21. avgust 2024 07:52

Džefri Pajat: O rudniku litijuma odlučuje narod u Srbiji, SAD podržavaju stav vlasti

Izvor: TANJUG

podeli vest

Džefri Pajat: O rudniku litijuma odlučuje narod u Srbiji, SAD podržavaju stav vlasti

Foto: Shutterstock.com/IgorGolovniov, arhiva

VAŠINGTON - Rudnik litijuma je prilika za Srbiju da produbi veze sa Evropskom unijom i pozicionira se kao lider u industriji koja će biti veoma važna u budućnosti, ali o tome da li će rudnika i biti, treba da odluči narod u Srbiji, rekao je u intervjuu za Glas Amerike Džefri Pajat, pomoćnik državnog sekretara SAD za energetske resurse.

Dodao je i da zapadne zemlje traže alternativu u snabdevanju litijumom, jer u velikoj meri zavise od Kine.

Pajat je odgovorio i na tvrdnje iz Moskve da Zapad ruši vlast u Srbiji kroz proteste protiv litijuma ističući da je situacija suprotna - da Amerika podržava vlast u Srbiji u vezi sa projektom "Jadar" i Rio Tinto.

Naglasio da je taj projekat prilika da se unaprede veze EU i Srbije, kao i za ubrzanje energetske tranzicije.

Odgovarajući na pitanje da li je ovo pitanje važno ne samo važno zbog jačanja veza Srbije i EU, već za Srbiju, Pajat je istakao da će o tome odlučiti srpski građani.

''O tome treba da odluči narod u Srbiji. Moje mišljenje je da je ovo generacijska prilika za Srbiju da se postavi na lidersku poziciju u industriji koja će biti jako, jako važna u budućoj konkuretnosti u SAD, Evropi i izvan'', rekao je on.

Napomenuo da je smanjenje zavisnosti Zapada od Kine ključno, i da postoji sistematski pokušaj u EU, SAD da diversifikuju lanac snabdevanja.

"Pitanje odakle će ta diversifikacija da dođe je i dalje otvoreno. Ali Srbija, zbog svoje geologije, ima jedinstvenu priliku da igra globalno značajnu ulogu u tom procesu", istakao je on.

Pajat je rekao da je litijum takođe neophodan kako bi se ispunili klimatski ciljevi, a kako bi se svet pridržavao planova zelene tranzicije, do 2040. godine potrebno je povećati zalihe litijuma 42 puta.

On je istakao da se litijum iskopava i u Nevadi, dok Kalifornija predvodi put vađenja litijuma iz slane vode.

'' O tome kako Srbija razvija svoje resurse treba da odluči narod u Srbiji. Ja sam ovde da vam kažem da, sa američkog stanovišta, vidimo generacijsku priliku za Srbiju da zauzme lidersku poziciju, ne samo u rudarenju litijuma. Moramo da razvijemo i preradu ovih minerala i damo dodatu vrednost'', rekao je on.

Pajat je naglasio da se Evropa i SAD kreću ka elektrifikaciji saobraćaja za šta je potrebno mnogo više minerala za baterije.

''U svemu tome Srbija može da ima značajnu ulogu, posebno u evropskom lancu snabdevanja'', zaključio je on.

Pajat je odbacio kritike projekta ''Jadar'', koji navode da je uloga Srbije da bude "rudarska kolonija za bogate zemlje", budući da ni u jednoj drugoj evropskoj zemlji iskopavanje litijuma nije otpočelo.

''Srbija treba da počne sa proizvodnjom vrednijih stvari, to je ono što pokušavamo da radimo i ovde u SAD, i tu se naši interesi poklapaju'', rekao je zvaničnik.

On je istakao da je Rio Tinto predmet revizije svojih akcionara i mora da se uskladi sa propisima na svim tržištima na kojima radi, a da samim tim održava bolje ekološke standarde nego kineske kompanije.

Pajat je okarakterisao navode Rusije da Zapad, kroz proteste protiv Rio Tinta, želi da destabilizuje situaciju i sruši vlast u Srbiji kao ''besmislene'', navodi Glas Amerike.

''Mi podržavamo vlast u Srbiji i njenu poziciju u ovom projektu. Zašto bismo, zaboga, onda bili zainteresovani da negujemo opoziciju?'', rekao je Pajat.