Vučić: Otići ću kada sam procenim, neću nikada da ostavim narod na cedilu
20. decembar 23:47
23. septembar 2024 18:39
podeli vest
BEOGRAD - Poslanici Skupštine Srbije završili su rad za danas, a raspravu o predloženom rebalansu budžeta za ovu godinu nastaviće sutra u 10.00 časova.
Ukupni prihodi predvođeni rebalansom iznose 2,173, 3 milijardi dinara, sto je za 6,5 odsto više u odnosu na inicijalni budžet, a projektovana stopa rasta za 2024. godinu iznosi 3,8 odsto BDP-a.
Između ostalog, povećavaju se sredstva za poljoprivredu, a budžet za taj sektor iznosiće 7,3 odsto budžeta, dok je za kapitalne investicije izdvojeno ukupno 706,2 milijardi dinara.
Takođe, kako je rečeno, izdvajanja za prosvetu veća su za 12 milijardi dinara, za zdravstvo 28,7 milijardi dinara, dok je budžet Ministarstva zaštite životne sredine veći za 3,1 milijardu dinara.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je danas da su netačni navodi pojedinih opozicionih poslanika da se zdravstvo i prosveta u Srbiji raspadaju i da se u njih mnogo ulaže.
"Ne može zdravstvo da se raspada kada se završio klinički centar u Nišu i kada je završen prvi blok kliničkog centra Srbije u Beogradu. Kada se uveliko gradi Klinički centar Novi Sad, odnosno Vojvodina, i kada, nadam se da će evropski partner izvršiti svoj deo posla, čeka početak izradnja kliničkog centra u Kragujevcu", rekao je Vučević na sednici Skupštine Srbije na kojoj se raspravljalo o rebalansu budžeta za ovu godinu.
On je dodao da se trenutno gradi osam regionalnih bolnica, opšte bolnice u svim delovima Srbije, da se pet klinika gradi u različitim delovima Srbije, da su otvorena dva najsavremenija pet skenera.
"Samo ove godine imamo 3.900 novozaposlenih u zdravstvenom sistemu Srbije, a rebalans budžeta Srbije obezbediće dodatnih 28,7 milijardi dinara za zdravstvo. Rekao bih da to je sve suprotno od onog što ste vi rekli da se raspada zdravstvo Srbije", poručio je premijer.
Potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas tokom polemike u Skupštini Srbije sa predstavnicima opozicije da Ekspo 2027. neće koštati 17 milijardi evra, već 1,2 milijardi evra i da će to biti istorijska prilika da se Srbija predstavi svetu.
Na sednici parlamenta na kojoj se raspravlja o rebalansu budžeta za 2024. godinu, Mali je demantovao navode narodnog poslanika Aleksandra Jovanovića Ćute koji je rekao da 52 odsto budžeta Srbije ide za nabavku francuskih borbenih aviona Rafal i Ekspo 2027.
"Iz budžeta je namenjeno 48,6 milijardi dinara, što je 3,1 odsto za nabavku Rafala, a 20,4 milijardi dinara za Ekspo, dok je budžet Srbije 2.173,3 milijardi dinara", naveo je Mali.
On je istakao da Program Srbija 2027 podrazumeva 323 projekta u celoj Srbiji, koji uključuju razvoj infrastrukture, gradnju autoputeva, saobraćajnica, brzih pruga, škola, bolnica i ulaganja u energetici.
Ministar finansija izjavio je večeras da je 72,8 odsto ukupnog javnog duga u fiksnim kamatnim stopama i dodao da je to veliki bafer za bilo kakvo skakanje kamatnih stopa u budućnosti.
"Kada pogledate ponderisanu kamatnu stopu na naš javni dug, ona se povećala u ovom periodu od 2020. pa do danas, u periodu te globalne krize koju oseća ceo svet, dakle, sa 3,3 odsto na 3,8 odsto, upravo zbog toga, samo za 0,5 odsto poena, zato što imamo najveći deo u fiksnim kamatnim stopama, a to su kamatne stope 2 - 2,5 odsto i do 3 odsto", rekao je Mali odgovarajući na kritike opozicionih poslanika u Skupštini Srbije na sednici na kojoj se raspravlja o rebalansu budžeta za 2024.
On je istakao da se veoma pažljivo upravlja javnim dugom i da nije slučajno što kreditni rejting agencije unapređuje kreditni rejting iz meseca u mesec.
"Rekao sam više puta, sada smo po prvi put samo na korak od investicijskog kreditnog ratinga. Ne bismo bili tu da imamo bilo kakav problem", rekao je ministar.
Da li znate ko su Branko Nedeljković, Zvonimir Dičić, Nikola Vojvodić i drugi, pitao je danas na sednici Skupštine Srbije ministar finansija Siniša Mali predsednika Demokratske stranke Zorana Lutovca, navodeći da ima mnogo onih koji su u vreme bivše vlasti ostali bez posla, a posle pronašli novo zaposlenje u fabrikama koje je doveo predsednik Aleksandar Vučić.
"Da li vam je poznato ko je Sebastian Kolicović, osoba koja je 2010. godine ostala bez posla u RTB Boru, a koja u međuvremenu našla posao u Ziđinu, u fabrici koju smo mi doveli i fabrika koja sada zapošljava veliki broj radnika i koja nam je podigla istok Srbije. A znate ko je Goran Dimić iz Prokuplja? Pa ne znate, otpustili ste ga vi tokom vaše vlasti. Radi trenutno u fabrici 'Leoni' od 2014. godine. A znate ko je Nikola Vojvodić iz Loznice? Pa radio je u Viskozi do 2001. godine. Onda je Viskoza propala tokom vaše vlasti. Sada radi u novoj fabrici koju je predsednik Vučić otvorio, a da li znate ko je Branko Nedeljković iz Koceljeve? Zoran Radić iz Malog Zvornika?", nastavio je Mali.
Mali je rekao da je pola miliona ljudi od 2008. godine do 2012. godine ostalo bez posla zahvaljući ekonomskoj politici prethodne vlasti.
"Mi smo od 2012. do danas 550.000 novih radnih mesta otvorili", rekao je Mali.
Premijer Srbije izjavio je danas da podržava politiku države da se više novca izdvaja za srpsku zajednicu u Autonomnoj pokrajini Kosovo i Metohija i da se nada da će se vrlo brzo izaći sa predlogom zakona koji će teritoriju AP KiM proglasiti za područje posebne socijalne zaštite.
Vučević je, odgovarajući šefu poslaničke grupe DS Zoranu Lutovcu, rekao da se pozicija od 70 miliona evra kod Ministarstva rudarstva i energetike ne odnosi na litijum već da je reč o kreditnoj liniji sa Svetskom bankom i da je u pitanju zelena tranzicija postojećih rudnika.
"Nije nikakva skrivena pozicija nego nešto što ste više puta ste mogli da vidite u budžetu Republike Srbije, baš po toj liniji, kreditnoj liniji sa Svetskom bankom vezano za zelene tranzicije, postojećih rudnika", objasnio je premijer.
Što se tiče izdvajanja za Bezbednostno informativnu agenciju, ja sam siguran da vi kao patriote podržavate da agencija koja pruža kontroobaveštajnu zaštitu i obaveštajnu zaštitu naše države treba da ima najbolju opremu, treba da ima najbolje sredstva, odgovorio je Vučević Lutovcu.
Ministar finansija Siniša Mali reagovao je danas tokom rasprave u Skupštini Srbije na tvrdnje da rebalansom budžeta za ovu godinu nisu povećana sredstva za kulturu i istakao da takve izjave predstavljaju neznanje ili zlu nameru.
Mali je na sednici Skupštine Srbije rekao da se jasno vidi da su izdvajanja za kulturu rebalansom povećana sa 15,1 milijarde na 15,6 milijardi dinara.
"Pri čemu imate i 4,1 milijona evra koji se nalazi kod Ministarstva za javne ulaganja i koji se onda iz tog budžeta izdvajaju za pet projekata koji su za kulturu važni, a to su gradovi u fokusu, istraživanje, zaštite i prezentacija arheološkog nalazišta Belo brdo u Vinči, konzervacija, restauracija i prezentacija nalazišta Caričin grad u opštini Lebane i takođe imate 350 miliona dinara za muzej istorije Srbije koji se gradi u staroj železničkoj stanici u Beogradu", rekao je Mali.
Osvrnuo se i na izveštaj Fiskalnog saveta Srbije i rekao da i njihov izveštaj kaže da povećanje deficita ne ugrožava fiskalnu i makroekonomsku stabilnost države.
Poslanici vladajće koalicije najavili su danas da će podržati predloženi rebalans budžeta za ovu godinu, dok je opozicija uglavnom kritikovala predviđene rashode.
Šef poslaničke grupe Srpske napredne stranke Milenko Jovanov rekao je da ponovo imamo rebalans budžeta zbog povećanih prihoda, što samo po sebi govori o tome da nam je ekonomija zdrava.
"Ovim rebalansom se nastavlja sa politikom razvoja koja je zacrtana i prilikom usvajanja budžeta. Ciljevi ostaju isti - prosečna zarada od 1400 evra na kraju 2027. prosečna penzija 650 evra i minimalna plata 650 evra. Svi koraci koji se preduzimaju su, dakle, koraci ka boljem životu naših građana", rekao je Jovanov.
Narodni poslanik i predsednik Skupštinskog odbora za finansije Veroljub Arsić izjavio je da rebalans budžeta predviđa 135 milijardi dinara više nego što je planirano, a prihodovano je da se na određeni način, kroz zakone o budžetu i druge zakone vrati građanima Srbije.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da je juče u zdravstvenim ustanovama u Srbiji obavljeno čak 26.157 preventivnih pregleda, kao i 128.320 analiza, od čega 44.687 tumor markera.
"Da li je to moglo da se uradi pre, da budemo malo efikasniji ? Sigurno jeste. A da li bi to moglo da se uradi da nemamo nove skenere, da nemamo ljude koji rade, da nemamo novu opremu u koju smo ulagali? Pa ne bi", konstatovao je Mali danas na sednici Skupštine Srbije na kojoj se, između ostalog, raspravlja o rebalansu budžeta za ovu godinu.
On je dodao da su u subotu i nedelju rešene liste čekanja za dijagnostiku na skenere, dodajući da je pregledano 2.819 građana i da je radilo 115 skenera širom Srbije.
"Radiolozi i tehničari i sestre su radili svi zajedno kao jedan tim da bi taj višegodišnji problem rešili. Ne bi mogli da nemamo novu opremu", istakao je ministar.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević pozvao je danas poslanika Aleksandra Jovanovića Ćutu da saopšti šta je njegova politika o Kosovu i Metohiji, kako bi uopšte mogli da razgovaraju na tu temu, kao i poslanike opozicije da svoje kritike o temama kao što su KiM i litijum potkrepe argumentima i činjenicama.
"Ja se radujem da pričam o Kosovu i Metohiji sa vama pod jednim uslovom - da mi kažete kakva je vaša politika o Kosovu i Metohiji, a da ne kažete suprotna od naše politike, jer to suprotno može da bude izdaja Kosova i Metohije, a može da bude i rat. Kada budete izneli jednom vašu poltiku tada ćemo moći da pričamo”, rekao je Vučević u Skupštini Srbije, replicirajući Jovanoviću.
Prema Vučevićevim rečima, teško je dati ozbiljniji odgovor Jovanoviću, koji je pokušao da otvori sve teme koje su medijski atraktivne, ali da bi bilo bolje da se skoncentrisao.
“Proleteli ste od litijuma, rafala, plata, Kosova i Metohije, bez ijedne činjenice koja bi trebalo da potkrepi ono što ste hteli da navedete. Morate da razlikujete šta je EKSPO kao manifestacija, a šta je projekat razvoja Srbije 2027, u koji spada i EKSPO. Zato imate nerazumevanje šta podrazumeva ceo taj finansijski paket i rasta BDP, rebrendiranja Srbije u međunarodnim okolnostima i daleko bolje pozicioniranje Srbije”, naveo je Vučević.
Ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da je Srbija nikad jača i stabilnija, uprkos ogromnim izazovima koji dolaze iz globalnog sveta od 2020. godine, dodajući da će se sa rebalansom budžeta za ovu godinu, koji je od danas pred poslanicima, ubrzati dalji rast i razvoj.
Mali je naveo da se ide ka cilju da prosečna plata u Srbiji 2027. godine bude 1.400 evra, a penzije 650 evra.
Govoreći o ekonomskim pokazateljima, Mali je ukazao da je u Srbiji danas broj zaposlenih veći nego ikada, dodajući da je stopa zaposlenosti 51,4 odsto, a da je stopa nezaposlenosti 8,2 odsto.
"Prethodna vlast nam je ostavila stopu nezaposlenosti od 25,9 odsto, svaki četvrti građanin Srbije tada nije imao posao, a sada smo na 8,2 odsto i idemo dalje. I upravo je cilj da dalje smanjujemo stopu nezaposlenosti i otvaramo nova radna mesta. To je cilj koji se na neki način odslikava u rebalansu budžeta koji je pred vama", istakao je ministar.
Povećanje roditeljskog dodatka ključna je novina Predloga zakona o finansijskoj podršci porodicama sa decom izjavila je danas ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski.
Ona je obrazlažući ovaj predlog u Skupštini Srbije istakla da se njime roditeljski dodatak za prvo dete za decu rođenu od 1. januara ove godine povećava na 500.000 dinara, za drugo dete na 600.000, za treće na 2,28 miiliona, a za četvrto na 3,18 miliona dinara.
"Ukoliko usvojite ovo što predlažemo imaćemo najveći roditeljski dodatak na Balkanu", poručila je ona poslanicima i navela da se najviše povećava dodatak za drugo dete i to sa 3,6 na 6,5 prosečnih plata.
Dodala je i da će jednokratna pomoć za drugo i treće dete iznositi 135.000 dinara i da će paušal za bebi opremu iznositi 7.500 dinara.
Potpredsednik vlade i ministar finansija Siniša Mali izjavio je danas da Srbija ima drugi najveći rast BDP-a u Evropi u prvoj polovini godini od 4,3 odsto rasta i da polako, ali sigurno ulazi u najbrže rastuće privrede u Evropi.
Obrazlažući Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona u budžetu za 2024. godinu na sednici Skupštine Srbije, Mali je rekao da taj predlog Zakona proizilazi iz stanja u kojem se naša privreda trenutno nalazi i da je definisan ciljevima i opredeljenim ciljevima koje su definisani u programu Srbija 2027.
"Za ostvarenje tog programa po kojem ne samo da treba da uložimo dodatan novac u infrastrukturu po celoj našoj Srbiji, u 323 projekta koja treba da podignu kvalitet infrastrukture u našoj zemlji, već nam je to cilj koji treba da dovede do toga da nam prosječna zarada u Srbiji na kraju 2027. godine bude 1.400 evra, prosečna penzija 650 evra i minimalna zarada 650 evra", rekao je Mali.
On je naglasio da je stopa rasta BDP-a u prvoj polovini ove godine 4,3 odsto.
Sednica Skupštine Srbije na kojoj će se, pored ostalog, raspravljati o rebalansu budžeta za ovu godinu počela je danas nešto posle 10.00 časova, a u parlament su stigli premijer Miloš Vučević, ministar finansija Siniša Mali i drugi članovi vlade.
Predlogom za uzmenu Zakona o budžetu za ovu godinu predviđeno je da budžet Srbije iznosi 2.173 milijarde dinara, odnosno da bude povećan za 132,5 milijarde dinara.
Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je sinoć u načelu predlog za izmenu Zakona i predložio parlamentu da ga usvoji.
Galerija
Premijer Miloš Vučević rekao je nedavno da rebalans donosi dosta dobrih vesti za građane i državu, te da se izdvaja više novca i za podršku porodicama sa decom, 25 milijardi, a da dodatnih 20 milijardi ide za zdravstvo, kao i 20 milijardi dodatnih za poljoprivrednike.
Poslanici Skupštine Srbije danas su na početku sednice minutom ćutanja odali poštu stradalima u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila u subotu na putu Ušće - Kraljevo.
Poslanik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Alekisć predložio je prethodno da se održi minut ćutanja povodom tragedije u kojoj je stradalo pet osoba, među kojima i četiti člana jedne porodice, otac i troje dece.
Parlament je, takođe, konstatovao prestanak mandata narodne poslanice Selme Kučević.
Doneta je i odluka da se o svih sedam tačaka dnevnog reda među kojima je i rebalans budžeta, vodi objedinjena načelna rasprava.
Ministarka za demografiju i brigu o porodici Milica Đurđević Stamenkovski izjavila je danas da je demografska obnova Srbije nacionalni prioritet i da je Srbija lider u regionu u populacionoj politici.
"Direktorka Populacionog fonda, krovne organizacije Ujedinijenih nacija, koji se isključivo bavj populacionom politikom, rekla je da je Srbija, citiram njene reči, svetao primer države koja populacionom politikom prednjači ne samo ovde u regionu, već je i konkurentna u čitavom svetu, s obzirom na njenu ekonomiju i životni standard", rekla je ministarka govoreći na sednici Skupštine Srbije.
Ona je ocenila da je, uzevši u obzir specifičnost političke situacije, Srbija apsolutni lider kada je u pitanju briga o porodici.
"Jedna mala Srbija, zemlja koja je u 20. veku stradala preko trajne granice biološke invalidnosti, zemlja koja je bila suočena sa ratom, sa sankcijama, kojoj otimaju parče teritorije, zemlja koja je pod permanentnim spoljno političkim pritiscima, koju pokušavaju decenijama da drže u izolaciji i ekonomskoj i političkoj poslala je poruku čitavom svetu šta znači briga o porodici i briga o demografiji i o vitalnosti srpske nacije", rekla je ministarka, odgovarajući poslanici Zeleno-levog fronta Biljani Đorđević na opasku da se štedelo na pomoći porodicama u rebalansu budžeta.
20. decembar 23:47
20. decembar 21:29
20. decembar 21:17
20. decembar 12:57
20. decembar 12:45
20. decembar 12:06
20. decembar 19:55
20. decembar 15:48
20. decembar 15:30
20. decembar 22:31
20. decembar 21:17
20. decembar 21:15
20. decembar 20:07
20. decembar 23:16
20. decembar 22:54
20. decembar 22:38
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
20. decembar 18:57
20. decembar 18:12
20. decembar 14:48
20. decembar 14:02
19. decembar 18:49
19. decembar 06:30
20. decembar 18:14
19. decembar 17:39
19. decembar 14:48