![Đurić: Deci sa AP KiM će Novi Sad uvek biti prijatelj](/data/images/2024-10-02/171857_nsad-most-ugovor_f.jpg?t=1738057557)
17. jul 2024 11:49
Krstić: Džej Di Vens može da pomogne Trampu da osvoji presudne glasove
podeli vest
![Krstić: Džej Di Vens može da pomogne Trampu da osvoji presudne glasove](/data/images/2023-10-24/74179_untitled_f.jpg)
Foto: Tanjug video
BEOGRAD - Docent Fakulteta političkih nauka Milan Krstić ocenio je danas da je jedan od razloga zašto je republikanski predsednički kandidat Donald Tramp izabrao senatora iz Ohaja, Džej Di Vensa za svog potpredsednika to što najbolje funkcioniše u saradnji sa Trampom od svih onih koji su bili u užem krugu.
Krstić je za Tanjug rekao da Džej Di Vens može da pomogne Trampu da osvoji presudne glasove u Mičigenu i Viskonskinu, kolebljivim državama u kojima je Trampu najbitnije da pobedi, obzirom da Džej Di Vensa vole i podržavaju ljudi iz Ohaja, koja je slična tim državama.
Krstić kaže da Trampov izbor za potpredsednika može da deluje neočekivano imajući u vidu njegovu ličnost, s obzirom da su svi koji su bili kandidati u užem krugu za potpredsednika, bili oni koji su bili protiv Trampa.
"To deluje kontraintuitivno imajući u vidu da neka premisa kako je Tramp jedna sujetna ličnost koja ne trpi kritiku, ali on je u stvari čovek koji je biznismen i koji gleda šta mu najviše odgovara u datom trenutku, i u politiku je preneo jedan takav vid svoje komunikacije. To ne znači da mu je Džej Di Vens ideološki stran, ideološki su oni jako bliski", objasnio je on.
S druge strane, Krstić dodaje da je Tramp možda mogao da uzme nekoga ko bi mu u nekim drugim grupama više pomogao, kao što je senator iz Južne Karoline Tim Skort, afroamerikanac koji bi pomogao Trampu da svoju podršku konsoliduje u nekim drugim društvenim grupama.
Komentarišući uticaj atentata na Trampa na dalji tok kampanje, kao i istraživanje IPSOS-a i Rojtersa koje kaže da se u prethodna dva dana nije mnogo promenilo i da je razlika dva odsto u koristi Trampa u odnosu na predsednika SAD Džozefa Bajdena, Krstić je poručio da je još uvek rano da se mere efekti ovih događaji, kao i kampanje nacinalne konvecnije republikanske koja se trenutno održava u Milvokiju.
On je naglasio da u tim istraživanjima treba da se gledaju rezultati u ključnim kolebljivim državama, a ne razlika u glasovima na nacionalnom nivou, već da li je Tramp povećao svoje vođstvo u ključnim državama koje će odlučiti američke izbore
"Njih ima šest i to su države u kojima je razlika između ova dva kandidata trenutno napetija nego u ostalim državama. Naravno postoje mogućnosti iznenađenja u još nekim državama, ali šest ključnih koje se prognoziraju kao one koje će determinisati ishod, Nevada, Arizona, Džordžija, u kojima Tramp već uverljivo vodi prema istraživanjima javnog mnjenja, kao i u Pensilvaniji. Državi u kojima je razlika nešto manja su Mičigen i Viskonsin", naveo je docent i dodao da će biti najznačajnije da se vidi da li se razlika u Mičigenu povećala u korist Trampa.
Krstić smatra da neće biti prevelike razlike u odnosu na ono što je do sada bila situacija, a to je da Tramp svakako vodi i da je favorit na ovim izborima, ocenivši da će atentat na Trampa možda malo poboljšati i povećati njegovu poziciju.
Ipak, Krstić kaže da republikanci i dalje primarno optužuju demokrate za atmosferu u kojoj je pucano na Trampa.
Kako je naveo, na sajtu CNN-a na kom se nalazi izveštaj sa konvencije u Milvokiju i dalje se vidi retorika "ko je sve došao Trampu da poljubi prsten", što je metafora koja ima dosta toksičnih elemenata.
"I dalje je i sa jedne i sa druge strane puno tenzija, to neće splasnuti momentalno, trebaće mnogo vremena da se takev stvari smire i postoje neki strukturni razlozi zbog kojih se to neće desiti, ali je za stabilizaciju trenutne situacije dobro da su dva ključna čoveka poslala relativno pomirijuće poruke", izjavio je Krsić.