25. septembar 2024 13:54
Vladimir Vuletić: Vučić na zasedanju UN nastupio kao glasnogovornik malih zemalja koje neće rat
podeli vest
BEOGRAD - Sociolog Vladimir Vuletić izjavio je danas da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, na 79. zasedanju Generalne skupštine UN, uspeo da tešku situaciju na Kosovu i Metohiji poveže sa poteškoćama u kojima se i svet nalazi, kao i da je nastupio kao glasnogovornik velikog broja malih zemalja koje se trude da ostanu nezvisne u trenutnim sukobima velikih sila.
Vuletić je u razgovoru za Tanjug naveo da je interes malih zemalja mir, kako bi se one, pre svega, ekonomski razvijale.
"Problem je u tome što očigledno velike sile imaju neke svoje preče interese, tako da ih te male zemlje i ne interesuje mnogo", rekao je Vuletić.
Vuletić ističe da je problem Sjedinjenih američkih država taj što je zaštita ljudskih prava s jedne strane svetski imperativ, dok se s druge strane, ista ta prava dovode u pitanje na teritoriji južne srpske pokrajine.
"Sukob koji se trenutno vodi u Ukrajini možda bi mogao da se proširi na način da bi istočna Evropa morala da snosi najveći teret. U tom smislu za njih je, nema sumnje, interes ne samo da KiM bude nezavisno, već i da se oformi nešto što se naziva vojska tzv. Kosova. Nema sumnje da bi ta vojska bila jedna od onih dodatnih snaga koje bi se u nekakvom budućem sukobu upotrebile", naglasio je Vuletić i dodao da interesi "velikih" određuju današnje tokove u svetu.
Prema njegovim rečima, Srbija je zemlja koja, sa najviše truda i napora, pokušava da očuva stabilnost u regionu i to ekonomskim vezama.
"Naša pozicija je vrlo delikatna, znači s jedne strane morate da se borite za zaštitu Srba na Kosmetu, ali i državnih interese Srbije, a s druge strane su vam vezane ruke baš iz razloga što ne želite da dođe do sukoba", kazao je Vuletić.
Na pitanje da li pregovori u Briselu uopšte imaju smisla, s obzirom na dvostruke aršine koji postoje, Vuletić navodi da nemamo alternativu.
"Imate mogućnost ili da uđete u nekakav sukob u kome nema budućnosti ni za koga ili s druge strane da pustite i da kažete 'pa dobro to je tako, neka sad sve ide svojim tokom, to je odavno izgubljeno, mi se povlačimo iz svega toga' i otvorite prostor za neke druge sukobe takođe u okviru Srbije, ali i ovaj pristup koji je trenutno na delu - da pokušate da uradite sve što je moguće diplomatskim sredstvima i da čitav taj proces, ako ništa drugo, usporite", objasnio je Vuletić za Tanjug.