Žarić Kovačević: U Srbiji jako mali broj ljudi koji su u strahu od apatridije
4. novembar 19:20
3. novembar 2024 15:11
podeli vest
BEOGRAD - Ambasador Velike Britanije u Beogradu Edvard Ferguson objavio je post na blogu britanskog Ministarstva spoljnih poslova, u kom se, između ostalog navodi da je prilikom oslobađanja Beograda "među jedinicama Drugog i Trećeg ukrajinskog fronta Crvene armije prema procenama bilo između 65 i 70 odsto etničkih Ukrajinaca".
Ferguson je u blogu pod nazivom "Oslobođenje Beograda" napisao da su se 20. oktobra 1944. godine. jugoslovenski partizani i vojnici sovjetske Crvene armije probili u Beograd, oslobađajući grad od nemačkih snaga koje su ga držale pod okupacijom od aprila 1941.
Kako je dodao, oslobođenje Beograda bilo je kulminacija višegodišnjeg gerilskog ratovanja na celoj teritoriji Jugoslavije.
"Niz ofanzivnih operacija partizana tokom meseci koji su prethodili bile su podstaknute činjenicom da je Bugarska promenila stranu i objavila rat Nemačkoj 1944. Bugarski vojnici pridružili su se jugoslovenskim partizanima u ometanju nemačkih linija komunikacije, dok su jedinice Drugog i Trećeg ukrajinskog fronta Crvene armije, među kojima je po procenama bilo između 65 i 70 odsto etničkih Ukrajinaca, navalile sa istoka", naveo je Ferguson.
Između ostalog je naveo da je Josip Broz Tito koordinirao svoje operacije sa Saveznicima na oba krila i da je sa Vinstonom Čerčilom u Napulju dogovorio podršku koja će partizanima biti neophodna za završnu fazu ratnih operacija.
Prema njegovim rečima, cilj je bio da odseku i poraze nemačke snage u Jugoslaviji, sprečavajući njihovo povlačenje gde bi ojačali odbranu same Nemačke.
Tito je, kaže, potom tajno odleteo u Sovjetski Savez da koordinira poteze sa Josifom Staljinom.
On je dalje naveo da su od kraja 1943. godine pa nadalje, Saveznici su počeli da šalju Titu oružje u količinama daleko većim od onih koje su isporučivane bilo kom drugom pokretu otpora u Evropi itd.
Ferguson je, između ostalog, zaključio da je priča o Drugom svetskom ratu i ulozi Britanije u njemu i danas predmet diskusija u Srbiji.
"Rat je na prostoru Jugoslavije bio složen, konfuzan, brutalan i izazvao je podele. I dok ovih dana obeležavamo 80 godina od oslobođenja Beograda, gorčina traje i oblikuje politiku Srbije i regiona Zapadnog Balkana do današnjih dana", naveo je Ferguson.
Kako je dodao povodom obeležavanja 80. godišnjice oslobođenja Beograda, možda je izazov da se fokusiramo ne na ono što nas deli, već na ono oko čega možemo da se složimo.
"Poraz nacističkih okupatora u Jugoslaviji bio je od neprocenjive važnosti. Ne samo da je stavljena tačka na sistematsko ubijanje Srba, Jevreja i Roma u logorima smrti poput Starog sajmišta, već je to bio i ključni korak ka potpunoj pobedi Saveznika u Evropi. Oslobođenje Beograda rezultat je nebrojenih priča o ličnoj hrabrosti i požrtvovanju", rekao je on.
Ferguson je kazao da taj primer pokazuje šta se može postići "kada smo spremni da radimo zajedno".
"Nadajmo se da, iz boljeg razumevanja prošlosti, možemo ponovo da se posvetimo izgradnji pozitivnijih odnosa, koji su okrenuti budućnosti", rekao je Ferguson.
4. novembar 19:20
4. novembar 19:04
4. novembar 18:59
4. novembar 18:51
4. novembar 13:37
4. novembar 13:30
4. novembar 12:16
4. novembar 12:09
4. novembar 14:58
4. novembar 14:29
4. novembar 14:01
4. novembar 07:21
4. novembar 14:19
4. novembar 12:53
31. oktobar 18:31