4. avgust 2024 15:10

Momčilo Pavlović: Oluja je po posledicama zločin etničkog čišćenja

Izvor: TANJUG

podeli vest

Momčilo Pavlović: Oluja je po posledicama zločin etničkog čišćenja

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD  - Istoričar Momčilo Pavlović izjavio je danas, govoreći o stradalima i prognanima u hrvatskoj oružanoj akciji "Oluja", da je prema ocenama tadašnjih aktera to bilo najbrže i nasistematičnije etničko čišćenje u Evropi nakon Drugog svetskog rata.

Pavlović je u razgovoru za Tanjug istakao da i danas u svetu postoji konfuzija oko same definicije onoga što se desilo 4. avgusta 1995. godine.

"Svet različito vidi taj događaj. Međutim, čak ni sud u Hagu koji je procesuirao zločinački poduhvat ne govori o udruženom zločinačkom poduhvatu. Govori samo o ratnim zločinima koji su učinjeni. Dakle, to je neka stratifikacija u formulaciji. Po posledicama, to je zločin etničkog čišćenja", rekao je Pavlović, napominjući da ne postoji jedinstvena definicija "Oluje".

Kako kaže, hrvatsko pravosuđe je ovim povodom pokrenule neke postupke, ali pod pritiskom.

"Međutim, gotovo nijedan taj postupak nije za ratni zločin, nego za ubijanje, za ubistvo, pljačku imovine, paljenje kuća i remećanje javnog reda i mira", rekao je Pavlović.

Istoričar navodi da se hrvatski narativ zasniva na pobedi, koja se sastoji od proterivanja sopstvenog stanovništva.

Kako kaže, tu navodnu pobedu treba razumeti u kontekstu istorijskog protoka vremena.

Srbi su, kako je naveo, od konstitutivnog naroda posle dolaska HDZ na vlast i razbijanja jugoslovenske države, sistematski potiskivani.

"Oni su postali nacionalna manjina u Hrvatskoj od 15 odsto, koliko ih je prema preliminarnom popisu iz 1948. godine živelo u Hrvatskoj, a prema najnovijem popisu to je ispod tri odsto", rekao je Pavlović.

On ističe da su Srbi na različite načine pokazivali težnju da žele da žive u jugoslovenskoj državi, ma kako ona bila uređena.

Prema njegovim rečima, istorijski kontekst objašnjava zbog čega Hrvati Oluju slave kao Dan pobede budući da "ne mogu da kažu da su pobedili u Drugom svetskom ratu, jer to je ipak jugoslovenski antifašizam".