10. jun 2024 13:16

Kragujevac: Održana treća tribina o preranom i prekomernom izlaganju dece ekranima

Izvor: TANJUG

podeli vest

Kragujevac: Održana treća tribina o preranom i prekomernom izlaganju dece ekranima

Foto: TANJUG/TAG MEDIA

KRAGUJEVAC - Kompanija Telekom Srbija, održala je u Pozorištu za decu i mlade u Kragujevcu, treću po redu tribinu "Dečji svet je veći od ekrana" sa ciljem da se obezbedi prostor u kome se može čuti mišljenje stručnjaka.

Kako je sopšteno iz te kompanije, na skupu je šef Katedre za neuronauke u vaspitanju i obrazovanju na Pedagoškom fakultetu u Kopru, Ranko Rajović, master logoped u Zavodu za psihofiziološke poremećaje i govornu patologiju "Prof. dr Cvetko Brajović" Marijana Mirković i doc. dr na Fakultetu za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju Bojana Drljan govorili su o posledicama prekomernog izlaganja dece ekranima.

"Kroz projekat 'Dečji svet je veći od ekrana', mi smo ukrstili dva naša strateška pravca u društveno odgovornom poslovanju, prvi je ulaganje u mlade i obrazovanje, a drugi je apel da naši korisnici na odgovoran način koriste digitalne servise", rekla je direktorka Sektora za odnose s javnošću Telekom Srbija Marija Bošković.

U saopštenju se dodaje da je Rajović izjavio da je i deci i roditeljima potrebna pomoć, jer su deca otišla u virtuelni svet u kome im se sve dešava u malom telefonu, čitav spektar emocija koje se brzo smenjuju.

"To stvara problem sa drugim aktivnostima, oni ne mogu da uče više od 15 minuta u kontinuitetu. Moramo da naučimo, pre svega roditelje, kako se tehnologije koriste odgovorno i kako da postave granice", naglasio je Rajović.

Logoped Marijana Mirković istakla je da je dečji razvoj najintenzivniji u prvih pet godina i da zato roditelji kao najvažniji učitelji treba da imaju u vidu da deca treba što adekvatnije da razviju sve svoje biološke potencijale.

"Poslednjih godina se dešava da deca vrlo rano dolaze u dodir sa mobilnim telefonima, a to vreme je jednako izgubljenom vremenu za učenje i razvoj inteligencije, govorne komunikacije i socio- emocionalnog razvoja. Deca jako malo vremena provode u igri i tako ne razvijaju ni finu motoriku. Zato je važno da ukažemo na sve negativne posledice prekomerne upotrebe digitalnih uređaja", rekla je ona.

Docent Bojana Drljan skrenula je pažnju da je prvi razlog za reagovanje roditelja kada primete da dete pre svega ima slabiju auditivnu pažnju, kada deca ne reaguju više na govor, koliko na vizuelni stimulus, što drastično utiče na kašnjenje razumevanja, a onda to utiče na celokupan govorno-jezički razvoj.

Telekom Srbije u saopštenju ističe i da su se u okviru tribine, koja je bila otvorena za javnost, govornici dotakli i tema koje su to aktivnosti koje se preporučuju deci umesto malih i velikih ekrana, a neke od predloženih jesu igre loptom, društvene igre, ali i igre koje deca smišljaju samostalno ili sa svojim vršnjacima.

Podseća se da je kampanju "Dečji svet je veći od ekrana" pokrenuo Telekom Srbija, kao regionalni lider u oblasti telekomunikacija i kao kompanija koja neguje odgovornost prema zajednici.

Dodaje se i da će pored tri održane tribine u Beogradu, Novom Sadu i Kragujevcu, u okviru kampanje biti realizovana i tribina 15. juna u Nišu.