4. novembar 2024 11:14
Zoran Milivojević: Za Srbiju i njene interese bi bilo povoljnije da pobedi Tramp
podeli vest
BEOGRAD - Karijerni diplomata Zoran Milivojević izjavio je danas, govoreći o predstojećim predsedničkim izborima u SAD, da bi za Srbiju bilo povoljnije kada bi pobedio kandidat republikanaca Donald Tramp, jer u njegovom okruženju postoje ljudi koji imaju osećaj za Srbiju, kao što je bivši specijalni izaslanik SAD za dijalog Beograda i Prištine Ričard Grenel koji je već učestvovao u rešavanju nekih pitanja na način koji je više odgovarao srpskim interesima.
"Jedan pragmatičan način uz osećaj i srpskog interesa, sa ekonomskim mehanizmima, sa ponašanjima koji su dozvoljavali mogućnost da idemo ka nekoj normalizaciji i nekom kompromisu kada je reč o Kosovu i Metohiji", naveo je on za Tanjug.
Milivojević je ocenio da bez obzira koja administracija bude na čelu SAD, neće biti promene oko priznanja Kosova, kao i da će rešavanje otvorenih pitanja na prostoru Balkana zavisiti od Amerike i u budućem vremenu.
Kako je naveo, koja god administracija da dođe na vlast biće u obavezi da traži rešenja za rat u Ukrajini i na Bliskom istoku i učešća Amerike u tome, u okolnostima koje nisu do kraja povoljne zato što u Ukrajini zapadne pozicije ne stoje baš najbolje, kao i na Bliskom istoku.
"Druga stvar sa kojom će se nova administracija suočiti je pitanje nastavka politike u situaciji kada definitivno imamo multipolarni svet. Posle BRIKS-a u Rusiji je potpuno jasno da je svet multipolaran", dodao je on.
Ukoliko pobedi demokratska predsednička kandidatkinja Kamala Haris, Milivojević kaže da će se nastaviti kontinuitet politike i u odnosima sa Evropom, NATO-om i stavu prema ratu u Ukrajini, na pozicijama koje demokratska stranka kreira.
S druge strane ukoliko pobedi Tramp, Milivojević smatra da će doći do nekih promena na liniji onoga za šta se on zalaže, za šta se zalagao u prvom mandatu i od čega ne odustaje u drugom mandatu, a to su određene korekcije i u odnosima sa saveznicima i u poziciji Amerike generalno.
Na pitanje ko će presuditi na ovim izborima - neopredeljeni birači kojima su se Tramp i Harisova u poslednje vreme intenzivnije obraćali ili birači u državama koje su po tradiciji "donosioci pobede" jednom od kandidata, Milivojević je rekao da će i neopredeljeni birači i važne države poput Pensilvanije i Mičigena odlučiti na ovim izborima koji imaju određenu istorijsku dimenziju.
Kako je objasnio, ovi izbori imaju istorijsku dimenziju zato što jedan od kandidata, Tramp, nije klasičan političar već je više menadžer, koji ima originalne planove i "rešenja" i koji je u povratu sa pokušajem da u drugom mandatu učini sve što nije stigao u prvom.
S druge strane, Milivojević je istakao da se druga kandidatkinja, Kamala Karis, pojavila u poslednjem trenutku kao iznuđeno rešenje za demokratsku stranku zato što se pokazalo da američki predsednički Džozef Bajen kao kandidat ne bi bio odgovarajuće rešenje i da bi on izgubio ove izbore da je ostao u trci.
On smatra da su sa Kamalom Haris demokrate podigle svoju poziciju i stvorile uslove da mogu da dobiju ove izbore, ali sa jednim rešenjem koje ima istorijsku dimenziju jer bi imali prvi put ženu predsednika, manje iskusno kada je reč o spoljnoj politici i politici generalno.
"Imajući u vidu da je američko društvo duboko podeljeno sa dosta otvorenih unutrašnjih pitanja, može se zaključiti da Amerika u ovom trenutku bolje stoji spolja na globalnoj sceni nego unutra, tako da koja god administracija dođe moraće da se bavi američkim društvom i nizom unutrašnjih pitanja koja opterećuju i američko društvo i Ameriku", ocenio je on.