Đorđe Milićević na Omladinskom forumu dijaspore u Petnici: Neophodni ste za budućnost Srbije
10. novembar 11:50
8. novembar 2024 12:20
podeli vest
BEOGRAD - Bivši ambasador Srbije u Nemačkoj Milovan Božinović izjavio je danas, povodom izjave predsednika Srbije Aleksandra Vučića na Samitu Evropske političke zajednice u Budimpešti da od EU očekuje da donese statešku političku odluku da primi Srbiju u članstvo, da iako je sama EU stalno drugačija, Srbiji je mesto u Uniji kao evropskoj državi sa političkim tradicijama i mentalitetom koji imaju koren u Evropi.
Onog momenta kada Evropi krene bolje, kaže Božinović za K1 televiziju, onda će i raspoloženje evropske javnosti, građana biti izrazitije za prijem novih članica u EU.
On je ocenio da će birokratija vezana za proširenje EU opadati onoliko koliko Evropa bude uspela ekonomski i politički da se oporavi, istakavši da je autonomija i izvorna politička snaga Evrope na svetskoj sceni sada deklasirana.
Božinović je istakao da pobeda republikanca Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD i vratoloman pad nemačke vlade sa mnogo indikativnih karakteristika za budući razvoj, su događaji sa svetskim značenjima.
On smatra da su okolnosti u kojima se Nemačka trenutno nalazi, posledica sistematskog rada prethodne američke administracije.
"Ovde je došlo do izražaja mnogo unutrašnjih tegoba Nemačke koje postoje već desetak godina. Sad su nekako eskalirale, Nemačka je bila na pogrešnom putu svih tih 10 godina pa je to onda dopunilo onaj utisak koji je stvorio ubedljiv dolazak Trampa na vlast, i to neko očekivanje da će to biti sada neka druga američka politika", objasnio je on.
On je ocenio kao suštinu dilema pred kojima se svet nalazi izjavu mađarskog premijera Viktora Orbana da će Amerikanci dolaskom Trampa na vlast napustiti rat u Ukrajini i da neće podsticati sukob, a da Evropa ne može sama da nastavi da finansira Kijev, kao i njegove reči da ima i "onih koji ćute" ali i da "raste broj onih koji oprezno govore da se treba prilagoditi novonastaloj situaciji".
Da bi se krenulo napred, Božinović je istakao da rat u Ukrajini, odnosno rat NATO-a protiv Rusije mora da se zaustavi i da mora da se započne veliki poduhvat reintegracije Rusije u evropsko političko tkivo.
"Taj mit kako se Rusija sprema ne bi li napala čitav svet, to je nešto što košta. Mislim da Tramp neće dogmatski stajati iza gledišta što slabija Rusija. Tramp je čovek za zdrav posao i ako se ovako agresivna izolacije Rusije nastavi, to je ćorsokak", poručio je on.
Božinović je rekao da Rusija, kao i Srbija, takođe evropska država i napomenuo da pokušaj da se ona izoluje ili konfrontira sa Evropom, predstavlja veliki politički problem.
"Naše nije da budemo predvodnici u nekim stvarima, za Zapadni Balkan što da ne, međutim naše je da na način kako je to juče bilo na političkoj zajednici u Budimpešti učestvujemo u događajima. Naš predsednik je imao hrabrosti da kaže 'nalazimo se pred dilemom, ili ćete naoružavati dalje tu nesrećnu državu koja nikada nije trebalo da uđe u taj rat, ili će neko izaći i reći ne, hajde da vidimo gde je neki mir", istakao je on.
To je velika dilema kojom se treba baviti koja će, kako god bude rešena, imati velike posledice i na Srbiju, poručio je Božinović i dodao da je za Srbiju dobro da se pozicionira oko rata Rusije i Amerike u Ukrajini.
9. novembar 16:56
9. novembar 15:56
9. novembar 11:14
9. novembar 11:07
6. novembar 13:06
5. novembar 15:30
5. novembar 11:35
4. novembar 14:19