16. novembar 2024 15:27
Tatjana Macura: Srbija u vrhu svetske zdravstene scene po zakonima za vantelesnu oplodnju
podeli vest
BEOGRAD - Ministarka bez portfelja zadužena za oblast rodne ravnopravnosti, sprečavanja nasilja nad ženama i ekonomskog i političkog osnaživanja žena Tatjana Macura rekla je danas, otvarajući drugi po redu Forum o vantelesnoj oplodnji (VTO), da je Srbije kada su u pitanju propisi za biomedicinski potpomognutu oplodnju u vrhu svetske zdravstvene scene.
Ona je na forumu pod sloganom "Biram plodnost" naglasila da je ponosna na Srbiju što je ženama koje očekuju prvo dete omogućila neograničen broj pokušaja biomedicinski potpomognute oplodnje o trošku budžeta i na to što je samo u prošloj godini izvedeno čak 11.000 procedura.
"Izmenjeni su i određeni propisi u prethodnom periodu kao što je to da je podignuta starasna granica sa 43 na 45 godina za žene koje se odluče na korak vantelesne oplodnje i to je takođe nešto sa čime Srbija svakako može da se ponosi", rekla je Macura.
Ona je parovima koji žele decu poručila da tu odluku ukoliko je moguće ne odlažu predugo, ne zato da bi ispunili tuđa očekivanja, već da bi izbegli kompleksne izazove procesa VTO na koje su neretko prinuđeni upravo zbog odlaganja te odluke.
Macura je dodala i da je dobro to što parovi danas imaju mogućnost da koriste uvezeni reproduktivni materijal i da je to još jedan način kako država izlazi u susret parovima koji žele da postanu roditelji kroz proces VTO.
"Država bira da se bavi ovom temom i za nju je tema plodnosti jedna od najvažnijih. Zato su moja vrata otvorena svima koji žele da razgovaraju o ovoj njoj", poručila je ona.
Na Forumu su održana četiri panela, a govorilo je više od 14 stručnjaka iz zemlje i inostranstva iz oblasti plodnosti i reproduktivnog zdravlja.
Na prvom panelu pod nazivom "Vreme i plodnost" govorili su ginekolog Aleksandar Ljubić, endokrinolog Svetlana Vujović i urolog Vinka Vukotić koji su se salasili da se sa godinama smanjuje reproduktivni potencijal, kod žena naglo, dok kod muškaraca sporije.
Vujović je rekla da je država to prepoznala i da je omogućila da i u kasnijim godinama se žene ostvare kao majke.
Ona je navela da žene ne stare isto i da je važno da imaju priliku da se ostvare kao majke kada su za to, ne samo biološki spremne, nego i psihički.
"Ukoliko kažemo ženi da mora da rađa u nekom trenutku, to izaziva kod nje lučenje određenih hormana u organizu i stvara blokadu i pritisak. Zbog toga je važno da žene znaju, iako se hormoni vremenom menjaju da imaju mogućnost da rode i kasnije", rekla je ona.
Vujović je dodala da se kod žena tokom života smanjuje količina jajnih ćelija, kao i da je Srbija prva po broju žena koje ulaze u menopauzu pre 40. godine, dodajući da se na studiji koja je sprovedena na 2.000 žena pokazalo da je posle NATO bombardovanja došlo do brojnih komplikacija.
"Strašno je šta je sve otišlo u vazduh, vodu i hranu i mi danas mislimo da to nema veze, a posledice bombardovanja se prenose transgeneracijski", rekla je Vujović.
Dodala je da na plodnost utiče i stil života, kao i da je od velike važnost uredan san, kao i da je važan način na koji se reaguje na stres, koji je "jedan od najvećih neprijatelja VTO".
Naglasila je i da razvod ili raskid sa partnerom, čak i više nego smrt člana porodice, izuzetno loše utiče na uspešnost VTO.
Vukotić je navela da se proslednjih godina konstatuje pogošanje spermograma, ne samo kada je reč o broju, već i o kvlaitetu spermatozoida.
Ljubić je rekao da nisu samo godine problem, nekada to mogu biti i tehnologije koje se koriste u vantelesnoj oplodnji.
On je naveo da podaci na nivou Evrope godove da ukoliko žena ima manje od 40 godina, iz prvog pokušaja da ostane trudna šanse su joj 33 odsto.
"Imaćete negde 20 odsto ako je do 43. godine iz prvog pokušaja da ostanete trudni i negde 5-6 odsto ako je od 43 do 45. godine", rekao je on.
Kako je naveo, ukoliko žena ne ostane trudna posle trećeg pokušaja, klasičnom VTO možda je problem u metodi pa je potrebno da se pronađe drugi put do trudnoće.