6. septembar 2024 09:49
Branislav Simeunović: Pridržavati se propisa, kako bi uticaj prerade litijuma bio minimalan
podeli vest
BEOGRAD - Nekadašnji direktor Instituta za opštu i fizičku hemiju Branislav Simeunović izjavio je danas da je potrebno da se poštuju svi propisi o zaštiti životne sredine, koji su u potpunosti usklađeni sa evropskim propisima, kako bi uticaj iskopavanja i prerade litijuma bio minimalan na životnu sredinu.
Osim toga, on je za Tanjug dodao da postoji evropski standard za tzv. odgovorno rudarstvo, IRMA standard koji je donet prošle godine i u kojem su propisani svi uslovi rudarenja sa minimalnim posledicama po životnu sredinu.
Simeunović je istakao da ne postoji ni jedna ljudska aktivnost koja ne ostavlja neki uticaj na životnu sredinu, ali da treba da se nastoji da ti uticaji budu svedeni na najmanju moguću meru.
"Ako napravite jednu kuću, vi ste već poremetili životnu sredinu, jer ta kuća treba da se greje, zagađivaćete vazduh, treba da koristi vodu, imaćete otpadne vode. Nema ni jedne ljudske aktivnosti koja ne ostavlja posledice, ali zato postoje standardi koji propisuju uslove pod kojima treba nešto da se radi da bi se najmanje uticalo na životnu sredinu", objasnio je profesor.
Kako je naveo, zadatak naučne zajednice vezano za projekat "Jadar" jeste da na osnovu pravih, istinitih i proverljivih podataka uradi kritičku analizu svega toga, da se ukoliko je potrebno urade još neke analize i prikupe dodatni podaci i da na osnovu svih tih podataka, svetske literature i svetskih iskustava u toj oblasti donese neki predlog šta treba da se radi i na koji način, napomenuvši da građani treba da dobiju prave i istinite informacije o svemu tome.
Kada je reč o eksploataciji kritičnih sirovina i uticaju na životnu sredinu, Simeunović kaže isto važi kao i za litijum koji spada u jednu od kritičnih sirovina, a to je da se strogo pridržava propisa koji postoje u oblasti zaštite životne sredine i IRMA standard.