19. novembar 2024 12:05

Boško Zorić: Odgovor Rusije na Bajdenovu odluku bi mogao da uvuče NATO u sukob

Izvor: TANJUG

podeli vest

Boško Zorić: Odgovor Rusije na Bajdenovu odluku bi mogao da uvuče NATO u sukob

Foto: Tanjug

BEOGRAD - Pukovnik u penziji Boško Zorić izjavio je danas, povodom odluke odlazećeg američkog predsednika Džozefa Bajdena da odobri upotrebu raketa dugog dometa Ukrajini za napad unutar Rusije, da opasnost od odgovora Rusije postoji ukoliko Rusija odluči da gađa centre na teritorijama evropskih NATO zemalja gde se te rakete pretovaruju, čime bi uvukla NATO u sukob.

"Tu je razlog za opreznost, jer nisu svi spremni toliko da rizikuju. Oni su ozbiljni državnici i moraju imati u vidu svoju naciju i šta će proizvesti takvim postupanjem. Zato mislim da se kolebaju jer mislim da niko nije spreman sada u ovom momentu, ni NATO ni Rusija, za ozbiljan sukob između njih", ocenio je on za Tanjug.

Zorić je rekao da je ta odluka Bajdena "dolivanje ulja na vatru" koja će iritirati drugu stranu, u momentu kada se svet ponadao miru dolaskom novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa na vlast koji je najavio da će zaustaviti taj rat.

S obzirom da NATO-u treba vremena da popuni svoja skladišta koja je ispraznio dajući pomoć Ukrajini, a i da se Rusija za 1000 dana rata sigurno istrošila, on smatra da bi sada svima dobrodošao operativni predah od nekoliko godina.

Iako do trećeg svetskog rata može doći ukoliko Rusija gađa baze NATO-a po evropskim državama članicama NATO-a, jer bi to uvuklo NATO u sukob, Zorić smatra da do toga neće doći.

Zorić je ocenio da je ta odluka Bajdena doneta kao posledica problema koje ima ukrajinska vojska zbog masovnog korišćena tzv. plivajućih bombi sa ruske strane, koje su dovele do kolapsa fronta odbrane ukrajinske vojske jer se radi o sredstvima veoma razorne moći.

"Ta bomba, najmanja do 500 kilograma je sposobna da zgradu od sedam spratova uništi do temelja, čak ni u podrumu niste bezbedni koliki krater pravi. Te bombe imaju veoma negativan efekat na moral ukrajinske vojske jer su vojnici postali svesni da nema tog utvrđenja koji ih može zaštiti, a Rusi ih koriste masovno", izjavio je on.

Kako je naveo, Rusi, koji prema procenama raspolažu stotinama hiljada komada takvih bombi, su na njih dodali krilca i satelitski sistem za vođenje koji su doprineli da bombe imaju mnogo veći domet nego kada se avion lansira u horizontalnom letu, kao i realtivno dobru preciznost.

"Ruska strana je time dobila da njeni avioni prilikom upotrebe ovih bombi ne preleću državnu granicu između Rusije i Ukrajine, i time su zaštićeni od PVO sistema Ukrajine", dodao je on.

Zorić smatra da će korišćenje tih raketa imati za cilj da gađaju vazduhoplovne baze na kojima lociraju ruske lovce bombardere kako bi ih odmaknu što dalje od linije fronta, da gađaju skladišta ubojnih sredstava, komandna mesta sa namerom da unesu dezorganizaciju u ruske redove, odnosno da nateraju Ruse da se povuku dalje od granice, što će, prema njegovim rečima, za posledicu imati otežano funkcionisanje logistike ruske vojske.