4. oktobar 2024 12:45

Dejana Kostadinova: Ulaganje u mentalno zdravlje je neophodno, ne opciono

Izvor: TANJUG

podeli vest

Dejana Kostadinova: Ulaganje u mentalno zdravlje je neophodno, ne opciono

Foto: TANJUG/VLADIMIR ŠPORČIĆ

BEOGRAD - Treća konferencija o mentalnom zdravlju mladih i psihosocijalnoj podršci, koja je organizovana u susret Međunarodnom danu mentalnog zdravlja 10. oktobra održava se danas u Beogradu, a ima za cilj da naglasi važnost međuresorne saradnje i potrebe za objedinjavanjem svih dostupnih resursa kako bi se obezbedila sveobuhvatna podrška deci, mladima i roditeljima u prevenciji i zaštiti mentalnog zdravlja u Srbiji, poručeno je na otvaranju.

Direktorka UNICEF-a u Srbiji Dejana Kostadinova istakla je da je ulaganje u mentalno zdravlje neophodno, ne opciono, jer, kako je rekla, zdrava deca postaju napredni odrasli, učesnici i stvoritelji sutrašnjice.

Konferenciju je otvorio ministar zdravlja Zlatibor Lončar koji je poručio da to ministarstvo prethodnih godina ulaže značajne napore u smislu širenja mreže službi zaštite zdravlja dece i mladih kao i usluga koje će osigurati unapređenje zaštite zdravlja te ranjive grupe.

"Deca i mladi su ljudi kojima ćemo ostaviti ovu zemlju, oni koji će jednog dana donositi važne odluke. Zato nam je njihovo zdravlje, odnosno, zdravo odrastanje jedan od glavnih prioriteta. Izraz našeg jasnog opredeljenja da aktivno, sveobuhvatno i kontinuirano radimo na tome je svakako poziv na akciju Ministarstva zdravlja resorima prosvete, socijalne zaštite, brige o porodici, omladini i turizma kao i svim drugim relevatnim institucijama", rekao je ministar Lončar.

On je istakao da partnerstvo sa Unicefom i Svetskom zdravstvenom organizacijom pomaže da se bolje oslušnu potrebe zajednice i da se dopre do svakog deteta, adolescenta i onih koji o njima brinu.

"Teško je odrastati, najbolniji deo sazrevanja ličnosti i najzahtevniji zadatak čoveka je upravo tranzicija od detinjstva do odrasle mladosti. Promocija mentalnog zdravlja, prevencija, rano i pravovremeno lečenje mentalnih smetnji deo su stalnih aktivnosti Ministarstva zdravlja čije je polazište holistički pristup 'nema zdravlja bez mentalnog zdravlja'. Zdrava Srbija je naš zajednički cilj, a zdrava deca naša najveća i najvažnija investicija u budućnost", poruka je ministra.

Direktorka UNICEF-a u Srbiji Dejana Kostadinova istakla je da je na odraslima da deci i mladima stvore, omoguće i pruže mesto na kojem će se osećati sigurno, voljeno, cenjeno.

"Okupili smo se ovde sa snažnom vizijom - svet u kojem svako dete i svaka mlada osoba u Srbiji svoje mentalno zdravlje stavlja na prvo mesto. Samo zajedno tu viziju možemo pretvoriti u stvarnost. Mnoga deca i mladi pate u tišini, u nemogućnosti da podele teret koji nose. Na nama je da im stvorimo, omogućimo i pružimo sigurnu mrežu, sigurno mesto gde će osećati podržano, voljeno, cenjeno i da osećaju da se njihov glas zaista čuje", rekla je Kostadinova.

Poziva na to da je potrebno pružiti podršku svima koji dolaze u kontakt sa mladima - porodici, roditeljima, profesorima...

Kaže se da je potrebno selo da se odgaja dete, ali je potrebno čitavo društvo da se podigne zdrava generacija, izjavila je Kostadinova.

Ističe da je Srbija postavila standarde prošle godine kada je potpisan Memorandum o razumevanju, koji je zajednički potpisalo šest ministarstava: Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo prosvete, Ministarstvo turizma i omladine, Ministarstvo rada, zapošljavanja, boračkih i socijalnih pitanja, Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog i Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju.

U proteklih godinu dana, formirana je Radna grupa za zaštitu mentalnog zdravlja dece i mladih na čelu sa Ministarstvom zdravlja, a takođe, razvijen je Akcioni plan koji jasno definiše uloge i odgovornosti među sektorima i uspostavlja jasne kanale saradnje.

"Tragedija koja se prošle godine desila u OŠ 'Vladislav Ribnikar' poslala je jasan znak o hitnosti bavljenja mentalnim zdravljem i traženju, ali i pružanju pomoći. Zato, ne smemo sada da se zaustavimo", rekla je direktorka Unicef-a u Srbiji.

Sistemski pristup je od ključnog značaja, ali svako od nas može nešto da uradi, rekao je direktor Svetske zdravstvene organizacije u Srbiji dr Fabio Skano.

"Ono što je najvažnije, to je da svako od nas pokaže empatiju", rekao je Skano.