24. novembar 2024 15:02

Analitičari: Dozvola Ukrajini da gađa Rusiju i dolazak Korejaca eskalacija rata

Izvor: TANJUG

podeli vest

Analitičari: Dozvola Ukrajini da gađa Rusiju i dolazak Korejaca eskalacija rata

Foto: Tanjug/video

BEOGRAD  - Dozvola Sjedinjenih Država Ukrajini da gađa Rusiju američkim raketama ATACAMS, kao i navodni dolazak severnokorejskih vojnika na front u Kursku oblast predstavljaju novu eskalaciju rata u Ukrajini, ocena je spoljnopilitičkih analitičara Ivana Miletića i Branimira Đokića.

Miletić je izjavio da je američki predsednik Džozef Bajden čekao da prođu izbori da donese odluku da dozvoli Ukrajini da napadne Rusiju raketama dužeg dometa, jer da je to uradio u kampanji, dao bi "vetar u leđa" Donaldu Trampu.

"Pretpostavka je bila da ne treba donositi takvu odluku u vreme kampanje, nego se čekalo da prođe kampanja da bi se donela ova odluka i o tome se pričalo ranije", rekao je on.

To, kako smatra, jeste kontrolisana eskalacija, u trenutaku kada je demokratska struja na izborima u SAD doživela debakl.

Kako je dodao, ovakva situaciija ima odraz na američku unutrašnju politiku i na formiranje Kabineta.

"Ne bih se iznenadio da je Ričard Grenel Trampov čovek za Ukrajinu, jer on i dalje nije dobio nikakvu nominaciju, ali je interesantan igrač u njegovom timu, upravo za međunarodne poslove", kazao je Miletić.

Govoreći o tome šta je Severna Koreja dobila time što je navodno poslala vojsku u Kursku oblast, Miletić je ocenio da je ta zemlja dobila poligon za proučavanje rata.

"Ovi zemlja nije ratovala od 50-ih godina, njeni oficiri sem što su poslušni, disciplinovani, nemaju prave borbe koje se uče na bojištu. Mislim da oni nisu mnogo angažovani ni u snagama Ujedinjenih nacija, tako da nemaju vojno iskustvo", istakao je Miletić.

Naveo je da se tim činom menja dinamika odnosa na Korejskom poluostrvu, objašnjavajući da južnokorejska vojska nema ratnog iskustva, a severnokorejska sada ima.

Branimir Đokić je ocenio da eskalacije, kada je Ukrajina u pitanju, traju od 2004. godine i tzv. "narandžaste revolucije".

"Pokušaj Ukrajine da se odvoji od Rusije i da krene putem Zapada, gde je sada ogromna većina za to, sve je to eskalacija", naglasio je Đokić.

Ocenio je da je dolazak Korejaca eskalacija i da su Ukrajinci zato dobili dozvolu za američke rakete, jer kako je naveo, Rusija uvodi drugu državu u rat.

Đokić smatra da će Rusija korisititi korejske vojnike samo u Kursku i neće ih slati u Ukrajinu i navodi da je Putin znao i pretpostavio da će doći do ovakvog razvoja događaja.

"Ovo sigurno nije za Ukrajinu dobra taktika, jer oni ratuju već dve godine. Treba da im se pruži sva moguća pomoć, koju može Zapad da im pruži u vidu tehnike i tada bi situacija na frontu mnogo drugačije izgledala. To nije samo pitanje Ukrajine već i odnos Zapada prema Rusiji u budućnosti", istakao je Đokić.

Đokić je naveo, da Kim Džong Un sa Kinom ima čudan odnos i radi neke poteze koji se ne sviđaju Pekingu.

"Možda jedan od razloga što su Severnokorejanci otišli tamo je da se vrati Putinu usluga. Severna Koreja je napravila nuklearnu bombu, ali je jedno imati bombu, drugo je imati rakete koje mogu da isporuče to. Oni su za svega nekoliko godina napravili rakete koje mogu da pogode Zapadnu obalu SAD i to su sve dobili rusku tehnologiju i zbog toga su im zahvalni i zavisni na neki način od njih", rekao je Đokić.

On je zaključio da Peking ne želi eskalaciju, a da je i Indija kategorički protiv toga.