23. jul 2024 11:11

Milićević: Važno da nastavimo dvosmernu komunikaciju sa sunarodnicima van Srbije

Izvor: TANJUG

podeli vest

Milićević: Važno da nastavimo dvosmernu komunikaciju sa sunarodnicima van Srbije

Foto: Tanjug

BEOGRAD - Ministar bez portfelja u Vladi Republike Srbije zadužen sa koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa sa dijasporom Đorđe Milićević izjavio je danas da je važno da se nastavi dvesmerna komunikacija sa sunarodnicima koji žive van Srbije.

On je to rekao za Tanjug, govoreći o agendi koja ima za cilj jačanje postojećih i stvaranje još čvršćih veza između matice i sunarodnika koji žive van Srbije, i istakao da je važno da se sagledaju potrebe sunarodnika koji žive van Srbije, kao i da oni sagledaju šta su potrebe Srbije kako bi znali šta je to što zajednički može da se uradi za Srbiju.

"Strategija je definisana 2011. godine, tokom prethodnog saziva smo započeli jedan proces koji predstavlja dokument koji bi bio preteča usvajanja nove strategije. obzirom da je to živa materija nije dovoljno ni godinu dana da imate direktan odnos, da razgovarate sa našim sunarodnicima koji žive van Srbije jer je mnogo otvorenih pitanja, izazova", objasnio je ministar.

Milićević kaže da je tokom prethodnog saziva Naordne skupštine Srbije započet proces razgovora sa Srbije u regionu, potom u 15 velikih gradova gde je najveći procenat sunarodnika, a onda i u prekookenskim zemljama, koji se nastavlja i tokom ove godine.

Kako je naveo, za 29. i 30. avgust i 1. septembar predviđeno je ponovno okupljanje svih relevatnih organizacija i udruženja koji okupljaju Srbe van Srbije, "Jedinstvo i snaga Srbije", i dodao da će se neporedno pred okupljanje obaviti niz konsultativnih razgovora o temama o kojima sunarodnici žele da razgovaraju.

"To je prošle godine bilo tokom Vidovdana, Vidovdan je dan dijaspore. Ove godine smo imali Svesrpski sabor pa smog zbog važnosti sabora, okupljanje pomerili za kraj avgusta. Ove godine verujemo da će biti preko 350 udruženja i organizacija iz regiona, Evrope, sveta. Razgovaraćemo i o onome što su centralne teme u Srbiji poput EXPO 2027 i uloge dijaspore u organizaciji toga", rekao je ministar.

Na pitanje da li veći izazov baviti se administrativnim delom ili okupiti sve ljude, Milićević je rekao da je administrativni deo završna faza, istakavši da je iza istraživanja hiljade razgovora jer je cilj bio interaktivni odnos sa sunarodnicima van Srbije.

"Onog trenutka kada budemo podvukli crtu, kada budemo sačinili dokument koji bi trebalo da predstavlja put kojim ćemo ići u narednom periodu, ponovo ćemo ga poslati svim udruženjima i organizacijama da postignemo jedan pun konsenzus oko svega", poručio je ministar i dodao da će se ove godine započeti proces registracije svih udruženja i organizacija koje okupljaju Srbe van Srbije.

Odgovarajući na pitanje koliko su Srbi van Srbije skloni da se udružuju i da se onda ta udruženja prepoznaju kao sabirni centri, Milićević je izjavio da svaka država u regionu ima svoje specifičnosti, istakavši da u nekim državama postoji političko prisustvo Srba kao što je Crna Gora i Hrvatska.

Ministar kaže da je otvoren pristup i direktna komunikacija sa sunarodnicima jedan od koraka kako bi se nastavilo približavanje Srbije sunarodnicima koji žive van Srbije, umrežila udruženja i organizacije koje okupljaju Srbe van Srbije, i kako bi se u Srbiji sagledali potencijali sunarodnika van Srbije.

Istakao je da je Srpska pravoslavna crkva stožer okupljanja i jedinstva sunarodnika koji žive van Srbije, ma koliko imali različito mišljenje po određenim pitanjima, zbog čega Milićević i insistira na prisustvu predstavnika SPS, kao i predstavnika ambasada, kako bi se došlo do konsenzusa.

U trenutku kada je Srbija izložena velikim pritiscima, iskušenjima, izazovima, Milićević kaže da jedan od zaključaka Svesrpskog sabora, uz definisanje nacionalnih interesa srpskog naroda u 21. veku, jeste jedinstvo.

Ministar je poručio da je jedan od ciljeva da broj sunarodnika koji se vraća u Srbiju bude još veći nego prošle godine, 21.000, kroz programe koji će biti prilagođeni savremenom vremenu jer akcenat treba da se stavi na mlade kako bi ih podstakli da uvek razmišljaju o Srbiji.

Kako je naveo, letnji kamp za mlade je jedan od programa koji je započetom tokom prethodne godine sa ciljem da mladi uče o kulturi i istoriji Srbije, razmenjuju iskustva, grade prijateljstva.

"Ja sam obećao da će to biti tradicija u Srbiji, da će imati prilike ponovo da se druže, razmenjuju znanja i iskustva sa svojim vršnjacima. Ove godine je 22 kampa, 18 opština i gradova na teritoriji Srbije, pet hiljada mališana će učestvovati u kampovima. Pet kampova je održano, tokom vikenda nastavljamo sa realizacijom kampova", izjavio je Milićević.