19. jul 2024 10:31
Ambasador Japana: Zapadni Balkan, a naročito Srbija, ključni za stabilnost Evrope
podeli vest
BEOGRAD - Ambasador Japana u Beogradu Akira Imamura izjavio je danas da poseta japanske ministarke spoljnih poslova Joko Kamikave regionu Zapadnog Balkana uključujući i Beograd ima za cilj da promoviše koncept važnosti saradnje i stabilnosti u regionu, koji Japanci vide kao ključan deo Evrope.
"Mi smatramo da je Zapadni Balkan ključan, a naročito Srbija drži ključeve stabilnosti i mira u ovom regionu. Odlučili smo da odaberemo Beograd kao prvu stanicu njenog puta", istakao je Imamura u intervjuu za Tanjug.
On je podsetio da je poseta Kamikave u četvrtak bila prva poseta ministra spoljnih poslova Japana Srbiji u poslednjih pet godina i naveo da će ona pored Beograda, posetiti i Sarajevo i Prištinu.
"Ovo će biti prva poseta ministra spoljnih poslova Japana Kosovu. I ovo je osmišljeno da unapredi naš koncept važnosti saradnje i stabilnosti u ovom regionu. To je veoma važno za nas, da je Evropa stabilno, jako i ujedinjeno mesto", istakao je ambasador.
On je naveo da su se Kamikava i njeni sagovornici u Beogradu, premijer Miloš Vučević i ministar spoljnih poslova Marko Đurić, složili oko mnogo stvari, uključujući i važnost mira i stabilnosti u regionu, kroz dijalog.
"Složili su se i oko važnosti međunarodnog prava, naročito oko stava Balkana o ratu u Ukrajini. Sada je važnije nego ikad naglasiti važnost suvereniteta i teritorijalnog integriteta i svih relevantnih detalja obuhvaćenih zakonom i međunarodnim pravom", naveo je Imamura.
On je istakao da su se Kamikava i Đurić dogovorili i da započnu zvanične pregovore o bilateralnom sporazumu o investiranju, jer broj japanskih investicija raste, i sada je Japan prvi put postao jedan od 10 najvećih investitora u Srbiji.
Imamura je naveo da je odlučeno da dve strane započnu pregovore o sporazumu, od kog se očekuje da zaštiti investicije japanskih kompanija u Srbiji i srpskih kompanija u Japanu, kao i da pošalje dobar signal investitorima iz obe države da mogu da budu sigurniji u svoje poslovanje u naše dve zemlje.
"I poslednje, ali ne najmanje važno, važnost pitanja Kosova. Nadamo se možemo da unapredimo konstruktivan dijalog", rekao je Imamura.
On je podsetio da je Inicijativa za saradnju sa Zapadnim Balkanom pokrenuta 2018. godine, kada je premijer Šinzo Abe bio u Beogradu i dodao da je ministarka Kamikava samo ponovo potvrdila nameru Japana da dalje unapredi tu inicijativu.
"Ovo uključuje dva stuba - jedan je unapređenje EU integracija država Zapadnog Balkana, uključujući i Srbiju, a drugi je unapređenje regionalne saradnje između država Zapadnog Balkana. I ovo takođe uključuje i Kosovo, i zbog toga je jedan od glavnih ciljeva njenih sastanaka i poseta ovde u Srbiji bio da podrži dijalog između Beograda i Prištine, koji predvodi Evropska unija", rekao je Imamura.
On je dodao i da je Japan ovog puta izrazio očekivanje da će srpska strana da implementira Briselski i Ohridski sporazum i dokumente koji su iz njih proistekli, kao i da će Japan Prištini uputiti zahtev da se uključi na konstruktivan način u dijalog.
"Sporazumi obuhvataju i osnivanje Zajednice srpskih opština na Kosovu. Mi očekujemo, i gospođa Kamikava će poslati istu poruku, isti zahtev sagovornicima na Kosovu, da moraju da se uključe na konstruktivan način u dijalog koji predvodi Evropska unija. I nadamo se da će kroz ove diplomatske napore, dijalog za koji mislimo da se trenutno suočava sa teškim izazovima, ponovo početi i krenuti dalje", istakao je Imamura.
Kada je reč o ekonomskoj saradnji dve zemlje, Imamura je naveo da japanske investicije u Srbiji rastu, naročito u oblasti napredne tehnologije.
"Naročito u automobilskom sektoru, vidimo pametnu fabriku koju je izgradila kompanija 'Toyo gume' u Inđiji. Ovo je jedna od najnaprednijih fabrika za proizvodnju guma u ovom regionu. I građani Srbije koji rade tamo, imaće priliku da nauče kako da proizvode gume visokog kvaliteta, upotrebom visoke tehnologije", rekao je Imamura.
Još jedna bitna oblast u kojoj dve zemlje sarađuju, dodaje Imamura, je veštačka inteligencija i navodi da je kompanija Takeda farmacija već potpisala memorandum o razumevanju sa srpskom vladom o učešću u Bio4 kampus projektu.
"Oni sada zajedno rade sa istraživačima veštačke inteligencije iz Srbije na implementaciji projekta, koji za cilj ima otkrivanje kako dijagnostikovati retke bolesti, što je veoma važno za porodice čija deca imaju takve poteškoće, da otkrijemo kako za početak da dijagnostikujemo. I ovaj projekat napreduje", naveo je Imamura.
Podsetio je na posetu Japanu ministra trgovine Tomislava Momirovića, ministarke privrede Adrijane Mesarović i ministarke nauke Jelene Begović i naveo da su tamo diskutovali o oblasti veštačke inteligencije sa svojim japanskim kolegama ministrima.
Izrazio je nadu zajedničkoj saradnji Srbije i Japana u okviru Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju i "Hirošima AI procesa", i podsetio da je Srbija pozvana da se pridruži Globalnom partnerstvu za veštačku inteligenciju kada je Japan predsedavao, pre dve godine.
"Nadamo se da ćemo, kada Srbija bude predsedavajuća Globalnim partnerstvom za veštačku inteligenciju, krajem ove godine, moći da uvećamo saradnju u ovom okviru, kao i na bilateralni način", rekao je Imamura.
Kada su u pitanju donacije Japana Srbiji, Imamura je podsetio da je jedna od prvih velikih donacija bio veliki projekat doniranih autobusa, tzv. "japanaca", 2003. godine.
"To je bilo pre 20 godina i nažalost, mislim da pravila kažu da se autobusi moraju penzionisati nakon 20 godina, tako da su oni konačno penzionisani, ali sam veoma zahvalan na tome što ste veoma dobro održavali autobuse 20 godina", istakao je Imamura.
Dodao je da je to postalo simbol prijateljstva dva naroda i naveo da su dve zemlje nastavile da se pomažu u drugim oblastima, poput socijalne zaštite, obrazovanja, zdravstva, zaštite životne sredine...
"Na primer, bio sam u Srbobranu, u Vojvodini da uručim maloj školi za decu sa invaliditetom, mentalnim invaliditetom, mali autobus koji deca u invalidskim kolicima mogu da koriste. Mi pomažemo već dugo vremena, i nadamo se da ćemo moći da nastavimo ovu saradnju u budućnosti", naglasio je Imamura.
Na pitanje gde vidi prostor za produbljivanje ekonomske saradnje Srbije i Japana, Imamura je odgovorio da je Japan trenutno fokusiran na proces zelene tranzicije u Srbiji, naročito na sektor obnovljive energije, zato što i Japan i Srbija imaju isti cilj, a to je dekarbonizacija do 2050. godine.
Galerija
"Mi moramo da puno da investiramo, da nabavimo puno toga u sektoru obnovljive energije, kako bismo ostvarili ovaj cilj. Veoma smo počastvovani zahtevom za pomoć Srbije Japanskoj agenciji za međunarodnu saradnju (JICA), za elektranu Bistrica. Ovo je veoma velik projekat, i ako se završi, generisaće velike količine električne energije", rekao je Imamura.
Dodao je da JICA još uvek izvodi studije izvodljivosti, kao i da je potrebno još malo vremena za donošenje konačne odluke.
"Ali kada postignemo dogovor i ovaj projekat bude gotov, nadamo se da će obezbediti stabilnu energiju za vas i omogućiti vam da počnete masovno da uvodite druge izvore obnovljive energije, poput solarne energije i energije vetra. Nadam se da će ovakva saradnja biti proširena na druge oblasti u energetskom sektoru", naglasio je Imamura.
Kada je reč o Ekspo izložbi koja će se održati u Japanu naredne godine, Imamura je zahvalio srpskoj vladi na tome što su odlučili da učestvuju na Osaka Ekspo-u.
"Vaš paviljon se trenutno gradi, nadam se da će biti mesto prikazivanja atraktivnosti Srbije, jer će Osaka Ekspo imati više od 28 miliona posetilaca. Glavna tema Osaka Ekspa će biti održivi razvoj. 'Gde naši životi mogu da zablistaju', to je slogan Ekspa. Znam da će srpski paviljon biti sjajna prilika za vas da promovišete Beograd 2027, što je vaš Ekspo. Mi smo spremni da podelimo naša iskustva iz Osake, kako biste mogli da ih iskoristite u Beogradu. Znamo da su japanske kompanije veoma zainteresovane da učestvuju na Ekspu 2027, ja ih podržavam u tome i nadam se da će Ekspo '27 biti nastvak Ekspa '25, tako da postoji jaka povezanost između dva Ekspa", zaključio je Imamura.