30. oktobar 2024 18:36

Vučević: Evropska komisija konstatuje napredak Srbije u brojnim oblastima, a posebno u ekonomiji

Izvor: TANJUG

podeli vest

Vučević: Evropska komisija konstatuje napredak Srbije u brojnim oblastima, a posebno u ekonomiji

Foto: TANJUG/NEMANJA JOVANOVIĆ

BEOGRAD - Premijer Miloš Vučević izjavio je danas da Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu konstatuje napredak u brojnim oblastima, a posebno napredak Srbije u oblasti ekonomije.

"EU konstatuje napredak Srbije u brojnim oblastima, pre svega, u oblastima ekonomije", rekao je na konferenciji za medije Vučević kome je šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre predao Izveštaj Evropske komisije za Srbiju za 2024. godinu.

On je rekao da mu je Žiofre dao određena pojašnjenja i da će vlada tek analizirati uručeni izveštaj.

"Ambasador Žiofre nam je upravo dostavio godišnji izveštaj o Srbiji za 2024. godinu, koji je završen po izjavama ambasadora nekoliko sati pre ovog sastanka, tako da smo dobili i usmena pojašnjenja ili napomene po ključnim pitanjima koje su sadržane u ovom izveštaju. Sada će vlada ući u detaljnu analizu celog izveštaja i svakako ćemo o tome detaljnije upoznati i javnost Srbije", rekao je Vučević.

Istakao je da je za Srbiju to važan izveštaj, jer predstavlja suštinsku mapu puta za Srbiju i za naše evrointegracije i predstavlja analizu godišnjeg napretka Srbije i ocenu dostignutog nivoa spremnosti za članstvo naše zemlje u EU.

EU glavni spoljno-politički cilj Srbije, razumemo poruke Brisela

Miloš Vučević je poručio da Srbija ostaje na evropskom putu i da je članstvo u EU glavni spoljno-politički cilj Srbije, kao i da razumemo da nas čeka intenzivno usklađivanje sa EU po pitanju spoljne i bezbednosne politike.

"Naravno da smo shvatili poruku Brisela, koju čujemo ne po prvi put i , u odnosu na ovu temu. Razumemo da nas čeka intenzivno usklađivanje kako budemo stvarali napredak u pridruživanju EU. To je nešto što za nas nije nejasno ili nepoznato. Naravno, mi očekujemo da to budu paralelni procesi, jer bez toga sve to nema ni smisla", rekao je Vučević.

On je tako odgovorio na pitanje novinara da li mu je šef Delegacije EU u Srbiji Emeanuele Žiofre rekao na sastanaku pre konferencije šta bi Srbija trebalo da uradi i na pitanje da li će uvesti sankcije Rusiji.

Novinar je, takođe, pitao kako komentarišu to što je Ursula fon der Lajen otkazala sastanak sa Vučevićem kao premijerom, ali se sastala sa Vučićem i napomenuo da obojica kao predstavnici vlasti u Srbiji imaju istu politiku i da je predsednik države verovatno znao da se premijer sastao sa predstavnikom Rusije.

Na pitanje kako je doživeo to što je Fon der Lajen otkazala sastanak Vučević je rekao da je video izjave predstavnika Evropske unije.

"Ono što je najvažnije je da Srbija ostaje na evropskom putu i to je to. To je to. Ko hoće, sastaje se, ko neće, ne sastaje se. Mi dalje radimo. Videli ste da smo se danas sastali. Nastavićemo dalje da radimo. Nema tu ni sujete, ni uvređenosti, uvredljivosti, ni taštine. Svako svoj posao. Mi vodimo pre svega računa o Srbiji. A ponavljamo da je članstvo u Evropskoj uniji glavni spoljno-politički cilj Republike Srbije", poručio je Vučević.

Ne mislim da je u predlozima zakona o AP KiM išta suprotno dijalogu

Predsednik Vlade Srbije izjavio je da ne vidi šta je u predlozima zakona o proglašenju AP KiM za područje posebne zaštite i o organizaciji nadležnosti pravosudnih organa za gonjenje krivičnih dela u pokrajini u suprotnosti sa dijalogom ili sa sporazumima postignutim u razgovorima Beograda i Prištine uz učešće EU.

Vučević je, odgovarajući na pitanje Tanjuga kako tumači to da EU smatra da je Srbija tim predlozima zakona prekšila obaveze iz dijaloga sa Prištinom, rekao da je direktor Kancelarije za KiM Petar Petković, koji je ranije danas izjavio da zakoni koje donosi Srbija kao vid podrške Srbima na AP KiM nemaju nikakve veze sa obavezama iz dijaloga, već su reakcija na ugnjetavanje Srba od strane Prištine, dao vrlo precizan odgovor.

Dodao je da je Ministarstvo za rad, socijalnu i boračku zaštitu dopunilo odgovor temom koja je u njihovoj nadležnosti, a to je predlog zakona kojim se AP KiM definiše kao područje posebne socijalne zaštite.

"Ne znam šta je suprotno procesu dijaloga ako Srbija kaže da će dodatno socijalno pomagati ugroženo stavništvo na teritoriji Kosova i Metohije. I ne znam šta je suprotno ako kažemo da ćemo mi procesurati sva krivična dela koja su počinjena od 2008. godine, a nisu procesuirana od strane institucija u Prištini ili međunarodnih institucija. Mi ne možemo biti nemi i slepi na sve ono što se dešava Srbima na KiM ili nealbanskom stavništvu", istakao je Vučević.

On je podsetio i na 12 pitanja koja je postavila Kancelarija za Kosovo i Metohiju i upitao da li je to kršenje sporazuma, dodajući da ne vidi da jeste.