Vučić: Otići ću kada sam procenim, neću nikada da ostavim narod na cedilu
20. decembar 23:47
11. septembar 2024 14:07
podeli vest
BEOGRAD - Saradnja na unapređenju usluga socijalne zaštite u Srbiji, kao i razmene iskustava jedinica lokalne samouprave u okviru projekta "Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji", zvanično je počela danas potpisivanjem "Panoa saradnje" između 20 lokalnih samouprava i predstavnika Nemačke razvojne saradnje, kao i ministarstava za rad i ljudska i manjinska prava Srbije.
Ovaj pano potpisali su predstavnici lokalnih samouprava Arilja, Bača, Užica, Šapca, Kule, Kruševca, Kikinde,Valjeva, Vlasotinca, Požarevca, Šida, Vršca, Lebana, Pirota, Novog Pazara, Leskovca,Kanjiže, Raške, Prijepolja i Sokobanje.
U ime Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, potpis na pano stavio je resorni ministar Tomislav Žigmanov, a Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, posebni savetnik ministra Srđan Barac.
Pojekat Nemačke razvojne saradnje "Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji" realizuje Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GIZ GmbH u partnerstvu sa Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Žigmanov je govoreći na skupu organizovanom povodom početka saradnje na unapređivanju usluga socijale zaštite u Srbiji rekao da je taj projekat rezultat opredeljenja Nemačke i Saveznog ministarstva za ekonomsku saradnju i razvoj za nastavak pružanja podrške Srbiji u procesu pristupanja EU.
On je naglasio da je u fokusu EU socijalno i ekonomsko uključivanje osetljivih i marginalizovanih grupa.
"Cilj ovog projekta ogleda se u jačanju socijalnog i ekonomskog uključivanja žena u Srbiji kroz integrativni i rodno transformativni pristup", rekao je Žigmanov.
On je naveo i da je politički partner projekta Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, dok je ključni implementacioni partner Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog zajedno sa 20 jedinica lokalne samouprave.
Ministar je podsetio i da je ovaj projekat započet u aprilu 2023.i da traje do marta 2026, odnosno ukupno 36 meseci.
"Ukupan iznos budžeta ovog projekta je 9,5 miliona evra i finansijsku podršku obezbeđuje nemačko Savezno ministarstvo za ekonomsku saradnju i razvoj", kazao je Žigmanov.
Kako je objasnio, oblasti delovanja projekta su pružanje podrške za 20 partnerskih gradova i opština u Srbiji, a predviđeno je da aktivnosti budu usklađene i sa drugim aktuelnim inicijativama u oblasti socijalnog i ekonomskog uključivanja, a na prvom mestu to je projekat "Podrška održivim uslugama u zajednici i politikama uključivanja na lokalnom nivou", kojeg sprovodi Stalna konferencija gradova i opština (SKGO).
Žigmanov je dodao i da se projekat "Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji", sastoji od četiri komponente, a to su jačanje integrisanih usluga socijalne zaštite na lokalnom nivou, stvaranje podsticajnog okruženja za ekonomsko osnaživanje
žena, kao i podizanje svesti o diskriminaciji na osnovu nacionalne pripadnosti i drugih svojstava, ali i podrške normativnom okviru za socijalno i ekonomsko uključivanje i njegovu primenu na lokalnom nivou.
Šef odeljenja za rad i socijalna pitanja Ambasade Nemačke u Srbiji Per Krumri rekao je da Srbija ima sveobuhvatan sistem socijalne zaštite koji treba kontinuirano jačati da bi se rešila nejednakost i da bi se bliže ispunili evropski standardi.
"Obezbeđivanje socijalnih usluga za sve građane kojima je ona potrebna predstavlja značajan instrument za oblikovanje društva i za pomaganje onima koji imaju poteškoće pri uključivanju u društvo", rekao je on.
Krumri je dodao da Nemačka kroz razne aspekte podrške nastoji da unapredi postojeće usluge za socijalno i ekonomsko uključivanje, koje u fokusu imaju rodno specifične potrebe.
Ministarka bez portfelja zadužena za rodnu ravnopravnost, prevenciju nasilja nad ženama i ekonomskim i političkim osnaživanjem žena u Srbiji, Tatjana Macura rekla je da je ovaj projekat logičan nastavak mnogih aktivnosti koje je Srbija do sada sprovodila.
"Važno je da se danas nastavi sa procesom inkluzivnog delovanja svih interesnih strana, da se svi oni koji se osećaju kao osetljiva kategorija u ovom društvu, posebno žene iz osetljivih grupa, aktivno prepoznaju i na pravi način uključe na tržište rada, za koje mislim da postoji ogroman prostor za naše aktivnosti u tom pravcu", rekla je ona.
Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković, rekla je da su socijalna inkluzija i unapređenje položaja društvenih grupa u većem riziku od diskriminacije i da zato treba da bude stalna tema i jedan od prioriteta javnih politika.
"U projektu Podrška socijalnom uključivanju u Srbiji, poverenik učestvuje u čitavom spektru aktivnosti, a jedna od ključnih se odnosi na organizaciju radionica na lokalnom nivou o prepoznavanju i reagovanju na diskriminaciju", rekla je poverenica.
20. decembar 23:47
20. decembar 21:29
20. decembar 21:17
20. decembar 12:57
20. decembar 12:45
20. decembar 12:06
20. decembar 19:55
20. decembar 15:48
20. decembar 15:30
20. decembar 22:31
20. decembar 21:17
20. decembar 21:15
20. decembar 20:07
20. decembar 23:16
20. decembar 22:54
20. decembar 22:38
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
20. decembar 18:57
20. decembar 18:12
20. decembar 14:48
20. decembar 14:02
19. decembar 18:49
19. decembar 06:30
20. decembar 18:14
19. decembar 17:39
19. decembar 14:48