14. septembar 2024 16:57

Vladislav Vukomanović: Preventivni pregledi važni i za decu

Izvor: TANJUG

podeli vest

Vladislav Vukomanović: Preventivni pregledi važni i za decu

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD  - Direktor Instituta za majku i dete Vladislav Vukomanović izjavio je danas da preventivni pregledi, koji su organizovani u zdravstvenim ustanovama širom Srbije, u Institutu obuhvataju fizijatrijske preglede dece, ortopeda, očnog lekara i pedijatra.

Vukomanović je za Tanjug rekao da su posturalni poremećaji ili poremećaji držanja stava i položaja dece veoma važni i da se ispoljavaju u ranom uzrastu.

"Najčešće zahvataju kičmu, kao što su lordoza, kifoza, skolioza, zatim problemi sa nogama, iks noge, problemi sa stopalima koja se može kasnije odraziti i na držanje tela", rekao je on.

Poručio je da roditelji treba da obrate pažnju na eventualne probleme, kao i na neki neodgovarajući položaj koje njihovo dete zauzima kada leži, sedi, gleda televiziju i uči, kako bi od stručnjaka dobili informaciju kako da postupaju dalje i koje su to preventivne mere koje se mogu preduzeti.

O značaju preventivnih pregleda, istakao je da oni treba da budu jedna vrsta navike, kao i da decu treba usmeravati ka sportu.

Dodao je da je otkrivanje bolesti u ranoj fazi od velikog značaja.

"Prošle nedelje otkriven je bolesnik sa aneurizmom aorte. I ukoliko se ne reaguje na vreme, može doći do najgoreg", istakao je on i dodao da je to način da se spreči dalji razvoj bolesti.

Ukazao je da su deca sve manje okrenuta sportu, a sve više mobilnim telefonima što dovodi do poremećaja držanja tela i poručio da ne treba zanemariti ni poremećaje koji mogu nastati u smislu poremećenog vida.

Prema njegovim rečima, posledice se mogu sprečiti i tako što se na vreme otkriju poremećaji i obavi se preventivan pregled.

"Strah od zubara je svima poznat, ali što pre dete naučite da samo brine o higijeni usta i da ode kod zubara na vreme, to će njihov strah u kasnijem periodu biti značajnije manji", ukazao je on.

Vukomanović je objasnio da je gojaznost takođe veliki problem jer gojazna deca, nisu samo fizički slabija, nego imaju tendenciju za razvoj i nekih drugih oboljenja i roditelje savetuje da vode računa o ishrani dece.

"Šećer i testa su veoma zastupljena. Redovna ishrana uglavnom nije prisutna, jede se onako - kampanjski, u velikim količinama, kasno uveče i to nije dobro", napomenuo je on.

U preventivnoj aktivnosti, značajnu ulogu, osim roditelja, imaju i nastavnici koji mogu da prepozanju određene poremećaje kod dece i da obaveste rodtelje.

Kada je reč o i ravnim tabanima prevencija je veoma važna.

"Oni su jedan od fizijatrijskih i ortopedskih problema koji podrazumevaju fizikalni tretman, kao i nošenje odgovarajuće obuće", kazao je on.

S obzirom da je počela školska godina, istakao je da se očekuju respiratorne infekcije, kao i da nas koronavirus nije zaobišao definitivno.

"Kod dece koja oboljevaju od korone su bez teže kliničke slike, a ukoliko se u okolini otkrije slučaj zaražene osobe, treba pribeći standardnim merama zaštite - pranje ruku i maska", zaključio je Vukomanović.