. mart 2024 10:17

Jasmina Krunić: Za 12 godina servisu podrške nestaloj deci upućeno 5.000 poziva, otmice veoma retke

Izvor: TANJUG

podeli vest

Jasmina Krunić: Za 12 godina servisu podrške nestaloj deci upućeno 5.000 poziva, otmice veoma retke

Foto: Tanjug video

BEOGRAD - Podaci Organizacije koja se bavi borbom protiv svih oblika eksploatacije (ASTRA) pokazuju da je u prethodnih 12 godina servisu podrške nestaloj deci, deci u riziku i njihovim roditeljima ili starateljima upućeno oko 5.000 poziva, a gotovo polovina slučajeva su deca koja beže iz porodica ili socijalnih ustanova u kojima su smeštena, rekla je za Tanjug Jasmina Krunić, kordinatorka sa javne politike u ASTRI.

“Podaci ASTRE koja već 12 godina vodi Evropski broj za nestalu decu u Srbiji pokazuju da smo mi zabeležili gotovo pet hiljada poziva u proteklih dvanaest godina. Statistika pokazuje da uprkos asocijaciji koju svako ima kada čuje za nestanak deteta, da je reč o otmici ili ozbiljnom krivičnom delu... podaci pokazuju da gotovo polovinu slučajeva čine deca koja beže iz svojih porodica, hraniteljskih porodica, iz socijalnog smeštaja zbog različitih razloga - od zanemarivanja, porodičnog ili vršnjačkog nasilja”, rekla je za Tanjug Jasmina Krunić, kordinatorka za javne politike u ASTRI.

Ona je dodala da su slučajevi otmice dece i dalje veoma retki.

“Slučajevi otmice dece i dalje su vrlo retka pojava - 3 odsto. U poslednjih 10 godina, bilo je dva takva slučaja, oba sa izuzetno uznemirujućim, tragičnim epilogom”, rekla je Krunić.

Kako je navela, potom slede takozvane roditeljske otmice u situacijama kada roditelj koji nema starateljstvo pokušava da dođe do partnera, do dece ili samo do dece kako bi naudio drugom partneru.

“Zbog specifičnog geografskog položaja Srbije, kao i izloženosti brojnim legalnim i ilegalnim migracionim tokovima, zabeleženo je i 17 posto slučajeva nestale dece migranata bez pratnje”, rekla je Krunić i dodala da se isti procenat beleži i u slučajevima izgubljene, povređene ili na drugi način nestale dece, koja ne pripadaju navedenim kategorijama.

Ona je podsetila da od prošle godine, Srbija ima i sistem ranog uzbunjivanja u slučaju nestanka deteta „Pronađi me“, a ASTRA je bila jedna od 17 članica republičkog Tima za uvođenje Amber Alert sistema u Republici Srbiji, koji je uspostavilo i vodilo Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Krunić je napomenula da ASTRA sve prijave prosleđuje policiji, ali nastavlja da radi sa podnosiocima prijave - roditeljima, starateljima, institucijama i organizacijama koje se obraćaju toj organizaciji u slučaju deteta u riziku od nestanka ili nestalog deteta.

“Mi u okviru servisa 11600 pružamo različite vrste podrške deci, roditeljima i starateljima tokom potrage, deci i porodici nakon pronalaska, a servis je namenjen i prijavljivanju nestanka deteta i saradnji sa nadležnim institucijama”, rekla je Krunić.