5. novembar 2024 09:36

Ambasada Ukrajine: Hvala Fergusonu što je podsetio ko uništava zajedničku istoriju

Izvor: TANJUG

podeli vest

Ambasada Ukrajine: Hvala Fergusonu što je podsetio ko uništava zajedničku istoriju

Foto: Shutterstock.com/Bartolomiej Pietrzyk

BEOGRAD - Ambasada Ukrajine u Beogradu saopštila je danas da ambasada Rusije u Beogradu pokušava da uništi sećanje na herojsko učešće Ukrajinaca u borbi protiv nacizma tokom Drugog svetskog rata, uključujući i u oslobađanju Beograda i zahvalila se britanskom ambasadoru Edvardu Fergusonu što je podsetio ko uništava zajedničku istoriju i pokušava da je prisvoji.

"Ovo nije pokušaj da se prebroji koliko je predstavnika i koji su narodi učestvovali u oslobađanju Beograda, već podsećanje moskovskom režimu i onima koji ga podržavaju da istoriju ne treba prisvajati. Ne samo na račun Ukrajinaca, već i svih naroda koji su učestvovali u oslobođenju Beograda i pobedi nad fašizmom.

Štaviše, sinove i kćeri Ukrajine koji su oslobađali Srbiju i Jugoslaviju u celini ne delimo po poreklu. Da, mi ih ne delimo po veri, boji kože ili očiju, etničkoj pripadnosti. Svi su deca Ukrajine", navodi se u saopštenju.

Ambasada podseća da neće dozvoliti da se istorija iskrivi i da se zanemari doprinos Ukrajinaca, utoliko pre od strane Rusije koji su izgubili "svako moralno pravo" da traže nasleđe pobede u Drugom svetskom ratu.

"Na kraju krajeva, najbolji primer i nasleđe kremaljske hunte može biti iskustvo onih koji su podelili Poljsku i pokrenuli Drugi svetski rat, koji trenutno uništavaju žene i decu u Kijevu, Hersonu, Zaporožju, Harkovu. Ko je uništio grad Bahmut koji je istorijski centar Slavjanoserbiji na teritoriji Ukrajine. Kako se poštuje sećanje na Ukrajince svedoči ne samo primer Drugog svetskog rata, već čitava istorija suživota sa Rusima. Dovoljno je pomenuti primer konzula Ruske imperije Grigorija Ščerbine, koji je ubijen 1903. godine, a kojeg je ruska ambasada stavila na poštansku markicu kao simbol 185. godišnjice 'rusko-srpskih odnosa'. Na kraju krajeva, Grigorij Ščerbina je rođen, odrastao i sahranjen u ukrajinskom gradu Černigovu, koji danas, zajedno sa černigovskim istorijskim pravoslavnim crkvama, uništavaju ruski agresori", navopdi se u saopštenju ambasade.