8. oktobar 2024 17:45

Begović i Gori: Još jedno značajno dostignuće u naučnoj saradnji Italije i Srbije

Izvor: TANJUG

podeli vest

Begović i Gori: Još jedno značajno dostignuće u naučnoj saradnji Italije i Srbije

Foto: TANJUG/STRAHINJA AĆIMOVIĆ

BEOGRAD - Ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović i ambasador Italije u Srbiji Luka Gori ocenili su danas potpisivanje Memoranduma o razumevanju između Arexpo SpA, BIO4 Kampusa i Fondacije za inovacije i transfer tehnologija kao još jedno značajno dostignuće u naučnoj saradnji Italije i Srbije.

"Potpisivanje Memoranduma između Bio4Campusa i italijanskih partnera predstavlja stratešku prekretnicu u rastu inovacionog ekosistema u Srbiji. Ta saradnja postavlja temelje za razmenu znanja i tehnologija i podstiče razvoj zajedničkih projekata koji će povezati naše naučne zajednice, institucije, istraživače, preduzetnike, startap ekosistem, ali i industrije", rekla je Begović na skupu u Ambasadi Italije.

Begović je ocenila da Memorandum označava novi korak u daljem jačanju saradnje Srbije i Italije i unapređenju zajedničke vizije za inovacije i tehnološki razvoj.

"Bio4 je dizajniran da ujedini najsjajnije umove u biomedicini, biotehnologiji, biodiverzitetu, veštačkoj inteligenciji i informacionim tehnologijama kao što je bioinformatika, pokazujući kako akademska zajednica, nauka, vlada, privatni sektor i startup ekosistem u partnerstvu mogu dovesti do izvanrednih rezultata", rekla je ona.

Dodala je da zato može da kaže da je vizija našeg Expo 2027 u skladu sa Bio4 Kampusom odnosno da je Bio4 Kampus svojom idejom u skladu sa vizijom

našeg Expo-a koji, kako je dodala, predstavlja najveću pojedinačnu investiciju Srbije u nauku danas i najvažniji dugoročni projekat u nauci u Srbiji.

Ministarka je iskoristila skup u Ambasadi Italije da uputi svima poziv za Expo koji je, kako je dodala, veliki događaj ne samo za Srbiju, ali i za svet. Naglasila je da očekuje da će Italija pripremiti nove inovativne tehnologije koje će biti okrivene u Beogadu 2027. na izložbi koja će, kako se očekuje, okupiti i četiri miliona ljudi iz više od 100 zemalja.

"Srbija je spremna da predstavi svoje inovacije i naučna dostignuća svetu i radujemo se što ćemo vas dočekati", navela je ona.

Begović je rekao da je Fondacija za inovacije i transfer tehnologije jedno od najvećih bioekonomskih čvorišta u Evropi sa zajednicom od više od 3.000 istraživača.

Njihov fokus na primenu rezultata istraživanja kroz partnerstvo sa industrijom biće od suštinskog značaja za nastavak rasta Bio4Campusa, posebno u oblastima biomedicine i razvoja farmaceutskih proizvoda, navela je ona i dodala da će stručnost italijanskih partnera poboljšati našu saradnju u napredovanju i naučne inovacije i ekonomskog razvoja.

Dodala je da će u novembru u Trstu biti održan drugi naučni forum u Italiji-Srbija.

"Izgradnja mostova između naše dve nacije, između naše dve zemlje u nauci i inovacijama je od najveće važnosti i uveren sam da će ovaj forum podstaći dalju saradnju i zajednički rast", kazala je ona i zahvalila italijnskim partenrima ssto su prepoznali potencijal Srbije u biotehnologiji i inovacijama.

Naglasila je da je uverena da će ta saradnja doneti značajne rezultate i otvoriti nova vrata za buduće generacije istraživača, inovatora i preduzetnika koji čine Bio4Campus, ali i Srbiju kao centar regionalne i međunarodne saradnje.

Ambasador je naglasio da je Memorandum veoma važan iz više razloga. Prvi među njima je praktičan korak ka rešavanju nekih od složenih tehnoloških izazova sa kojima se suočavamo u zdravstvenoj zaštiti, biotehnologiji i održivom razvoju. Drugo, on je istakao važnost prekogranične saradnje i potencijal takvog partnerstva da pokrene stvarni napredak.

Treći bitan razlog koji je ambasador naveo je partnerstvo koje takođe naglašava ulogu inovacionih okruga u podsticanju saradnje i tehnološkog transfera.

Kako je Gori naglasio, MindMilano i Bio4Campus su dva centra istraživanja i inovacija, koja okupljaju akademske institucije, istraživačke centre i privatna preduzeća, stvarajući dinamično okruženje u kojem se ideje brzo kreću iz laboratorije na tržište.

"Stručnost FITT fondacije u transferu tehnologije dodatno će obezbediti da se istraživanje prevede u opipljiva rešenja koja imaju uticaj", naveo je ambasador i dodao da je Memorandum deo šire strategije unapređenja naučne saradnje Italije i Srbije i povezivanja naučne saradnje sa poslovnom i privrednom saradnjom.

Ambasador je istakao da je Srbija jedina zemlja sa kojom je Italija za dve godine organizovala tri poslovna foruma, a što, kako je dodao dovoljno govori o značaju koji Rim pridaje bilateralnim odnosima sa Srbijom.

Ocenio je i da bi bilateralni samit Italije i Srbije, koji će biti održan verovatno krajem sledeće godine u Beogradu, mogao označiti još jednu važnu prekretnicu u razvoju bilateralnih odnosa dve zemlje.

"Posebno sam srećan što su danas u Beogradu naši prijatelji iz Milana", rekao je ambasador i podsetio je da je današni Memorandum rezultat foruma za inovacije iz decembra 2003. godine u Beogradu, kada su MIND i Bio4Campus počeli da komuniciraju.

"Verujem vam i pozivam vas da još više ulažete u naše bilateralne odnose sada i u budućnosti", naveo je Gori zahvaljujući potpisnicima Memoranduma..