Ambasadorska konferencija u Beogradu 23. i 24. decembra posle više od decenije
21. decembar 08:00
1. novembar 2024 11:33
podeli vest
BEOGRAD - Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da Srbija ozbiljno shvata svoju reformsku agendu, ali da je njen napredak u evropskim integracijama uslovljen faktorima na koje ne može da utiče, a to je ponašanje Prištine koja odbija bilo kakav kompromis i dijalog.
Dačić je ocenio da je pogrešan način na koji se meri napredak Srbije u evrointegracijama i da bi trebalo da kriterijum bude sprovođenje reformi, primetivši i da je zaključak novog izveštaja Evropske komisije o napretku da Srbija treba da otvori nova poglavlja, odnosno klastere, ali da do toga ne dolazi.
''A zašto ne dolazi? Zato što neko na kraju dođe i kaže da to nije bitno i da nema napretka u dialogu sa Prištinom. Pa ako nije bitno, što se onda uopšte uzbuđujemo oko onoga što piše u tome što nije bitno?'', rekao je Dačić za TV Prva.
Kad je reč o unutrašnjim temama, istakao je da svako ko se bavi pojedinim resorima, treba da sagleda šta može da se uradi u reformskoj agendi i da se društvo reformiše u interesu građana.
Dačić je rekao da Srbija treba da gleda svoj interes kao splet različitih faktora, a da je jedan od tih faktora nastavak evropskih integracija, ali i zaštita nacionalnih i državnih interesa u smislu razvoja i očuvanja dobrih odnosa sa prijateljskim zemljama, pre svega sa Kinom i Rusijom, ali i velikim brojem zemalja koje nisu priznale tzv. Kosovo i koje su naši značajni ekonomski partneri.
''I zato mislim da je ta naša pozicija ispravna i pokazalo se da su odluke koje su donete pre svega od strane predsednika Vučića, bile takve da nisu zatvarale Srbiji vrata. Koliko je stranih državnika bilo samo u Srbiji u proteklih mesec dana, sa koliko je stranih državnika predsednik Vučić razgovarao'', rekao je Dačić.
Na konstataciju da dijalog sa Prištinom, koji je ključan za napredak Srbije na putu ka EU, nije pokazao željene rezultate i pitanje da li se plaši eskalacije tog problema, Dačić je rekao da su problemi nastali od momenta potpisivanja Briselskog sporozuma i da traju 11 godina jer međunarodna zajednica, kako kaže, nije ništa uradila da natera Prištinu da ispuni ono što je potpisala.
Naglasio je da je Beograd potpisao Briselski sporazum sa namerom da se poboljša pozicija Srba na Kosovo i Metohiji i da se posle niza godina formira institucija srpskog naroda koji živi u
AP KiM, odnosno Zajednica srpskih opština.
''Opasnost od eskalacije postoji konstantno. To nije pitanje samo izbora, to je postao način razmišljanja albanskih političara u Prištini kojima je strateški cilj da se Srbi iseljavaju sa KiM i koji smatraju da je, ako nema Srba, rešeno i srpsko pitanje na KiM'', rekao je Dačić.
Naglasio je da je zato važno da Srbija ima snage da pomaže Srbima sa KiM i primetio da su posle najave predsednika Aleksandra Vučića o pomoći srpskom narodu u južnoj pokrajini, predstavnici međunarodne zajednice prvo rekli da je to dobar pristup, a da se sada ''maltene protive'' i govore da time Srbija želi da pokaže da ima ingerencije na KiM.
Dačić je istakao da je važno da Srbija učestvuje na godišnjoj skupšini Interpola, koja počinje u ponedeljak, a na kojoj je, kaže, uvek otvoreno pitanje prijema novih članica i podsetio da bilo pokušaja tzv.Kosova da postane član Interpola, ali da je taj zahtev odbijen.
''Međutim, nikad ne znamo do poslednjeg trenutka da li će taj zahtev uslediti ili ne. Za sada nema najava. Interpol nije politička organizacija već policijska organizacija, ali morate da koristite i mehanizme spoljne politike. Ali, oni (Priština) su svesni da nemaju većinu jer da imaju, sigurno bi se kandidovali'', rekao je Dačić i dodao da za sada nema najava da će Priština uputiti takav zahtev.
20. decembar 19:55
20. decembar 15:48
20. decembar 15:30
20. decembar 13:28
19. decembar 23:06
19. decembar 21:04
20. novembar 17:11
18. novembar 15:04
9. novembar 22:08
20. decembar 18:14
19. decembar 17:39
19. decembar 14:48