Brnabić: Najneodgovorniji pričaju o odgovornosti, najveće kukavice o hrabrosti
5. novembar 13:35
31. jul 2024 16:28
podeli vest
RIGA - Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić sastao se danas u Rigi sa svojom letonskom koleginicom Baibom Braže koju je informisao o teškoj situaciji srpske zajednice na Kosovu i Metohiji (KiM), kao i o izazovima sa kojima se Srbija po tom pitanju suočava.
Đurić, koji u toj zemlji boravi u jednodnevnoj radnoj poseti, tokom sastanka je naglasio da je Srbija veoma posvećena pronalaženju racionalnih i kompromisnih rešenja.
"Kada je reč o međunarodnoj sceni i našem regionu, želim da izrazim zahvalnost našim letonskim prijateljima za prisustvo i pomoć u održavanju mira i stabilnosti kao deo misije KFOR. Smatram da je ključno nastaviti sa podrškom dijalogu pod okriljem EU", naglasio je Đurić.
Đurić je naglasio da ima privilegiju i čast da bude prvi ministar spoljnih poslova Srbije koji, posle mnogo godina, posećuje prijateljsku Letoniju, s kojom Srbija neguje odnose koji će uskoro obeležiti vek trajanja.
"I Letonija i Srbija su zemlje koje vole slobodu, a takođe dele zajedničku posvećenost Evropskoj uniji. Srbija ima jasnu ambiciju da završi sve neophodne reforme kako bi se pridružila Evropskoj uniji do 2027. godine. To uključuje reforme u političkoj, ekonomskoj i institucionalnoj sferi i svakako da možemo učiti iz iskustava koje su imale naši letonske i druge baltičke kolege i prijatelji", rekao je Đurić.
Govoreći o današnjem sastanku, šef srpske diplomatije istakao je da su razgovori protekli u duhu produktivne razmene u vezi sa agendom pristupanja i procesom integracije, saopštilo je Ministarstvo spoljnih poslova.
"Zahvalni smo na viziji podrške proširenju Evropske unije, ne samo kada je u pitanju Srbija, već i širi balkanski region", istakao je ministar Đurić.
Prema njegovim rečima, vrlo je važno jačati ekonomske veze između dveju zemalja.
"Ponosan sam što dolazim u vreme kada Srbija može da se pohvali svojom ekonomijom, koja se udvostručila za manje od decenije i privukla 65 odsto svih stranih investicija u našem regionu, sa velikim naglaskom na IT, softver i nove tehnologije. Voleli bismo da bolje povežemo naše ekonomije", poručio je šef srpske diplomatije.
Govoreći o nastavku posete Rigi, Đurić je najavio da će se danas sastati i sa predsednikom letonske privredne komore, s kojim će razgovarati o novim pravcima saradnje dveju zemalja.
"Iskoristio bih, takođe, ovu priliku da pozovem sve ljude iz Letonije i iz Srbije i sve ljude dobre volje da koriste direktan let između Rige i Beograda, koji povezuje ta dva neverovatna grada, i iskoriste priliku koju to pruža za slobodno putovanje između naših zemalja", rekao je Đurić.
Šef srpske diplomatije rekao je da je saglasan sa letonskom koleginicom da naše dve zemlje dele neke stavove u međunarodnoj sferi i nastavljamo da podržavamo principe međunarodnog prava jedinstveno i nedvosmisleno u svim slučajevima.
"Nastavićemo da razvijamo bilateralne odnose sa Letonijom, rekao je Đurić i poručio letonskoj koleginici da je uvek dobrodošla u Beograd, kao i da se raduje se uzvraćanju posete što je pre moguće", istakao je Đurić.
Ministarka Braže, nakon današnjeg sastanka, istakla je da se već više puta susretala sa šefom srpske diplomatije, kako u okviru sastanaka Evropske unije, tako i u okviru NATO samita, gde su učestvovale partnerske države.
Govoreći o značaju susreta, Braže je navela da je ovo vrlo važna poseta za obe zemlje, jer je bila prilika da se detaljno razgovara o bilateralnim odnosima.
"Ti odnosi nisu novi između Letonije i Srbije. Prvi put su uspostavljeni 1926. godine, tako da ćemo za dve godine proslaviti 100 godina”, rekla je Braže, dodavši da je to osnova na kojoj dve države nastavljaju da grade buduće veze.
Prema rečima Braže, sa šefom srpske diplomatije razgovarala je i o evropskom putu Srbije, ali i o osetljivim pitanjima poput krize u Ukrajini, kao i značaju dijaloga Beograda i Prištine.
S tim u vezi, Braže je naglasila da je Srbija za Letoniju vrlo važna zemlja, kako zbog njenog značaja u regionu, tako i zbog bilateralnih odnosa i budućeg međusobnog povezivanja na putu ka Evropskoj uniji.
5. novembar 11:38
5. novembar 10:30
5. novembar 10:00
5. novembar 09:51
5. novembar 13:11
5. novembar 12:39
5. novembar 12:08
5. novembar 11:52
5. novembar 09:35
5. novembar 09:01
5. novembar 07:57
5. novembar 11:35
4. novembar 14:19
4. novembar 12:53
5. novembar 12:25
5. novembar 12:10
5. novembar 12:09
5. novembar 12:09
5. novembar 11:39
5. novembar 06:17
3. novembar 10:29