19. oktobar 2024 17:47

Naučni skup o godišnjici oslobođenja Beograda; Vulin: Revizija istorije počela pre kraja rata

Izvor: TANJUG

podeli vest

Naučni skup o godišnjici oslobođenja Beograda; Vulin: Revizija istorije počela pre kraja rata

Foto: TANJUG/STR

BEOGRAD - Naučna konferencija "Kultura sećanja i negovanje istorijske istine", posvećena osamdesetoj godišnjici od oslobođenja Beograda održana je danas u Ruskom domu u organizaciji Odbora za negovanje tradicije oslobodilačkih ratova Srbije Vlade RS, Ambasade Rusije i Ruskog centra za nauku i kulturu.

Potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin naglasio je da je revizija istorije počela i pre nego što je Drugi svetski rat završen i da su Srbi i Rusi, nekad svesno, a nekad nesvesno učestvovali u tome dopuštajući da se pred našim očima menja istorija.

Istakao je da i danas i Srbi i Rusi govore o nacističkoj Nemačkoj, ali da to nije tačno jer Nemačka nije bila nacistička, već je Nemačka bila Nemačka.

"Nećete naći pečate Vermahta na kojima piše 'nacizam' i nijedna odluka o streljanju Srba, Rusa, Jevreja nije doneta u partijskoj radionici Nacionalsocijalističke radničke partije već u regularnim organima nemačke države", naglasio je Vulin.

Prema njegovim rečima, revizija Drugog svetskog rata počela je onog trenutka kada sovjetski životi više nisu bili bitni za pobedu jer je pobeda postignuta i tada je počela priprema za sledeći sukob.

Vulin je dodao da ujedinjenjem Nemačke, razbijanjem Jugoslavije i SSSR-a kreće veliki istorijski revanš.

"Ne stide se potomci zločinaca iz Drugog svetskog rata zločina svojih dedova, nego njihovog poraza i zato traže istorijski revanš, novu podelu sveta, pa je zato potrebno pokazati da su Rusi i Srbi narodi ubica, zločinaca", naveo je Vulin.

Dodao je da je vreme u kome živimo vreme ponovnog pokušaja istorijskog obračuna sa Slovenima, Rusima na prvom mestu, a sledstveno tome i sa ostalim narodima za koje se smatra da su prirodni saveznici Rusije.

Vulin je rekao da su Srbi i Rusi naivno i istorijski neodgovorno verovali da su nekoga oslobodili, a nisu, dodajući da ni Zagreb ni Beč nisu bili oslobođeni i da su se oni pod Nemcima osećali slobodnim.

"Da je Pavelić mogao da izađe na izbore 1944. ubedljivo bi pobedio, ogromnom većinom glasova hrvatskog naroda. Teško će me neko uveriti da ogromna većina hrvatskog naroda nije znala za postojanje Jasenovca, Jadovna i svakog srpskog stratišta, a još teže uveriti da nisu bili iskreno uz ono što se tamo i dešavalo. Mi smo naivno verovali da oslobađamo narode koji su se osećali iskreno slobodnim pod nemačkom vlašću, ne okupacijom. Otuda istorijski nesporazum između nas i njih, jer se mi ljutimo na njih zašto nam nisu zahvalni za slobodu koju smo im dali a oni kažu - vi ste nas okupirali, mi smo pod Nemačkom bili slobodni. Zato se danas ruše spomenici sovjetskim borcima jer podsećaju na poraz u Drugom svetskom ratu. Zato se danas istorija brutalno menja", istakao je Vulin.

Dodao je da, ako su Rusi i Srbi bili narodi koji su slomili ne njihovu neslobodu već njihov prirodni osećaj pripadnosti, onda je svako zlo naneto Srbima i Rusima zapravo dozvoljeno i civilizacijska obaveza.

"Da biste krenuli u veliki obračun sa Rusijom, Srbijom, Slovenima morate ih prvo dehumanizovati, prikazati ih kao narode koji nemaju nikakve ljudske vrline i vrednosti, narode silovatelja, razbojnika, zločinaca. Pa protiv takvih svako zlo je dozvoljeno, svaki rat, sukob, sve je dozvoljeno. I više od toga, čak je i potrebno. Bar mi Srbi to znamo, koje su sve laži bile potrebne da bi se opravdalo bombardovanje 1999. To i Rusi danas gledaju na sopstvenom primeru", rekao je Vulin.

Dodao je da danas vidimo da se bombardovanje Srbije nije završilo.

"Dokle god od nas budu tražili da priznamo Kosovo bombardovanje Srbije se nije završilo jer njegov cilj je bilo uništenje Srbije i njeno teritorijalno komadanje. Evo i danas, dokle god slušamo kako Srbi treba da odustanu od sebe samih, uvedu sankcije Ruskoj Federaciji, mi znamo da se bombardovanje Srbije nije završilo, jer takav zahtev se može postaviti samo okupiranoj Srbiji 1944. a ne slobodnoj Srbiji 2024", rekao je Vulin.

Ukazao je da im je zato potrebna revizija istorije, zato je potrebno porušiti spomenike oslobodiocima, zato je potrebno danas od Srbije i Rusije napraviti zemlje koje nisu dostojne samostalnih odlučivanja već će im odluke biti nametnute.

"Revizija istorije nije samo pranje savesti naroda koji su učestvovali u Drugom svetskom ratu, revizija istorije je ideološko opravdanje zla koje će se naneti i koje se nanosi ruskom i srpskom narodu", rekao je Vulin.

Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko rekao je da je Rusija učinila mnogo da pomogne Srbiji i srpskom narodu poslednjih decenija.

"U poslednje vreme, kada je bivša Jugoslavija, pre svega Srbija, bila u izuzetno teškom stanju, ovde je besnela kriza i rat, a Rusija je učinila mnogo, ako ne i sve što je bilo moguće, da podrži srpski narod i politički i humanitarno i u drugim aspektima. Ipak, Beogradska operacija je verovatno najistaknutiji trenutak", naveo je Bocan-Harčenko.

Istakao je da je oslobođenje Srbije doprinelo da Crvena armija uđe u Mađarsku i nastavi dalje da napreduje.

"Ponosni smo na ovu operaciju. Ovo je zaista veoma važna operacija i u političkom i u duhovnom i u vojnom smislu", rekao je ambasador.

Zamenik predsednika Saveta Federacije Rusije Konstantin Kosačov rekao je da su pre 80 godina Crvena armija i jugoslovenski partizani zajednički oslobodili Beograd.

On je istakao da su Srbi u jednom veku doživeli tri agresije i da je Beograd tri puta bio brutalno bombardovan.

"Austrougarska je pre 110 godina bombardovala Beograd, nacistička Nemačka 1941, 1942, i 1943. i NATO 1999. Uprkos očiglednoj nadmoći neprijatelja, Srbija se uvek iznova rađala, pokazujući svoj karakter i svoju volju", rekao je Kosačov.

Ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović rekao je da je u susedstvu Srbije na delu dehumanizacija ljudi koji su se borili protiv nacista i da činjenica da se u okolnim zemljama otvorenim kolaboracionistima sa okupatorskom vlašću dižu spomenici i daju nazivi ulica govori o tome da neko želi da vrati vreme u april 1941. godine.