30. septembar 2024 17:26

Milićević: U Srbiji je najšira moguća demokratija, u medijima je i opozicija i pozicija

Izvor: TANJUG

podeli vest

Milićević: U Srbiji je najšira moguća demokratija, u medijima je i opozicija i pozicija

Foto: Tanjug TV

BEOGRAD - Ministar bez portfelja zadužen za koordinaciju aktivnosti i mera u oblasti odnosa sa dijasporom Đorđe Milićević rekao je danas da je u Srbiji najšira moguća demokratija, kao i da je u medijima zastupljena i pozicija i opozicija.

"Sve ono što se dešava u Skupštini možete pročitati u dnevnom listovima. I što je govorila opozicija i što je govorila pozicija", rekao je danas Milićević za Tanjug.

Sa druge strane, rekao je, u medijima u Hrvatskoj i Sarajevu mogu da se čuju samo loše vesti o Srbiji i predsedniku Aleksandru Vučiću.

"Tamo ćete pročitati kako je Vučić ljut, kako je ljutito odreagovao, kako pokušava da prikriva svoje gubitke i svoje negativne rezultate, a nećete da čujete ono što je precizno, jasno i konkretno, a to su ekonomski pokazatelji o kojima se govorilo prethodnih šest dana u parlamentu", rekao je Milićević.

On je rekao da bi pojedine zemlje regiona poštovale Srbiju samo ako bi Srbija bila ekonomski raskomadana, politički podeljena i teritorijalno iscepkana, ali da to predsednik i državno rukovodstvo neće dozvoliti već će nastaviti da zemlju vode dobrim putem kao i u prethodnom periodu.

"Sve dok na ovakav način kritikuju i predsednika Republike i Srbiju, ja sam potpuno ubeđen da smo mi na dobrom putu", istakao je Milićević.

Dodao je da kroz ministarstvo koje se bavi koordinacijom mera i aktivnosti u odnosima Srbije sa sunarodnicima koji žive van Srbije, a na čijem je rukovodstvu on, ima jasno definisan cilj koji je jačanje postojeće i stvaranje još čvršće veze između Matice i Srba koji žive van Srbije kako bi pre svega obezbedili dvosmernu komunikaciju koja je važna da bi Srbi koji žive van Srbije u svakom trenutku znali šta je to što je neophodno u Srbiji.

"U realizaciji tog cilja mi smo definisali tri ključna koraka. Prvi korak jeste da nastavimo sa onim što smo radili, a to je interaktivni odnos, intenzivan dijalog sa našim sunarodnicima koji žive van Srbije, a drugi korak jeste da nastavimo sa umrežavanjem udruženja i krovnih organizacija koje okupljaju Srbe van Srbije, treći ključni korak jeste da mi u Srbiji nastavimo na pravi način da sagledavamo i da razgovaramo o onome što su potencijali naših sunarodnika koji žive van Srbije", izjavio je Milićević.

On je rekao da je predsednik Aleksandar Vučić na GS UN kada je imao sastanke sa svetskim liderima jasno rekao da u periodu kada veliki lideri očekuju da se Srbija svrsta na jednu ili na drugu stranu, Srbija to neće uraditi, jer Srbija želi da sarađuje sa svima i da gradi mrežu prijateljstva.

"Srbija je, zahvaljujući politici predsednika i državnog rukovodstva, uspela da sačuva svoju samostalnost, jer suština vođenja jedne države je u samostalnosti, Srbija je uspela da sačuva svoju nezavisnost, svoju slobodarsku politiku. I ja znam da veliki to nikada neće oprostiti Vučiću, ali moraju da shvate. Srbija će biti samostalna, nezavisna, suverena. Srbija će voditi svoju politiku pre svega u skladu sa međunarodnim javnim pravom, poštujući međunarodno javno pravo, poštujući principe povelje UN", naglasio je Milićević.

On je dodao da Srbija želi da ojača regionalnu saradnju i da je politika zemlje Srbije mir, tolerancija i ljubav, a ne sukob i da se Srbija ne naoružava da bi ratovala, već da bi bila jaka, kao i da je ruka Srbije uvek pružena

"To da li će drugi iz regiona pružiti tu ruku ili ne, to ne govori o Srbiji, to govori o njima. Oni moraju da shvate, jaka vojska je jaka država. Mi na taj način čuvamo mir i stabilnost u Srbiji, čuvamo mir i stabilnost u regionu", rekao je Milićević.

On je rekao da je učestvovao na skupštinskim sednicama i da je razočaran kritičkim osvrtom onih koji sebe nazivaju opozicijom, kao i da nije čuo ni jedan konkretan predlog.

"Proteklih šest dana sam boravio u parlamentu. To je moja obaveza i odgovornost kao člana Vlade Republike Srbije. Razgovarali smo o rebalansu budžeta. To je kao da razgovarate o budžetu. Dakle, budžet je život. Ako imate nerealan budžet, imate nerealan život. Kritički osvrt ne podrazumeva samo kritiku zarad kritike, to podrazumeva da kroz demokratsku raspravu, kroz demokratsko sučeljavanje mišljenja dođete i ponudite određenu alternativu. Nisam čuo ni jedan predlog, više su to bile političke parole, politički pamfleti", rekao je Milićević.

On je rekao da je predsednik države zajedno sa predsednikom Rio Tinta razgovarao sa građanima o litijumu, jer postoji bojaznost kod građana i da zbog toga sledi period razgovora i diskusije i da će naučna zajednica dati konačnu ocenu.

"Postoje teorije zavere, ali postoji i opravdana bojaznost kod građana Srbije, jer prethodnih godinu dana se samo vodio politički marketing govoreći o tome da je to nešto najnegativnije moguće što se može desiti Srbiji. Važno je da građani dobiju odgovor na to, a nakon dve godine će biti doneta odluka koja će pre svega biti u interesu građana Srbije, a struka mora da da konačnu ocenu", zaključio je Milićević.