22. novembar 2024 12:20

Žiofre predstavio Godišnji izveštaj Evropske komisije članovima skupštinskog Odbora

Izvor: TANJUG

podeli vest

Žiofre predstavio Godišnji izveštaj Evropske komisije članovima skupštinskog Odbora

Foto: TANJUG/NEMANJA JOVANOVIĆ

BEOGRAD - Šef Delegacije EU u Srbiji Emanuele Žiofre predstavio je danas Godišnji izveštaj Evropske komisije o napretku za 2024. godinu članovima skupštinskog Odbora za evropske integracije, a tom prilikom pozdravio je posvećenost Srbije koju je predsednik Aleksandar Vučić preneo, a koja se tiče usklađivanja propisa sa EU do 2026. godine.

Kako je rekao Žiofre na sednici skupštinskog Odbora za evropske integracije, to je ambiciozan cilj, ali uz naporan rad može da se postigne.

"To će zahtevati političku volju, rad i ulaganje sredstava kako bi se Srbija spremila za članstvo u EU. Bićete pozvani da usvojite čitav niz procesa u tom kontekstu, ali još jednom vam ponavljam svoju posvećenost i raspoloživost za zajednički rad", kazao je Žiofre obraćajući se članovima Odbora.

Kada je reč o oceni rada parlamenta, kako je rekao Žiofre, Izveštaj EK procenjuje da je Skupština sposobna da vrši kontrolu i nadzor po pitanjima transparentnosti, uključujući i izvršnu vlast i konstatovano da je mnogo više pluralistički nego što je bio.

Ipak, kako dodaje, rad parlamenta i dalje karakterišu tenzije u debatama poslanika opozicije i pozicije.

"Određene procedure treba da se revidiraju, kao i etički kodeks, nedostaje godišnji radni plan parlamenta, a rad Skupštine je umnogome uslovljen agendom Vlade. Pozivamo vas da to korigujete", kazao je.

Dodaje da je potrebno da se u Skupštini na sistematičniji način vode debate i da se razmatraju izveštaji nezavisnih tela, a potrebno je i ograničiti broj slučajeva za usvajanje propisa po hitnom postupku.

Govoreći uopšteno o Izveštaju, Žiofre je ponovio da je potvrđen napredak u nekoliko pregovaračkih poglavlja, kao i ispunjenost svih kriterijuma za Klaster 3, ali da je do opšteg usporenog tempa došlo zbog izbora i Vlade u tehničkom mandatu u vreme izveštajnog perioda.

Žiofre kaže da je zavidan napredak konstatovan u pogledu ekonomskih kriterijuma, a da je veći napredak potreban u pravosuđu, slobodi izražavanja, proaktivnijoj komunikaciji svih aktera koji su uključeni u proces priključenja EU.

Kada je reč o izborima, Žiofre kaže da je konstatovano da su potrebne dodatne reforme i konkretni rezultati te ispunjavanje preporuka ODIHR-a.

"Ključna su pitanja o agendi radne grupe, revizija jedinstvenog biračkog spiska i primene preporuke. Važan je konstruktuvan pristup, puno učešće svih parlamentarnih faktora", kazao je.

Čestitao je Ministarstvu za evropske integracije Srbije na sastavljenom Planu rasta u rekordnom vremenu navodeći da će Skupština biti zamoljena da ratifikuje određena dokumenta kako bi se počelo sa sprovođenjem.

"Izveštaj ističe šta treba da se uradi, to je nacrt za sve nas da sprovedemo neophodne reforme. Računamo na Skupštinu da radi sa nama kako bismo ubrzali reforme u narednim mesecima", kazao je Žiofre dodajući da napredak Srbije u pristupnim periodima zavisi od sprovođenja reformi i normalizacije odnosa sa Kosovom.

Sednici Odbora koja je održana u Skupštini Srbije prisustvovala je i ministarka za evropske integracije Tanja Miščević koja je navela da su preporuke iz Izveštaja EK plan rada i agende Ministarstva za narednu godinu.

Navodi da se trenutno radi na osam mera za ubrzanje reformi i kaže da je veliki akcenat stavljen na ono što su osnove.

Prema njenim rečima, trenutno se, između ostalog, radi na reviziji biračkog spiska, novom sastavu REM-a, kao i na usvajanju finansijskog sporazuma iz Brisela, koji je Vlada odobrila, a uskoro bi mogao da bude ratifikovan i u Skupštini.