15. novembar 2024 20:02
Milovan Drecun: Vesli Klark ponosi se ubijanjem civila
podeli vest
BEOGRAD - Predsednik skupštinskog Odbora za odbranu i unutrašnje poslove Milovan Drecun izjavio je danas da je penzionisani američki general Vesli Klark izjavom da je ponosan na NATO bombardovanje Srbije 1999. godine, priznao da je ponosan na ubijanje civila.
Drecun je za Tanjug rekao da je Vašington post septembra 1999. godine objavio da su "civili nedvosmisleno bili meta NATO".
"Dakle, to je bio rat protiv civila i vidite to po broju žrtava. Oni su namerno ubijali civile. E, time se ponosi Vesli Klark. Ne ponosi se on nečim što bi trebalo da bude časna vojnička profesija", naveo je Drecun.
On je istakao da je NATO Srbiju napao bez objave rata i bez odobrenja SB UN.
"Da li nas je vojnički pobedio, iako su odnosi u potencijalima 600 prema jedan bili u korist NATO-a? Da nas je vojnički pobedio, pa da se time ponosi", rekao je Drecun.
On je podsetio da je u bombardovanju 1999. godine stradalo 85 dece, 2.500 civila i nešto više od 1.000 pripadnika naših snaga bezbednosti.
Drecun je takođe naveo da je američkom ambasadoru u Beogradu Kristoferu Hilu ispričao o operaciji Potkovica, navodeći da Hil za operaciju nije čuo - iako je morao da zna.
"Ta operacija Potkovica navodno je bio plan naše vojske, policije i državnog rukovodstva za etničko čišćenje Albanaca. Operacja je izmišljena a bugarska služba je to iskoristila i plasirala preko Joške Fišera. A Fišer je prošle godine na promociji knjige rekao 'to mi je podvalila bugarska ministarka koja je od njihove službe dobila'", rekao je Drecun.
Drecun navodi da je Hil, koji je krajem devedesetih bio u američkoj delegaciji u mirovnim pregovorima između Srbije i tzv. Oslobodilačke vojske Kosova (OVK), morao da bude upoznat da je priča o takvoj operaciji postojala.
Drecun ističe i da su Amerikanci pokušali da promene povelju Ujedinjenih nacija, odnosno da ubace deo da grupa zemalja i ako nema saglasnost u Saveta bezbednosti UN može da interveniše, u slučaju humanitarnih katastrofa.
"Iako to nisu uspeli da promene, jer su se Kina i Rusija suprotstavile, oni su u praksi realizovali tu tezu, jer je navodno bila humanitarna katastrofa", rekao je Drecun, ističući da u Srbiji nije bilo humanitarne katastrofe pre bombardovanja NATO, već su je oni izazvali.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u četvrtak da ne vidi u čemu se ogleda ponos penzionisanog američkog generala Veslija Klarka na NATO bombardovanje Srbije 1999. godine.
Vučić je u Budimpešti, odgovarajući na pitanje novinara da prokomentariše izjavu Klarka da je ponosan na operaciju protiv Srbije i da Srbija mora da ide u budućnost bez Kosova, rekao da su ljudi u Srbiji ogorčeni na to što je Klark učinio i da ne vidi u čemu se ogleda taj veliki ponos kada je 19 zemalja, mimo pravila UN, mimo Povelje UN, mimo odluke Saveta bezbednosti UN napalo jednu malu zemlju.
Klark, koji je 1999. godine bio na čelu snaga NATO koje su bombardovale SRJ, izjavio je, pored ostalog za ABC News, da Srbija treba da prizna tzv. Kosovo i da je "ponosan na bombardovanje bivše SRJ".