3. avgust 2024 09:26

Žigmanov čestitao svim Slovacima u Srbiji praznik Slovačke narodne svečanosti

Izvor: TANJUG

podeli vest

Žigmanov čestitao svim Slovacima u Srbiji praznik Slovačke narodne svečanosti

Foto: Tanjug

BEOGRAD - Ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov čestitao je danas predsednici Nacionalnog saveta slovačke nacionalne manjine Dušanki Petrak, drugim institucijama i organizacijama kao i svim Slovacima u Srbiji praznik Slovačke narodne svečanosti.

Kako se navodi u saopštenju ministarstva, Slovačke narodne svečanosti održavaju se još od 1919. i svake godine u avgustu, tri dana počev od prvog petka, u Bačkom Petrovcu sastaju se Slovaci iz cele Vojvodine, ali ova manifestacija premašuje granice Vojvodine i posećuju je i Slovaci iz okolnih država i gosti iz Slovačke.

Dodaje se da je tokom istorije, bilo je nekoliko perioda kada se Slovačke narodne svečanosti nisu održavale, ali je ova tradicija uvek obnavljana i zadržala se do danas.

Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog podseća da je u okviru Slovačkih narodnih svečanosti 1932. godine, održano konstitutivno zasedanje Matice slovačke u Kraljevini Jugoslaviji sa sedištem u gimnaziji u Bačkom Petrovcu, a 1949. otvoren je Muzej Slovaka za koji su eksponati prikupljani putem rada kulturno-umetničkih društava.

Za vreme Drugog svetskog rata Svečanosti se nisu održavale, a njihovo ponovno održavanje pokrenuto je u avgustu 1945. i održavale su se do 1953. a nakon četrdesetogodišnje pauze, Slovačke narodne svečanosti su po drugi put obnovljene 1992. nakon što je obnovljen i rad Matice slovačke 1990. godine.

Ističe se da je Nacionalni savet slovačke nacionalne manjine, Slovačke narodne svečanosti proglasio praznikom svih Slovaka koji žive u Republici Srbiji.

Sadržaj svečanosti je raznolik i čine ga kulturno-umetnički programi, izložbe u galerijama, razni susreti, predavanja kao i razna sportska takmičenja.

"Slovaci su jedna od 24 nacionalne manjine u Srbiji čija nacionalna prava u domenu kulture, obrazovanja, informisanja, kao i službene upotrebe jezika i pisma štiti i čuva njihov Nacionalni savet. Regionalni kulturni i nacionalni centri Slovaka su u Bačkom Petrovcu, Kovačici i Staroj Pazovi, a sedišta najvažnijih nacionalnih institucija nalaze se u Novom Sadu", piše u saopštenju .

Dodaje se da najveći broj Slovaka živi u Autonomnoj pokrajini Vojvodini, a prema Popisu stanovništva iz 2022, u Srbiji živi 41.730 Slovaka, što predstavlja demografski pad u odnosu na prethodni Popis iz 2011. kada je u Srbiji živelo jedanaest hiljada Slovaka više (52.750).

Prema veroispovesti, više od 90 odsto Slovaka članovi su Slovačke evangeličke crkve augzburške veroispovesti.